Jak dbać o naturalne loki?
UrodaWłosy

Jak dbać o naturalne loki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Naturalne loki to nie tylko efektowny element wyglądu, ale również obszar troskliwej pracy dla właściciela lub właścicielki. Szczególnie, jeśli Twoje włosy są długie, a ich skręt jest mocny. W takich przypadkach pielęgnacja loków musi być szczególnie dobrze dobrana – ale jeśli o nią zadbasz, z pewnością będziesz cieszyć się pieknymi włosami, wzbudzającymi zachwyt we wszystkich wokół.

Czym charakteryzują się kręcone włosy?

Budowa wszystkich włosów – prostych i kręconych, cienkich i grubych – jest podobna. Osłaniają je łuski, których odchylenie od rdzenia włosa decyduje o porowatości i wpływa na sposób przyjmowania przez włosy różnych substancji. Nie ma ścisłej korelacji między porowatością włosów a ich skrętem, ale obserwuje się, że dość często kręcone włosy charakteryzują się odchylonymi łuskami (wysoką porowatością) i nierówną strukturą. Decyduje to o łatwym traceniu wilgoci (odchylone łuski jej nie zatrzymują) oraz odbijaniu światła. Z tych powodów włosy o dużym skręcie często są matowe, kruche i podatne na puszenie się.

Jak dbać o kręcone włosy?

Charakterystyka loków wpływa na ich kondycję. Włosy kręcone są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego podczas mycia i suszenia wymagają wyjątkowej troski i delikatności. Mycie powinno odbywać się przy użyciu łagodnego szamponu, najlepiej pozbawionego SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Ten związek z bardzo wielu produktach od mycia włosów występuje na drugim miejscu, zaraz po wodzie, a jest silnym detergentem, który w większości przypadków nie powinien być używany częściej niż raz na dwa-trzy tygodnie. Mycie kręconych włosów dobrze jest zakończyć spłukaniem ich chłodną wodą, ponieważ wspomaga to proces domykania łusek. Ten sam zabieg mogą stosować osoby o włosach prostych wysokoporowatych. Podczas suszenia warto unikać używania suszarki, a przede wszystkim mocnego tarcia włosów. Najskuteczniejszym sposobem będzie delikatne odciśnięcie loków w bawełniany materiał (może to być stara bluzka lub poszewka). Właścicielkom i właścicielom kręconych włosów poleca się również nakładanie odżywki na wilgotne włosy, bez spłukiwania. W ten sposób wspomaga się naturalną sprężystość loków.

Co zrobić, kiedy musisz użyć suszarki?

Warto powstrzymywać się od używania suszarki, ponieważ gorące powietrze niekorzystnie wpływa na kondycję włosów i nadmiernie je przesusza. Najskuteczniej jest zaplanować mycie włosów z uwzględnieniem czasu potrzebnego na ich naturalne wyschnięcie. Co ważne, mycie głowy wieczorem, tuż przed pójściem spać, nie jest najlepszym rozwiązaniem – jeśli położysz się z mokrymi włosami, ich kontakt z poduszką również negatywnie wpłynie na ich odporność mechaniczną i staną się bardziej kruche i podatne na złamania. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których musisz umyć i wysuszyć włosy natychmiast. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto mieć odpowiednią suszarkę – najlepsze są modele z funkcją jonizacji. Ważne jest również suszenie włosów letnim nawiewem, zamiast wybierania najgorętszej opcji. Aby domknąć łuski (i ograniczyć puszenie się włosów) warto kierować strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wizualnie ocieplić wnętrze? Najlepsze sposoby
Jak wizualnie ocieplić wnętrze? Najlepsze sposoby
Wszystko o ciepłych kolorach, przytulnych tkaninach i innych prostych sposobach na stworzenie azylu w swoim domu – w naszym materiale!
Jakie choroby psychiczne mogą się wytworzyć w szkole
Jakie choroby psychiczne mogą się wytworzyć w szkole
Choć nie wszystkie dzieci doświadczają zaburzeń psychicznych w szkole, istnieje grupa, która jest bardziej narażona na takie trudności.
Jakie właściwości ma grejpfrut?
Jakie właściwości ma grejpfrut?
Grejpfruty są dość popularnymi owocami, jednak czy wiesz, jak działają na nasz organizm? Koniecznie sprawdź ich niezwykłe właściwości!
Ostatnie wpisy