Artykuł sponsorowany
Długotrwale pogorszone samopoczucie, trudności w nawiązywaniu kontaktu czy brak chęci do podejmowania codziennych aktywności to przykładowe symptomy, które mogą budzić niepokój. Jak zatem pomóc osobom borykającym się z problemami natury psychicznej? Podpowiadamy!
Codzienny stres i pośpiech nie sprzyjają trosce o zdrowie psychiczne. Wiele osób nie radzi sobie z natłokiem obowiązków oraz brakiem wystarczającej ilości wolnego czasu. Wypierają się trudności z kontrolą emocji, tym samym rezygnując z poszukiwań wsparcia. Wynika to często z obawy oceniania przez innych. Warto jednak dodać, że przyjęcie biernej postawy względem niepokojących zachowań może prowadzić do poważnych konsekwencji i pogłębiania zaburzeń psychicznych. Na jakie objawy w zachowaniu drugiej osoby powinieneś zwrócić uwagę? Kiedy warto odwiedzić miejsce takie jak, poradnia psychologiczna Warszawa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule. Zapraszamy!
Jednym z wielu symptomów sugerujących problemy o podłożu psychicznym jest obniżenie nastroju. Mowa o niechętnym wychodzeniu z domu lub całkowitej izolacji od społeczeństwa. To sztampowy przykład. Nie można jednak bagatelizować innych nietypowych zachowań, m.in. niepohamowanego wybuchu płaczu, zaniedbywania obowiązków wynikających z pracy lub mniejszej efektywności oraz motywacji.
Dezorganizacja wydaje się być błahostką, jednak brak koncentracji i nadmierne myślenie nie wróżą niczego dobrego. Obsesyjne analizowanie przeszłości w połączeniu z obwinianiem się utrudniają normalne funkcjonowanie oraz odbierają radość z wykonywania codziennych czynności.
Dostrzegłeś, że w jednym momencie Twoje dziecko jest radosne, zainteresowane zabawą, a po chwili jego entuzjazm gaśnie? To odpowiedni moment, aby rozpocząć baczną obserwację zachowania swojego malucha. W razie wątpliwości dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie porady eksperta, jakim jest psycholog dziecięcy Warszawa. Nieustannie zmieniające się reakcje to objawy choroby psychicznej.
Wyraźnym sygnałem, że jest coś “nie tak” są omamy, czyli wymyślone doznania zmysłowe, których doświadcza chory. Osoba jest przekonana, że słyszy różne odgłosy, dźwięki lub widzi obrazy niedostrzegalne przez innych.
Niestety choroby psychiczne są wciąż spychane na margines. Zaleca się baczną obserwację siebie, swoich bliskich i otoczenia. Być może zauważone symptomy to skutek przewlekłego zmęczenia lub stresu.
Fot.: Cottonbro studio/pexels.com