Jak zrobić nalewkę w domu – ciekawe pomysły i porady
Dom i ogród

Jak zrobić nalewkę w domu – ciekawe pomysły i porady

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób w naszym kraju decyduje się na uprawę krzewów i drzewek owocowych, których późniejsze plony przeznacza wyłącznie na jeden cel – nalewki. Są one nieodłączną częścią polskiej tradycji i przez wzgląd na możliwość wykonania ich z przeróżnych ziół i owoców, posiadają niekiedy właściwości lecznicze. Trzeba przyznać, że żaden trunek na półce sklepowej nie będzie nawet w małym stopniu tak dobry, jak właśnie domowa nalewka. Wbrew pozorom, zrobienie jej wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jakie są najpopularniejsze nalewki, które można wykonać zarówno z owoców kupnych, jak i tych zebranych w swoim ogrodzie? W jaki sposób robi się taki alkohol? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Jakie nalewki robimy najczęściej?

Domowe nalewki można przygotowywać z wielu produktów bazowych, rosnących nie tylko na drzewach, ale również tuż przy samym gruncie. Podstawowymi składnikami na nalewki są zatem owoce, zioła, kwiaty czy korzenie. W naszym kraju najczęściej występującymi nalewkami są wiśniówka, malinówka, imbirówka czy też popularna miętowa. W zależności od nastroju i preferencji, wielu z nas przystępuje też do przygotowywania bardziej egzotycznych alkoholi. Przykładowo, na nalewki takie jak ananasówka przepis w internecie jest stale dostępny i jak się okazuje, bardzo prosty.

Fot.: elements.envato.com / Shaiith

Zwróćmy uwagę na fakt, iż każda nalewka zrobiona w domu nie posiada żadnych regulatorów smaku czy innych, chemicznych dodatków. To właśnie o takim trunku możemy mówić, ze jego właściwości są prozdrowotne, szczególnie w przypadku dosładzania miodem.

Zrobienie nalewki – cztery najważniejsze składniki

W teorii, przepis na jakąkolwiek nalewkę jest bardzo prosty. Warto jednak takie czynności wykonywać precyzyjnie i dbać o swoje wyroby każdego dnia. Tylko w ten sposób uda się dogłębnie uwolnić smak i aromat zawarty w każdym owocu. Ogólnie rzecz biorąc, do zrobienia nalewki potrzeba czterech składników o równym znaczeniu: owoców, alkoholu, cukru i czasu.

Pierwszym krokiem do zrobienia pysznej nalewki jest przemyślany dobór surowca. Owoce lub zioła powinny być odpowiednio dojrzałe i przede wszystkim świeże. Z tego też względu najlepiej posiadać swój sad i przygotowywać nalewki z produktów bezpośrednio zerwanych z drzewek.

Chcąc uzyskać solidną bazę, owoce należy zasypać cukrem i odstawić w celu uzyskania konsystencji syropu. Sam syrop odlewa się, a owoce zalewa alkoholem (przeważnie mieszaniną wódki i spirytusu) dla jeszcze głębszego wydobycia aromatów. Jest to tzw. proces maceracji, który w zależności od metody produkcji może trwać nawet do trzech miesięcy. Ważne jest, aby regularnie potrząsać nalewem, który dopiero przy wzmożonym ruchu jest w stanie oddawać swoje wszystkie właściwości smakowe. Samą nalewkę w okresie maceracji warto trzymać w szczelnie zamkniętym naczyniu, najczęściej wypełnionym do około 60% jego pojemności. Po upływie określonego czasu, gotową już nalewkę przepuszcza się przez gazę w celu filtracji, a następnie zlewa do butelek.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / Shaiith

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo malować usta?
Jak prawidłowo malować usta?
Szukasz sprawdzonego sposobu na makijaż ust? Sprawdź nasze porady dotyczące tego rodzaju makijażu.
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
Co zrobić, aby Mikołajki były jeszcze bardziej wyjątkowe? Postaw na oryginalne paznokcie!
Co może wskazywać na grzybicę pochwy?
Co może wskazywać na grzybicę pochwy?
Poznaj pierwsze objawy i działaj, gdy tylko je zauważysz.
Ostatnie wpisy