Idealny kosmetyk na lato? Sięgnij po masło shea
Pielęgnacja ciałaUroda

Idealny kosmetyk na lato? Sięgnij po masło shea

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zapobiega wysuszaniu skóry, chroni przed słońcem, leczy drobne problemy skórne, redukuje rozstępy – masło shea ma wiele cennych właściwości. 

To doskonały składnik dla osób, które kochają naturalną pielęgnację. Ochronne, nawilżające i regenerujące masło shea, stosowane codziennie, pozwoli Ci odzyskać piękno i witalność skóry i włosów. Sprawdź, jakie jeszcze ma zastosowania!

Właściwości masła shea

Masło shea pochodzi z afrykańskiego drzewa o nazwie Butyrospermum parkii. To właśnie ten naturalny tłuszcz znaleźć można w wielu kosmetykach. Jednak sam w sobie jest już świetnym produktem pielęgnacyjnym. Masło shea jest znane ze swoich właściwości nawilżających, odżywczych, regenerujących i zmiękczających. Jest szczególnie bogate w kwas oleinowy i kwas stearynowy. Zawiera również naturalne przeciwutleniacze (witaminy A i E), lateks i fitosterole. 

Korzyści płynące ze stosowania masła shea

Masło shea głęboko nawilża i odżywia skórę, ale także włosy. Ma też inną zaletę: nie pozostawia tłustego filmu podczas aplikacji. Masło shea chroni także przed promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne latem. Łagodzi podrażnienia skóry, spowodowane np. poparzeniami słonecznymi. Pomaga przedłużyć opaleniznę i zachować elastyczność skóry. Masło shea pomocne jest w pielęgnacji dłoni, ust i włosów.

Masło shea na włosy

Odżywcze dla każdego rodzaju włosów masło shea jest szczególnie polecane osobom mającym matowe i przesuszone włosy. Stosowane jako odżywka do włosów puszących się, masło shea odżywi skórę głowy i zniweluje puszenie. Pomoże również w utrzymaniu koloru włosów farbowanych. Najczęściej stosuje się je w formie maski na włosy.

Fot. Yakobchuk Olena/Adobe Stock

Masło shea na twarz

Uspokajające i kojące masło shea pomoże Ci zwalczać podrażnienia skóry i odżywi suche obszary twarzy. Działa regenerująco, przez co pomaga również leczyć pęknięcia. Może być również stosowane jako ochronny balsam do ust. 

Warto sięgnąć po masło shea także zimą, aby nawilżyć skórę i ochronić ją przed zimnem. Składnik ten pomaga zachować elastyczność skóry i nadaje się do stosowania o każdej porze roku.

Korzyści dla skóry

Na co dzień masło shea można stosować w wielu sytuacjach. Składnik ten głęboko nawilża skórę i może być używany jako balsam, szczególnie na suche miejsca. Ma również działanie regenerujące, które docenią osoby z popękanymi piętami i suchymi łokciami. 

Możesz również użyć masła shea, aby ukoić skórę po depilacji woskiem lub zmniejszyć (lub nawet zapobiec) rozstępom. Wystarczy niewielką ilość masła wziąć na palce, poczekać, aż składnik lekko się rozpuści, a następnie wmasować w problematyczny obszar. 

Kolejnym dobrym pomysłem na wykorzystanie właściwości masła shea jest dodanie odrobiny tego tłuszczu do wody w wannie. Po kąpieli cała Twoja skóra i włosy będą doskonale odżywione i nawilżone.

Jak wybrać masło shea?

Jeśli to możliwe, kupuj wyłącznie 100 procentowo czyste i naturalne masło shea. Najlepiej sprawdzi się produkt oznaczony dodatkowo jako organiczny. Dlaczego? Ponieważ takie masło będzie  jeszcze bogatsze w witaminy i substancje odżywcze. 

Przepis na odżywczą maść z masłem shea

Aby zregenerować i chronić suchą skórę:

Zmiękcz 1 łyżkę masła shea, umieszczając składnik w misce w ciepłym miejscu. Dodaj 1 łyżeczkę olejku nagietkowego lub arganowego, a także 5 kropli olejku z lawendy. Następnie całość wymieszaj czystym widelcem. Nakładaj tę maść tuż po prysznicu lub kąpieli, aby mieć dobrze nawilżoną skórę.

Przepis na maskę do włosów

Aby Twoje włosy odzyskały blask i witalność:

Rozpuść 1 łyżkę masła shea w kąpieli wodnej. Dodaj 1 łyżeczkę oleju z awokado lub z czarnuszki. Wymieszaj całość i poczekaj, aż ostygnie. Posmaruj dłonie otrzymanym balsamem i wmasuj w głowę, a następnie we włosy. 

Pozostaw mieszankę na włosach na co najmniej godzinę pod ręcznikiem. Na koniec spłucz włosy i dwa razy umyj delikatnym szamponem. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje włosy staną się grubsze, mocniejsze i lśniące.

Zdjęcie główne: Africa Studio/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oznaki choroby psychicznej u najbliższych – co robić, żeby nie zaszkodzić?
Oznaki choroby psychicznej u najbliższych – co robić, żeby nie zaszkodzić?
Nagła zmiana nastroju i niechęć do spotkań towarzyskich. Te niepozorne zachowania mogą mieć nieco głębszą motywację. Czy te objawy świadczą o problemach natury psychicznej? Dowiedz się już teraz!
Od czego zacząć aktywny tryb życia?
Od czego zacząć aktywny tryb życia?
Prowadzenie aktywnego trybu życia przynosi wiele korzyści. Przeczytaj, jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codzienności.
Sztuka słuchania w relacjach: jak naprawdę usłyszeć drugą osobę
Sztuka słuchania w relacjach: jak naprawdę usłyszeć drugą osobę
Odkryj klucz do prawdziwej komunikacji! Artykuł daje wgląd w sekrety sztuki słuchania, oferując praktyczne wskazówki, jak naprawdę usłyszeć drugą osobę i zrozumieć jej potrzeby i oczekiwania.
Ostatnie wpisy