Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?
Pielęgnacja ciałaUroda

Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Opalanie nie zawsze jest bezpieczne dla naszej skóry. Istnieją jednak sposoby, by stało się mniej kłopotliwe. Sprawdź znane i lubiane kosmetyki do opalania, które powinnaś spakować do swojej podróżnej kosmetyczki.

Jakie kosmetyki do opalania oferują drogerie?

Na drogeryjnych półkach na pewno znajdziesz wiele kosmetyków do opalania, różniących się od siebie składem, ale również sposobem nakładania. Wśród nich są:

  • mleczka do opalania – najbardziej popularne preparaty, w formie półpłynnej, które szybko wchłaniają się w skórę, mają również działanie nawilżające i odżywcze;
  • balsamy do opalania – często stosowane przez kobiety ze względu na ich nieco cięższą konsystencję. Mają więcej lipidów w składzie i są często wodoodporne, dlatego wybierają je panie lubiące nie tylko kąpiele słoneczne;
  • fluid w sztyfcie – można łatwo go nałożyć, również w drodze do pracy, i jest odpowiedni do ochrony ust przed promieniowaniem UV oraz nadmiernym ich wysuszeniem;
  • spray do opalania – jest to nowość na rynku, która zapewnia łatwą aplikację bez potrzeby brudzenia dłoni, szybko wchłania się w skórę i jest praktycznie niewidoczny.

Do wyboru mamy również kosmetyki z filtrem chemicznym, który chroni skórę przed absorbowaniem promieni UV. Co ważne, nie pozostawiają białych smug i łatwo się wchłaniają. Na filtry chemiczne źle reagują alergicy, dlatego znacznie bezpieczniejszą formą ochrony przed słońcem są ekologiczne oraz mineralne filtry przeciwsłoneczne, które odbijają promienie słoneczne.

Mineralny filtr przeciwsłoneczny z kolei jest najbezpieczniejszy dla skóry, w szczególności poleca się go dzieciom lub osobom o bardzo wrażliwej cerze. Jest również przeznaczony dla alergików i osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Są one nieco droższe, jednak znacznie mniej szkodliwe.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Jak dobrać odpowiedni filtr ochronny dla skóry?

Na każdym produkcie, który przeznaczony jest do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym, widnieje informacja o SPF, czyli Sun Protection Factor. Im wyższe SPF, tym lepsza będzie ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB.

Kosmetyki z filtrami SPF można podzielić na:

  • słabo chroniące przed słońcem – SPF 2–6,
  • kosmetyki z ochroną niską – SPF 8–12,
  • kosmetyki z filtrem średnim – SPF 15–25,
  • kosmetyki z wysokim filtrem – SPF 30–50,
  • kosmetyki dla osób wrażliwych na promieniowanie słoneczne – SPF powyżej 50.

W przypadku osób, które mają ciemną i opaloną karnację, wystarczy filtr od 8 do 25 SPF.

Dla osób z jasną i bardzo jasną karnacją, które mają na ciele dużą ilość zmian przebarwieniowych, polecane są kosmetyki z filtrem wysokim i bardzo wysokim – od 30 do 50 SPF lub więcej. Dzieci do 6 roku życia powinny być chronione kosmetykami do opalania o SPF nie niższym niż 40.

Jeśli chcesz uniknąć fotostarzenia skóry, stosuj krem z wyższym filtrem do twarzy przez cały rok, bez względu na pogodę. Promieniowanie UVA powoduje wysuszenie skóry, a promieniowanie UVB powstawanie zmian w zabarwieniu, które po jakimś czasie mogą zmienić się w czerniaki. 

Ochrona twarzy przed słońcem jest bardzo ważna, ponieważ przez cały rok to właśnie twarz jest najbardziej narażona na działanie słońca. W drogeriach można kupić również bardzo dobrej jakości podkłady wzbogacone o filtr UV, chroniący skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Wybierając się na plażowanie, warto zadbać o ochronę włosów, które również mocno się wysuszają pod wpływem słońca. Mgiełka z filtrem sprawi, że będą one bardziej sprężyste i nawilżone.

Samo wybranie kosmetyku do opalania nie wystarczy, jeśli nie wiesz, jak prawidłowo go używać. Preparat powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni. Należy nakładać go na całą powierzchnię skóry jeszcze przed wyjściem na słońce. Działa on jedynie przez 1,5 godziny i po tym czasie trzeba tę czynność powtórzyć, by zapewnić sobie dobrą ochronę przeciwsłoneczną.

Czemu warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki do opalania?

Według badań przeprowadzonych na pacjentach onkologicznych, stosowanie filtrów 15 SPF i wyższych zmniejsza ryzyko wystąpienia czerniaka nawet o 33%. Wyniki obserwacji zostały ogłoszone na łamach „Journal of Clinical Oncology”. Na czerniaka znacznie częściej chorują osoby, które nie tylko nie używały kremów z filtrem, ale również nie konsultowały zmian barwnikowych na skórze z lekarzem dermatologiem.

Oprócz samych filtrów, warto podczas plażowania używać przewiewnych ubrań wykonanych z lnu. Należy pamiętać o nakryciu głowy.

Fot. Armin Rimoldi/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwszy przełom w sprawie kurateli nad Britney Spears
Pierwszy przełom w sprawie kurateli nad Britney Spears
Ruch #FreeBritney ma duże powody do radości!
Czy twórczość Magdaleny Laskowskiej wpływa na wartość kolekcjonerską jej dzieł?
Czy twórczość Magdaleny Laskowskiej wpływa na wartość kolekcjonerską jej dzieł?
Rozważamy wpływ twórczości artystki plastycznej Magdaleny Laskowskiej na cenę jej kolekcjonerskich dzieł. Czy unikalny styl i wysoka jakość pracy przekładają się na wartość rynkową?
Michael B. Jordan najseksowniejszym mężyczyną na świecie
Michael B. Jordan najseksowniejszym mężyczyną na świecie
Magazyn People wskazał najseksowniejszego mężczyznę świata. Zgadzacie się z tym wyborem?
Ostatnie wpisy