Oznaki choroby psychicznej u najbliższych – co robić, żeby nie zaszkodzić?
PsychologiaRozwój osobisty

Oznaki choroby psychicznej u najbliższych – co robić, żeby nie zaszkodzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Długotrwale pogorszone samopoczucie, trudności w nawiązywaniu kontaktu czy brak chęci do podejmowania codziennych aktywności to przykładowe symptomy, które mogą budzić niepokój. Jak zatem pomóc osobom borykającym się z problemami natury psychicznej? Podpowiadamy! 

Codzienny stres i pośpiech nie sprzyjają trosce o zdrowie psychiczne. Wiele osób nie radzi sobie z natłokiem obowiązków oraz brakiem wystarczającej ilości wolnego czasu. Wypierają się trudności z kontrolą emocji, tym samym rezygnując z poszukiwań wsparcia. Wynika to często z obawy oceniania przez innych. Warto jednak dodać, że przyjęcie biernej postawy względem niepokojących zachowań może prowadzić do poważnych konsekwencji i pogłębiania zaburzeń psychicznych. Na jakie objawy w zachowaniu drugiej osoby powinieneś zwrócić uwagę? Kiedy warto odwiedzić miejsce takie jak, poradnia psychologiczna Warszawa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule. Zapraszamy! 

Obniżenie nastroju 

Jednym z wielu symptomów sugerujących problemy o podłożu psychicznym jest obniżenie nastroju. Mowa o niechętnym wychodzeniu z domu lub całkowitej izolacji od społeczeństwa. To sztampowy przykład. Nie można jednak bagatelizować innych nietypowych zachowań, m.in. niepohamowanego wybuchu płaczu, zaniedbywania obowiązków wynikających z pracy lub mniejszej efektywności oraz motywacji. 

Zaburzenia myślenia

Dezorganizacja wydaje się być błahostką, jednak brak koncentracji i nadmierne myślenie nie wróżą niczego dobrego. Obsesyjne analizowanie przeszłości w połączeniu z obwinianiem się utrudniają normalne funkcjonowanie oraz odbierają radość z wykonywania codziennych czynności. 

Wahania nastroju 

Dostrzegłeś, że w jednym momencie Twoje dziecko jest radosne, zainteresowane zabawą, a po chwili jego entuzjazm gaśnie? To odpowiedni moment, aby rozpocząć baczną obserwację zachowania swojego malucha. W razie wątpliwości dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie porady eksperta, jakim jest psycholog dziecięcy Warszawa. Nieustannie zmieniające się reakcje to objawy choroby psychicznej. 

Omamy 

Wyraźnym sygnałem, że jest coś “nie tak” są omamy, czyli wymyślone doznania zmysłowe, których doświadcza chory. Osoba jest przekonana, że słyszy różne odgłosy, dźwięki lub widzi obrazy niedostrzegalne przez innych. 

Niestety choroby psychiczne są wciąż spychane na margines. Zaleca się baczną obserwację siebie, swoich bliskich i otoczenia. Być może zauważone symptomy to skutek przewlekłego zmęczenia lub stresu. 

Fot.: Cottonbro studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sandały czy klapki? Na jakie letnie buty postawić?
Sandały czy klapki? Na jakie letnie buty postawić?
Coraz cieplejsze dni skłaniają nas do wprowadzania zmian w garderobie.
Dlaczego warto sięgać po naturalne produkty?
Dlaczego warto sięgać po naturalne produkty?
Poznaj wszystkie zalety płynące z używania naturalnych produktów.
Kostka betonowa – uniwersalne rozwiązanie na tarasy i podjazdy
Kostka betonowa – uniwersalne rozwiązanie na tarasy i podjazdy
Kostka betonowa to materiał, który od lat cieszy się popularnością w budownictwie i architekturze krajobrazu. Charakteryzuje się ona trwałością, wytrzymałością na warunki atmosferyczne i łatwością w montażu. Dlatego też coraz częściej wykorzystywana jest jako element wykończenia podjazdów, tarasów, ścieżek ogrodowych czy nawet murków i ogrodzeń. W poniższym artykule przedstawiamy zalety wykorzystania kostki betonowej na tarasach i podjazdach.
Ostatnie wpisy