8 oznak, które zwiastują koniec Waszego związku
PsychologiaRelacje

8 oznak, które zwiastują koniec Waszego związku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czujesz, że w Twoim związku coś nie gra, ale nie wiesz, czy to powód do strachu? Sprawdź oznaki, które zdecydowanie powinny Cię zaniepokoić. Jeśli odpowiednio szybko zareagujesz, być może uda Ci się zażegnać kryzys.

1. Niechęć do bliskości

Buziaki na dzień dobry, chodzenie za rękę na spacerach, przytulanie bez żadnego powodu… Z pewnością wiesz, że czułe gesty to bardzo ważny filar każdego związku. Jeśli zauważasz, że nie masz już ochoty na bliskość, podobnie zresztą jak druga osoba, nie jest dobrze. 

Zastanów się, skąd może wynikać taka niechęć? Co się zmieniło? Być może wpadliście w rutynę albo za bardzo skupiliście się na tu i teraz, jednocześnie zapominając o emocjach? Spróbujcie na nowo rozpalić potrzebę bliskości.

2. Beznamiętne rozmowy

Rozmowa, oprócz tego, że pozwala partnerom zakomunikować swoje potrzeby, jest także sposobem na poznawanie się nawzajem oraz rozluźnienie atmosfery. Często relacja rozpoczyna się właśnie od długich dyskusji do późnej nocy czy tysięcy wiadomości na różne, nie zawsze poważne tematy. 

Coraz dłuższe milczenie, jednosylabowe odpowiedzi lub całkowity brak chęci na rozmowę nie wróżą nic dobrego. 

3. Kłótnie o wszystko 

Nie da się uniknąć kłótni, ale kiedy zastępują one codzienne rozmowy, coś jest nie tak. Tym bardziej, jeśli awantury wybuchają z naprawdę błahych powodów lub w miejscach publicznych. Być może dzieje się tak dlatego, że nie przepracowaliście jakiegoś poważnego problemu i kieruje Wami nagromadzona frustracja? Oprócz szczerej rozmowy pomocna może się okazać wizyta na terapii dla par.

4. Zatajanie informacji 

Nie mówisz prawdy, ukrywasz coraz więcej informacji, nie chcesz czuć żadnych ograniczeń czy też tłumaczyć się z podejmowanych decyzji? A może podejrzewasz, że to Ty nie wiesz o wszystkim? Bez szczerości związek nie ma szans na przetrwanie. Albo uda Wam się przepracować brak zaufania, albo trudno będzie funkcjonować w ten sposób.

5. Brak rozrywki 

Ciągle siedzicie w domu i nie robicie rzeczy, które kiedyś sprawiały Wam przyjemność? Wspólne wypady czy spędzanie czasu na ulubionych rozrywkach pozwalają uniknąć rutyny oraz utrzymać pozytywną atmosferę. Spróbujcie przynajmniej raz wrócić do przeszłości i trochę się razem rozerwać. Jeżeli to nie pomoże, czas na poważną rozmowę.

6. Fantazjowanie o kimś innym

To duży wykrzyknik. Kiedy w Twoich myślach non stop przewija się inna osoba, przeanalizuj, dlaczego tak się dzieje. Być może nie czujesz zadowolenia z obecnego związku i podświadomie szukasz dla siebie lepszego miejsca.

7. Stagnacja

Jesteście razem od lat i nic się nie zmienia? Nie myślicie o zaręczynach, nie chcecie brać ślubu ani mieć dzieci? Poważne decyzje Was przerażają? Jeżeli nie potraficie zdecydować się na jakikolwiek rozwój relacji, porozmawiajcie o kompromisach. Spróbujcie obrać nowy kierunek, a jeśli to nic nie da… być może nie jesteście sobie pisani.

8. Ciągła irytacja 

Na sam widok swojego partnera zaczynasz się denerwować i masz ochotę cisnąć czymś o ścianę? Oczywiście po kłótni czasem tak się zdarza, ale irytacja nie powinna pojawiać się zupełnie bez powodu. Pomyśl, skąd biorą się te negatywne uczucia? Czy możesz je zmienić, a może nie widzisz szans na poprawę?

Podjęcie decyzji o rozstaniu jest trudne, ale czasami to jedyna droga do zadbania o własne potrzeby i bycia szczęśliwym. Niekiedy uczucie po prostu się wypala. Pamiętaj jednak, by nie postępować pochopnie. Najpierw postaw na rozmowę i próbę rozwiązania problemów.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Preply, platforma do nauki języków obcych, przeprowadziła badania, aby dowiedzieć się, który kraj i który autor mają najwięcej przetłumaczonych książek w historii.
Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?
Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?
Opalanie powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego przed wybraniem się na plażę koniecznie sprawdź, jakie kosmetyki do opalania będą dla ciebie idealne.
Wyjątkowe wakacje w słonecznej Toskanii
Wyjątkowe wakacje w słonecznej Toskanii
Odkryj uroki malowniczej Toskanii!
Ostatnie wpisy