6 powodów, dla których warto zainwestować w domową bieżnię
Zdrowie i fitness

6 powodów, dla których warto zainwestować w domową bieżnię

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Siłownia w domu to jeden z efektywniejszych sposobów na regularne treningi. Dlaczego warto zainwestować we własne wyposażenie sportowe? 

Oszczędność czasu 

Jedną z najważniejszych zalet posiadania domowej bieżni jest oszczędność czasu poświęconego na przygotowanie do treningu, dojazd na siłownie i powrót. Wygoda, jaką daje własne wyposażenie, pozwala na realizację treningu w dowolnym momencie dnia, bez względu na warunki pogodowe czy kwestie organizacji dodatkowego transportu. 

Komfortowe warunki treningu 

Bieganie na domowej bieżni to przede wszystkim wygoda, która pozwala na realizację treningu w przyjemnych warunkach. Po pierwsze trening domowy eliminuje obecność innych ludzi, daje potrzebny spokój i komfort ćwiczeń, którego często brakuje na siłowni czy na trasie biegowej w mieście. Sporo osób wokół, rowerzyści, przechodnie mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, a tym samym efektywność treningu. Po drugie można dostosować wszystkie parametry sprzętu do swoich potrzeb, bez ryzyka, że następny zawodnik zmieni dotychczasowe ustawienia. Co więcej, domowa bieżnia pozwala także na urozmaicenie treningu poprzez włączenie telewizji z interesującym serialem czy puszczenie głośno ulubionej playlisty. Stworzenie komfortowych warunków treningu może znacznie podnieść jego wydajność i pomóc w osiąganiu lepszych wyników.

Większe bezpieczeństwo 

Korzystanie z bieżni podczas treningu może być nie tylko wygodniejsze, ale także bardziej bezpieczne dla zdrowia zawodnika. Bieganie po wyznaczonych ścieżkach może wiązać się nie tylko z tłumem innych biegaczy, ale także większym ryzykiem wypadku, na przykład zderzeniem z rowerzystą czy wypadkiem samochodowym. Ćwiczenie w domu eliminuje te czynniki środowiskowe. Dodatkowo powierzchnia bieżni jest dostosowana do dłuższych i bardziej intensywnych treningów, lepiej amortyzuje ruchy ciała, a tym samym zmniejsza obciążenie stawów nóg.

Treningi interwałowe 

Kolejną z zalet posiadania domowej bieżni jest możliwość realizacji treningów interwałowych. Oczywiście tego rodzaju ćwiczenia można także wykonywać na naturalnej nawierzchni, natomiast jest to bardziej wymagające. W przypadku bieżni elektrycznej prędkość biegu można ustawić automatycznie, tym samym pracując nad jednostajnym ruchem, który ułatwia realizację nawet najbardziej intensywnych treningów interwałowych. 

Szybszy powrót po kontuzji 

Automatyczne, rozbudowane funkcje bieżni pozwalają także szybciej zregenerować organizm po przebytej kontuzji i powrócić do regularnego treningu. Indywidualne ustawienia pomagają dostosować sprzęt do potrzeb zawodnika, tak by nie obciążyć osłabionych mięśni i stawów. Na rynku można zakupić specjalne bieżnie antygrawitacyjne przeznaczone do rehabilitacji, które ułatwiają cały proces powrotu do pełni sprawności.

Różnorodny trening 

Specjalne funkcje nowoczesnych bieżni domowych, takie jak ustawienie kąta nachylenia pozwalają na urozmaicenie treningów biegowych. Kwestia wykonywania ćwiczeń w interwałach to jedno, ale odpowiednie ustawienie bieżni w celu zwiększenia pracy konkretnych partii mięśniowych, to osobny aspekt. Co więcej, specjalne ustawienia pomagają w ćwiczeniu podbiegów czy umożliwiają trening wydolnościowy.

Zdj. główne: Ryan De Hamer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pracować z Kartami Archetypów? – poradnik
Jak pracować z Kartami Archetypów? – poradnik
Kartami Archetypów można pracować jako narzędziem rozwoju osobistego. Poznaj poradnik, jak efektywnie pracować z Kartami Archetypów.
Jak wybrać treserki dla psa?
Jak wybrać treserki dla psa?
Jakie trenerki wybrać i gdzie je kupić?
Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?
Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?
Podobnie jak małe dziecko, również szczeniak wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Podawanie młodemu psu karmy dedykowanej dorosłemu zwierzęciu może mieć negatywny wpływ na jego wzrost i codzienne funkcjonowanie.
Ostatnie wpisy