Najważniejsze informacje o grze w squasha
Zdrowie i fitness

Najważniejsze informacje o grze w squasha

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Squash to dyscyplina zyskująca na popularności z roku na rok. Międzynarodowa Federacja Squasha stara się nawet o to, aby dyscyplina ta została uznana za olimpijską. Jesteś entuzjastą tego sportu? Może chciałbyś zacząć grać, ale nie znasz zasad? W takim razie opiszemy je dla Ciebie.

Squash jako wariacja tenisa

Squash to tak naprawdę wariacja tenisa, aktywność fizyczna polegająca na odbijaniu piłki o ścianę za pomocą rakiety. W tym przypadku jednak rywal jest obok i również ma za zadanie odbijać piłeczkę od ściany. Konieczne jest utrudnianie ponownego uderzenia przeciwnikowi, aż do zdobycia punktu, który uzyskuje się w sytuacji, gdy rywal nie odbije piłki. Sport ten uważany jest za jeden z najskuteczniejszych do spalania tkanki tłuszczowej, polecany jest głównie osobom o dobrej kondycji fizycznej. Należy także zaznaczyć, że nie wymaga on dużego nakładu finansowego, bo do gry wystarczy jedynie wynajmowane boisko, piłka oraz rakieta, nie wspominając oczywiście o odzieży i obuwiu sportowym.

W squashy gramy rakietą i piłeczką

Aby móc grać w squasha niezbędny jest zakup rakiety i piłki. Piłka musi być gumowa, występuje głównie w kolorze czarnym i jest oznaczona kolorową kropką, która to mówi nam o twardości piłki. Dla amatorów piłka miękka będzie najlepszym wyborem, profesjonaliści stosują już twardsze wariacje. Rakieta do gry w squasha jest szeroka w górnej części i wąska w dolnej. Kształtem przypomina odwróconą gruszkę, ale delikatnie także tradycyjną rakietę tenisową. Co ważne, w przypadku rakiety do squasha możemy wybierać modele lżejsze oraz cięższe. Tak jak w kwestii piłki, również tutaj cięższe wersje wybierają profesjonaliści, lżejsze amatorzy.

Boisko do gry – jak wygląda?

Boisko do gry w squasha jest kryte, występuje najczęściej w halach sportowych oraz klubach fitness. Korty do squasha w Poznaniu świetnie obrazują to, jak powinny wyglądać, to tam możemy znaleźć jedno z największych zagęszczeń boisk tego rodzaju w naszym kraju. Wedle przepisów, kort do gry musi mieć wymiary 9 metrów i 75 centymetrów długości oraz 6 metrów i 40 centymetrów szerokości. Całość zabudowana jest czterema ścianami, które wchodzą w skład boiska. Tylna ściana najczęściej wykonana jest z przezroczystego, syntetycznego tworzywa, co pozwala na obserwację meczów widzom. Ściany boczne i przednia oznaczone są specjalnymi liniami, które wyznaczają pole gry. Kort podzielony jest na dwie połowy, gracze mogą jednak opuszczać swoje części w trakcie trwania rozgrywki.

Kilka słów o podstawowych zasadach

Mecz w squasha grają dwie osoby, zaopatrzone w rakiety i piłkę. Piłkę należy odbijać o frontową ścianę naprzemiennie, ta może również odbijać się o pozostałe ściany, jednak pierwsze uderzenie musi być w przednią. Gdy piłka uderzy o parkiet dwukrotnie, jeden z zawodników traci punkt. Piłkę zawsze należy odbijać w polu gry wyznaczonym liniami. Po korcie należy poruszać się tak, aby nie przeszkadzać rywalowi. Mecz rozpoczyna się od serwisu, gra się na sety, jeden trwa do 11 zdobytych punktów, rozgrywka kończy się po dwóch lub trzech wygranych setach.

Fot.: Oskar Hagberg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować relacje z przyjaciółkami?
Jak pielęgnować relacje z przyjaciółkami?
Relacje z przyjaciółkami, szczególnie teraz w tym trudnym czasie są bardzo ważne. Dowiedz się, jak można je pielęgnować!
Chcesz zacząć biegać? O tym musisz pamiętać!
Chcesz zacząć biegać? O tym musisz pamiętać!
Bieganie nie musi kojarzyć się tylko z wysiłkiem i nudą. Przynosi dużo dobrego; pozwala spalić kalorie i poprawić kondycję. Warto jednak popracować nad nastawieniem. Dowiedz się, jak zacząć biegać!
Naszyjnik celebrytka – jak go nosić?
Naszyjnik celebrytka – jak go nosić?
Lubisz nosić biżuterię? Marzysz o tym, aby wzbogacić swoją kolekcję? W takim razie zwróć uwagę na modny i stylowy naszyjnik celebrytka!
Ostatnie wpisy