Co może wskazywać na grzybicę pochwy?
Zdrowie i fitness

Co może wskazywać na grzybicę pochwy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakie są objawy, które świadczą o grzybicy pochwy? Czy są takie, które pozwalają bez pomocy lekarza określić problem? Sprawdź, jak objawia się zapalenie grzybicze pochwy, aby w razie jakichkolwiek problemów reagować. Poznaj pierwsze objawy i działaj, gdy tylko je zauważysz. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie grzybicze może nie tylko utrudnić życie, lecz także wpłynąć na inne części ciała i narządy.

Kiedy może pojawić się zapalenie grzybicze pochwy?

Mimo tego, iż wiele osób sądzi, że zapaleniem grzybiczym pochwy można się jedynie zarazić od kogoś podczas stosunku, do grzybicy można doprowadzić się samodzielnie. To wynik tego, że Candida, czyli drożdżopodobne grzyby, które wywołują takie zapalenie, są naturalnym składnikiem zdrowej flory pochwy. Przez co każda kobieta ma je w swoim ciele, ale przy normalnym pH są one nieinwazyjne. Dzięki temu nie wywołują żadnych niebezpiecznych czy bolesnych objawów.

Inaczej ma się sprawa, gdy pH pochwy zostanie zakłócone przez różnorodne czynniki. Wtedy zmniejsza się ilość zdrowych bakterii w pochwie, a grzyby zaczynają się rozmnażać i rozrastać. Najczęściej jest to połączone z nagłym spadkiem odporności organizmu. Gdy widzi się pierwsze objawy grzybicy pochwy, powinno się skonsultować ze specjalistą. Dobrym rozwiązaniem jest teleporada, która pozwala nie tylko zasięgnąć fachowej wiedzy, lecz także umożliwia zdobycie recepty czy L4.

Charakterystyczne białe upławy

Upławy to nic innego niż wydzielina, które w przypadku zapalenia pochwy ma specyficzną konsystencję i zapach. Jeśli w organizmie nie ma żadnych problemów, upławy nie powinny być jakkolwiek tępione. Zdrowe upławy są bezbarwne, nie ma ich dużo i zazwyczaj nie mają żadnego zapachu. Jednak w przypadku zapalenia pochwy, upławy pokazują problem i często jego przyczynę.

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy mówi się o obfitych, szarobiałych upławach, które nasilają się głównie po stosunku. Za to zapalenie grzybicze charakteryzuje się białymi upławami, które są szczególnie łatwe do rozpoznania. Wiele kobiet przyrównuje je do konsystencji twarogu – mają grudkowatą strukturę i kolor. Innego typu zapalenia mogą wywoływać ciemne, ziemiste upławy, śluzowate bądź nawet żółtozielonych. Upławy w dużej mierze spowodowane zapaleniem pochwy mają nieprzyjemną woń, na którą łatwo zwrócić uwagę.

Ból podczas stosunku i oddawania moczu

Upławy to jednak nie jest jedyny objaw grzybicy pochwy. Najczęściej są one połączone z przejmującym bólem. W pierwszych dniach pojawia się on głównie podczas stosunku oraz oddawania moczu. Jest również bardzo nasilony w przypadku trwającej miesiączki. Ból dotyczy zarówno zewnętrznej części, czyli sromu, jak i wnętrza pochwy. Jest trudny do zniwelowania, ponieważ łączy się z szeregiem innych objawów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i sposobach zapobiegania poważnym chorobom czy zapaleniom wśród seniorów, sprawdź artykuły na stronie Seniore.pl.

Fot.: Liza Summer/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Naszyjnik celebrytka – jak go nosić?
Naszyjnik celebrytka – jak go nosić?
Lubisz nosić biżuterię? Marzysz o tym, aby wzbogacić swoją kolekcję? W takim razie zwróć uwagę na modny i stylowy naszyjnik celebrytka!
Totobi – spersonalizowane kosmetyki i produkty dla Twojego pupila, które umilą mu każdy dzień
Totobi – spersonalizowane kosmetyki i produkty dla Twojego pupila, które umilą mu każdy dzień
Czworonogi uznawane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Nie bez znaczenia chcemy dla nich jak najlepiej. Dbanie o psa lub kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nasze pupile powinny jeść specjalistyczną karmę, różne smakołyki, a także mieć zapewnioną dostateczną ilość ruchu.
Co warto wiedzieć na temat skanerów wewnątrzustnych?
Co warto wiedzieć na temat skanerów wewnątrzustnych?
Jednym z nowoczesnych rozwiązań stosowanych w dzisiejszej stomatologii i ortodoncji jest skaner wewnątrzustny.
Ostatnie wpisy