Uzależnienie od telefonu – 5 symptomów, które mogą świadczyć o nałogu
Lifestyle

Uzależnienie od telefonu – 5 symptomów, które mogą świadczyć o nałogu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Telefon komórkowy to współcześnie urządzenie, z którym rzadko się rozstajemy. Dzięki rozbudowanym funkcjom służy do nauki, pracy, rozrywki i komunikacji z innymi. Tak zaawansowane opcje to z jednej strony ogromne ułatwienie, a z drugiej spore zagrożenie dla osób, które wciągnie wirtualny świat. Dlatego warto znać symptomy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od telefonu i w porę podjąć odpowiednie działania. Na co zwracać uwagę? Sprawdź.

1. Telefon zawsze pod ręką

To symptom, który trudno wykryć, ponieważ współcześnie praktycznie każdy człowiek ma przy sobie telefon. Są jednak sytuacje, kiedy smartfon okazuje się całkowicie zbędny, a w których osoby mogące mieć problem z uzależnieniem z pewnością będą chciały mieć go przy sobie. Dla kogoś rozważnie korzystającego z urządzenia wyjście do lasu, spacer ze znajomym czy najzwyklejsza w świecie kąpiel nie będzie stanowiła okazji do zabrania telefonu. Z kolei człowiek uzależniony będzie najprawdopodobniej potrzebował jego obecności naprawdę wszędzie, nawet podczas przemieszczania się pomiędzy pokojami w domu, gdzie można korzystać z nieograniczonego dostępu do Sieci. Więcej informacji o internecie stacjonarnym i ofertach operatorów znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/.

2. Ciągłe sprawdzanie nowych powiadomień

Telefon służy do komunikowania się z innymi, pracy czy nauki, stanowi też źródło wielu informacji. Należy jednak korzystać z dostępnych możliwości w sposób odpowiedzialny. Tymczasem objawem uzależnienia od telefonu jest nadmierne i niekontrolowane sprawdzanie powiadomień i ciągłe odświeżanie aplikacji czy portali społecznościowych w celu dostarczenia sobie nowych bodźców. Brak zaspokojenia potrzeby może powodować zdenerwowanie i chaotyczne przemieszczanie się pomiędzy aplikacjami, a nawet lęk towarzyszący świadomości, że można nie odczytać od razu nowej wiadomości czy nie być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Takie zachowanie powinno wzbudzić niepokój.

3. Brak telefonu a poczucie niepokoju i stres

W życiu każdego zdarzają się sytuacje, gdy przez dłuższy czas nie korzysta się z telefonu lub nawet nie ma go przy sobie. Dla osoby uzależnionej takie okoliczności będą stanowiły bardzo duże wyzwanie. Jeżeli ktoś faktycznie zmaga się z problemem uzależnienia od telefonu, jednym z symptomów jest właśnie lęk przed rozstaniem się z urządzeniem. Kiedy już do tego dojdzie, u osoby zmagającej się z nałogiem pojawia się najczęściej nieprzyjemne poczucie niepokoju. Narastają negatywne emocje – ktoś taki może być też zdenerwowany, rozkojarzony, a w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nawet agresywny.

4. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów z najbliższymi i znajomymi

Jednym z charakterystycznych objawów jest także znaczące ograniczenie bezpośrednich kontaktów ze znajomymi czy wyraźne pogorszenie się relacji rodzinnych. Osoba zmagająca się z nałogiem bardzo często rezygnuje z towarzyskich aktywności bądź ogranicza je do niezbędnego minimum, aby mieć jeszcze więcej czasu na działania wirtualne. Wraz z rozwojem problemów uzależniony będzie odczuwał coraz silniejszą potrzebę spędzania coraz większej ilości czasu z telefonem, ponieważ wcześniejsza „dawka” zacznie się jawić już jako niewystarczająca.

5. Zaniedbywanie obowiązków

Uzależnienie od telefonu prowadzi także do zaniedbywania obowiązków, ponieważ osoba zmagająca się z nałogiem nie potrafi zaplanować swojego dnia i ma problemy z organizacją. Jej głównym celem jest korzystanie z telefonu. Wszelkie inne sprawy schodzą na dalszy plan – nawet odpoczynek. Wielu uzależnionych rezygnuje bowiem z odpowiedniej dawki snu i „pozyskane” w ten sposób godziny spędza w Sieci. Więcej interesujących artykułów na temat najnowszych technologii znajdziesz w serwisie komorkomat.pl.

Zdjęcie główne: Franck/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się zajmuje agencja reklamowa?
Czym się zajmuje agencja reklamowa?
Jaki jest zakres obowiązków agencji reklamowej i kiedy warto ją zatrudnić?
Koniec z “lukrowaniem rzeczywistości” – rozmowa z rysowniczką Kamilą Szcześniak
Koniec z “lukrowaniem rzeczywistości” – rozmowa z rysowniczką Kamilą Szcześniak
O pasji do rysowania, codzienności i podejściu do świata nie tylko tego realnego...
Wybór odpowiedniego producenta drzwi – klucz do solidności i estetyki
Wybór odpowiedniego producenta drzwi – klucz do solidności i estetyki
Wybór drzwi to ważna decyzja, która ma wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd naszego domu.
Ostatnie wpisy