Artykuł sponsorowany
Na samym początku warto powiedzieć, na czym właściwie polega zawód księgowego. Jego obowiązki dotyczą prowadzenia i kontrolowania dokumentów finansowych przedsiębiorstwa oraz na rozliczenia zobowiązań podatkowych i pozostałych należności. Oprócz tego księgowy odpowiada za prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i ewidencji. Całość uzupełnia sporządzanie sprawozdań finansowych i rozliczanie podatków.
Jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać księgowy lub osoba, która chce pracować w dziedzinie rachunkowości, jest pracowitość i spory talent organizacyjny. Oprócz tego dobry księgowy powinien mieć analityczny umysł i wiedzę specjalistyczną. Będzie mu potrzebna do tego, aby wykonywać powierzone mu zadania. Musi umieć też formułować strategiczne zalecenia na podstawie dużej ilości danych.
Należy podkreślić, że księgowość jako zawód wymaga bardzo dobrej organizacji. Nie jest potrzebna kreatywność, ale mocne osadzenie w rzeczywistości i umiejętności szybkiego wyszukiwania informacji oraz trafnej interpretacji zapisów w prawie podatkowym. Wszystko uzupełnia to, że księgowy musi być w stanie stworzyć bardzo precyzyjne dokumenty i dostarczyć je w odpowiednim terminie, na przykład do Urzędu Skarbowego.
Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju firmy, w której pracuje księgowy (mogą to być małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy, firma audytorska itp.), funkcja i konkretne zadania księgowych będą się różnić. Można tutaj powiedzieć, że im większa firma, tym bardziej wyspecjalizowane będą zadania księgowe. Wiąże się to również z większą odpowiedzialnością.
Najbardziej zróżnicowane zadania będzie miała osoba, która działa w małym lub średnim przedsiębiorstwie. Wtedy obowiązki księgowego są znacznie bardziej zróżnicowane. Od przetwarzania list płac po przygotowywanie przepisowych dokumentów rocznych, takich jak bilans czy rachunek zysków i strat. Właśnie dlatego księgowy musi być wszechstronny.
W tym celu warto udać się na studia kierunkowe. Oprócz wykształcenia uniwersyteckiego nie można zapominać o stałym dokształcaniu się. Taką możliwość oferuje m.in. stowarzyszenie księgowych. Instytucje takie jak ta pozwalają uzyskać certyfikat księgowego 2023, który poświadcza wiedzę z zakresu podatków.
Zakres obowiązków księgowego dotyczy też bezpośrednich relacji z klientami. Dlatego warto, aby był otwarty i miał dobry zmysł komunikacyjny. Powinien też wiedzieć, jak dostosować się językowo do bardzo zróżnicowanej klienteli – prawników, mechaników, czy freelancerów.
Oprócz tego umiejętności interpersonalne pomogą mu utrzymać dobre relacje z kolegami i koleżankami z działu finansowego. Wiedza z zakresu komunikacji będzie stanowić też ułatwienie w tłumaczeniu skomplikowanych mechanizmów podatkowych osobom, które nie znają podstawy księgowości.
Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com