Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?
Zdrowie i fitness

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ból kręgosłupa jest jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń. Niestety musi się z nim mierzyć coraz większa liczba osób. Przyczyn tego stanu rzeczy należ upatrywać się głównie w siedzącym trybie życia i niedostatecznej aktywności fizycznej. Co dokładnie może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa – co może być jego przyczyną?

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej osób. I wcale nie są to sportowcy, którzy z racji wykonywanego zawodu, są narażeni na powstawanie licznych kontuzji. Przyczyn bólu kręgosłupa należy dopatrywać się przede wszystkim w siedzącym trybie życia. Pracownicy biurowi, informatycy, graficy oraz wszyscy ci, którzy swoje obowiązki wykonują przy biurku, spędzają ogromną część dnia, siedząc. Mało kto utrzymuje przez cały ten czas prawidłową postawę ciała. Dodatkowo niepokojące jest to, że wiele z tych osób nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej po pracy.

Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Fitness stał się dla wielu ludzi sposobem na spędzanie wolnego czasu, jednak większość z nich nigdy nie współpracowała z profesjonalnym trenerem. Nieodpowiednia rozgrzewka i mobilizacja lub ich całkowite pominięcie przed treningiem, zbyt duża intensywność i nieprawidłowa technika przy wykonywaniu ćwiczeń, mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych urazów i bólu kręgosłupa. Nie można także pominąć schorzeń wywołujących dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Wśród nich należy wymienić: osteoporozę, czy zapalenie mięśni i stawów.

Jak diagnozuje się bóle kręgosłupa?

Wiele osób przyzwyczaja się do bólu kręgosłupa i nie podejmuje w związku z nim żadnych działań, mimo że utrudnia on znacząco codzienne funkcjonowanie. Jeżeli ból jest bardzo silny lub ma charakter nawracający, należy skonsultować się z lekarzem. Aby określić dokładną przyczynę dolegliwości, prawdopodobnie zostanie zlecone jedno z następujących badań: prześwietlenie kręgosłupa, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badanie krwi lub ultrasonografia. Na podstawie uzyskanych wyników i wywiadu zebranego od pacjenta, lekarz określi najbardziej prawdopodobną przyczynę bólu i poinformuje chorego, jakie działania należy teraz podjąć.

Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa?

W zależności od przyczyny bólu kręgosłupa, można podejmować różne działania. Wiele osób decyduje się na wsparcie fizjoterapeuty. Pomaga on rozwiązać problemy wynikające z przeciążenia lub kontuzji mięśni, a także podpowiada, jak na co dzień dbać o kondycję układu mięśniowo-szkieletowego. Skuteczną metodą radzenia sobie z bólem kręgosłupa jest również krioterapia, elektroterapia, magnetoterapia czy leczenie za pomocą lasera.

W przypadku mocnych i przewlekłych bóli, konieczne może okazać się zażywanie leków przeciwbólowych. Warto mieć je zawsze pod ręką na wypadek niespodziewanych uciążliwości. W sytuacjach awaryjnych, kiedy zapasy leków zostaną wyczerpane, można skorzystać z portalu Receptomat.pl. Pozwala on na bezpieczne uzyskanie potrzebnej recepty w wersji elektronicznej. E-recepta to rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż papierowe odpowiedniki. Nie zgubi się pośród innych dokumentów, a dostęp do niej można uzyskać dzięki IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Fot.: Edeta/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygładzanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową – jakie ma zalety?
Wygładzanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową – jakie ma zalety?
Wygładzanie zmarszczek mimicznych za pomocą toksyny botulinowej, znanej powszechnie jako botox, stało się niezwykle popularnym i skutecznym zabiegiem estetycznym.
Dlaczego warto stosować afirmacje?
Dlaczego warto stosować afirmacje?
A gdyby tak przeprowadzić detoks umysłu i pozbyć się negatywu? Poznaj moc afirmacji i pozwól, by odmieniły Twoje życie!
Topowe suknie ślubne
Topowe suknie ślubne
Najważniejszy dzień w życiu zbliża się wielkimi krokami, a Ty zastanawiasz się jaka suknia ślubna sprawi, że będziesz wyglądała jak królowa balu?
Ostatnie wpisy