NISKIE CIŚNIENIE
Zdrowie i fitness

NISKIE CIŚNIENIE

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W populacji polskiej obserwujemy problem głównie z nadciśnieniem tętniczym ale niektórzy pacjenci zgłaszają przeciwny problem – niskie ciśnienie. Czy jest ono groźne? Czy wymaga leczenia?

Dlaczego organizm wytwarza ciśnienie?

Ciśnienie wytworzone przez serce oraz układ tętnic i żył ma za zadanie dostarczyć krew do odległych komórek ciała. Zbyt niskie ciśnienie grozi niedostatecznym zaopatrzeniem organów w tlen. W pierwszej kolejności cierpią mózg i nerki. W zależności od mechanizmu niskiego ciśnienia, inaczej wygląda leczenie.  

Nie wszyscy „niskociśnieniowcy” skarżą się na objawy

Ciśnienie poniżej 120/80 uznaje się w kardiologii za optymalne ale pacjenci często zgłaszają jeszcze niższe wartości ciśnień. Zwykle nie jest to związane z żadnymi objawami, pacjenci są świetnie zaadaptowani do takich ciśnień. Inni zgłaszają osłabienie, zawroty głowy czy senność. Istnieje grupa pacjentów, która zgłasza objawy przy wstawaniu, czyli tak zwanej pionizacji.

Czy istnieje bezpieczna granica niskiego ciśnienia?

Bezpieczna granica niskiego ciśnienia to arbitralnie ustalone 90/60mmHg lecz istnieje wiele pacjentów, którzy mają nawet niższe ciśnienie i nie prezentują objawów. Jeśli masz niskie ciśnienie, ważne aby kontrolować badania krwi, a w nich kreatyninę, która może ujawnić niewydolność nerek. Niskie ciśnienie wymaga wizyty u lekarza zwłaszcza gdy są obecne utraty przytomności, mroczki przed oczami, niepewny chód, czy objawy przy wstawaniu

Niskie ciśnienie u osób z nadciśnieniem

Sytuacja zbyt niskiego ciśnienia u osób leczonych na nadciśnienie, może być  związana ze zbyt dużą dawką przyjmowanych leków. Takie zdarzenia należy zgłosić lekarzowi. Warto przygotować się na moment spadku ciśnienia i wcześniej zapytać swojego lekarza prowadzącego, jak zażywać leki nadciśnieniowe gdy wartość RR spadnie na przykład poniżej wartości 100mmHg. Wtedy lekarz zaproponuje opcje na taką ewentualność, na przykład pobranie kolejnej dawki leku na nadciśnienie zmniejszonej o połowę. 

A jak domowymi sposobami podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi?

  1. Spożywaj odpowiednie ilości płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać 2,5-3 litrów płynów na dobę.
  2. Weź chłodny prysznic. Chłodna woda w przeciwieństwie do ciepłej obkurcza naczynia krwionośne w efekcie doprowadzając do wzrostu ciśnienia.
  3. Wypij kawę. Zawarta w niej kofeina krótkotrwale podniesie ciśnienie. 
  4. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń np. pajacyków czy przysiadów.

Istnieje także farmakologiczne leczenie niedociśnienia ale decyzja o jej włączeniu należy do lekarza. Możesz wykonać profilaktyczne badanie holterem ciśnieniowym – badanie szybko i przede wszystkim bez kolejki zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-cisnieniowy-rr .

Fot.: Thomas Breher/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie konsekwencje za nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie?
Jakie konsekwencje za nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie?
Znaczne opóźnienia, a także całkowite ignorowanie wpłat, może skutkować wezwaniem do zapłaty, następnie zawieszeniem ochrony ubezpieczeniowej, a finalnie wypowiedzeniem umowy przez towarzystwo.
Jak poszerzać słownictwo z języka obcego?
Jak poszerzać słownictwo z języka obcego?
Jak efektywnie się uczyć nowych słówek?
Implanty zębowe – kiedy i dlaczego warto?
Implanty zębowe – kiedy i dlaczego warto?
Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają cieszyć się zdrowymi i estetycznie wyglądającymi zębami.
Ostatnie wpisy