Ziarnistą, mieloną, rozpuszczalną – jaką kawę wybrać?
Lifestyle

Ziarnistą, mieloną, rozpuszczalną – jaką kawę wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mówi się, że ludzie dzielą się na dwie grupy – zapalonych kawoszy oraz tych, którzy kawy szczerze nienawidzą. Jeśli jednak nie przynależysz jeszcze do żadnej z tych grup i nie żywisz w stronę kawy żadnych silnych uczuć, pewnie zastanawiasz się, od jakiej kawy zacząć i jak ją pić. Spieszymy z odpowiedzią!

Kawa występuje pod wieloma postaciami – ziarna, miał, granulki czy proszek. Napar z ziaren kawowca jest też bardzo zdrowy, ponieważ wyrównuje ciśnienie krwi, zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy oraz w najbezpieczniejszy sposób pobudza rano organizm do działania. By lubić kawę, trzeba trochę o niej wiedzieć i potrafić wybrać odpowiedni stopień palenia i pochodzenie ziaren oraz w odpowiedni sposób je zaparzyć. Wszystkie te czynniki mają wpływ nie tylko na smak kawy, lecz także na jej właściwości. 

Kawa rozpuszczalna – czy to na pewno najlepszy wybór na początek?

Osoby nieprzyzwyczajone do picia kawy zazwyczaj ciągnie do kawy rozpuszczalnej, ponieważ nie ma ona fusów, które mogą przeszkadzać niektórym w piciu. Owszem, jest to plus, jednak ten efekt można osiągnąć także przy kawach ziarnistych, a rozpuszczalne granulki czy proszki są najbardziej przetworzoną formą kawy. Ma ona najmniej wartości odżywczych, ponieważ jest już raz zaparzona i wysuszona na pył. Zdrowszą formą kawy rozpuszczalnej jest ta w granulkach, tworzona metodą liofilizacji. Niestety podczas obróbki kawy rozpuszczalnej dochodzi do zmiany jej walorów smakowych oraz zapachowych. Ma ona zdecydowanie słabszy aromat niż kawa sypana, a dodatkowo, przez sposób jej parzenia przed wysuszeniem, bardzo często jest kwaśna i mocno gorzka w smaku, co trzeba później łagodzić mlekiem czy innymi dodatkami. 

Kawa mielona czy ziarnista?

Kawa mielona jest ogólnodostępna w dużych dyskontach oraz kawiarniach. Jest to najwygodniejsza forma kawy sypanej, którą wystarczy tylko zalać wrzątkiem. Kawy ziarniste są lepszym wyborem dla osób, które chcą móc kontrolować stopień zmielenia swojej kawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz parzyć kawę w kawiarce, ekspresie lub francuskiej prasie. Każdy z tych sposobów wymaga innej grubości ziarna, a od stopnia przepalenia ziaren przed mieleniem zależy głębia smaku i gorycz kawy. Jeśli wyczuwasz znaczącą różnicę w smaku różnych kaw, bardzo szeroki wybór kaw z różnych zakątków świata znajdziesz na stronie https://mkfresh.pl/

Jak zmielić kawę?

Kawę ziarnistą trzeba też umieć zmielić. W tej kwestii masz kilka możliwości – ekspres z wbudowanym młynkiem, młynek ręczny lub elektryczny. Jeśli kupisz kawy w ziarnach 1 kg, możesz zmielić ją na różne sposoby, by wydobyć z niej odpowiedni smak oraz aromat. W młynku ręcznym, tak jak w przypadku młynka na przykład do pieprzu, grubość zmielenia reguluje się pokrętłem na czubku urządzenia. Młynki elektryczne kontroluje się czasem mielenia – im dłużej, tym drobniej. Z kolei wbudowane w ekspres młynki będą same dostosowywały grubość zmielenia ziaren do danego rodzaju kawy.   

Picie kawy to dla niektórych wręcz poranny obowiązek, dla innych prawdziwy rytuał. Niezależnie od tego, jak Ty podchodzisz do sprawy, wybieraj kawę dobrej jakości i dopasowaną do Twoich upodobań. Jeśli nadal poszukujesz idealnego dla siebie smaku kawy, kup w sklepie niewielkie ilości wielu różnych kaw i przygotuj je na kilka sposobów. Taką metodą możesz poznać szeroką gamę smaków i aromatów i wybrać tę idealną filiżankę.

Zdjęcie główne: Nathan DumlaoHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wakacje we wrześniu – jak je zaplanować i gdzie się wybrać?
Wakacje we wrześniu – jak je zaplanować i gdzie się wybrać?
Choć w szkole wrzesień oznaczają powrót do szkoły, dla Ciebie nie musi on oznaczać końca sezonu wakacyjnego. Wakacje pod koniec sezonu turystycznego to szereg korzyści i nadal wspaniała pogoda w większości urlopowych destynacji. Jak zaplanować i gdzie wybrać się na wakacje we wrześniu?
Co przyda się w opiece nad niemowlakiem?
Co przyda się w opiece nad niemowlakiem?
Twoje maleństwo niedawno przyszło na świat? Dowiedz się, jakie produkty ułatwią Ci sprostanie wyzwaniu, jakim jest opieka nad niemowlakiem.
Czy domowe maseczki mogą przyspieszyć wzrost twoich włosów?
Czy domowe maseczki mogą przyspieszyć wzrost twoich włosów?
Dowiedz się, jak naturalne składniki obecne w maseczkach do włosów tworzonych w domu mogą przyczynić się do ich zdrowego wzrostu. Spróbuj sprawdzonych przepisów i obserwuj różnice!
Ostatnie wpisy