Jak poradzić sobie z bólem miesiączkowym?
Zdrowie i fitness

Jak poradzić sobie z bólem miesiączkowym?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Bóle miesiączkowe potrafią być bardzo dokuczliwe. Istnieją domowe sposoby na zmniejszenie tych dolegliwości. Jeśli ból podczas okresu jest dla ciebie nie do zniesienia, warto skorzystać z kilku naszych porad, by „te dni” były łatwiejsze.

Najlepsze sposoby na ból miesiączkowy

Ciepłe okłady

Można je stosować w momencie, kiedy okres nie jest zbyt obfity, w innym wypadku niestety krwawienie może się zwiększyć. Okład można przyłożyć do dolnej części brzucha. Wystarczy termofor, np. popularny obecnie termofor z pestkami z wiśni lub zwykła butelka z ciepłą wodą.

Niewielka aktywność fizyczna

Przyjęło się, że trening podczas miesiączki nie jest wskazany. Jest to błąd, ponieważ lekka aktywność fizyczna pomoże rozciągnąć napięte mięśnie i zmniejszyć ból. Lekkie rozciąganie, chwila spaceru, bieżnia czy też rowerek pozwoli dotlenić się, co bardzo pomaga na umiarkowane skurcze mięśni.

Napary z ziół do picia

Kiedy byłaś dzieckiem, na pewno na skurcze brzucha dostawałaś od rodziców napary z rumianku lub melisy. Te sposoby możesz wykorzystać również podczas miesiączki. Rozkurczowo działa również nagietek, mięta czy właśnie rumianek.

Lekkostrawne posiłki

Podczas okresu czujesz się nieco spuchnięta oraz mogą pojawiać się wzdęcia. By nie pogłębiać tego problemu, warto zastosować lekkostrawną dietę. Dzięki niej poczujesz się znacznie lżej. Pomoże ona również zmniejszyć uczucie ciężkości oraz ból miesiączkowy. Na skurcze mięśni pomaga większa podaż wapnia w diecie – sięgnij po orzechy, a także kefir, nasiona czy suszone owoce.

Zrelaksuj się i odpocznij

W te dni nie staraj się wszystkiemu zaradzić i daj sobie czas na odpoczynek i relaks. Częste schylanie się czy dźwiganie może sprawić jeszcze większy ból, a nawet doprowadzić do znacznie bardziej obfitego krwawienia. Niewskazane, abyś pracowała w trakcie miesiączki ponad swoje siły. Jeśli pracujesz fizycznie, możesz zgłosić gorsze samopoczucie i poprosić o przydzielenie cię na mniej wymagające stanowisko do czasu, kiedy te trudne dni miną.

Zażyj leki przeciwbólowe

Na skurcze podczas miesiączki działają niesterydowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy, jak również ibuprofen. Polecane są także inhibitory cyklooksygenazy-2 (nimesulid). Popularny Paracetamol ma mniej skuteczne działanie, dlatego na silne skurcze najbardziej odpowiednia będzie drotaweryna. Nie powinno się brać leków wtedy, gdy ból jest nie do wytrzymania. Czas działania leku jest wydłużony w czasie i o ile nie masz przepisanych zastrzyków przeciwbólowych, warto wziąć tabletkę nieco wcześniej. Lekarze zalecają wziąć lek już przy pierwszych objawach bólowych, ponieważ środki przeciwbólowe rozpuszczają się w żołądku nawet przez kolejną godzinę.

Fot. Ava Sol/Unsplash

Co zrobić, kiedy ból podczas miesiączki jest bardzo silny?

Istnieją sytuacje, kiedy ból podczas okresu nie pozwala Ci prawidłowo funkcjonować. Może być to spowodowane stanem chorobowym i taka sytuacja wymaga interwencji lekarza ginekologa.

W przypadku zaburzeń miesiączkowania, braku miesiączki, towarzyszącym miesiączce silnym skurczom brzucha, często lekarz podejrzewa zespół policystycznych jajników. Jeśli dodatkowo masz stwierdzone przez ginekologa zaburzenia owulacji, cierpisz z powodu trądziku czy też hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia na twarzy czy innych częściach ciała, wtedy może zostać wprowadzone leczenie hormonalne.

Aby wykryć zespół policystycznych jajników, należy poddać się USG ginekologicznemu, a także wykonać badania hormonalne, w tym sprawdzenie poziomu estrogenów. Najczęstszym objawem tego schorzenia są torbiele na jajnikach, które mogą się same wchłaniać lub wymagają interwencji chirurgicznej.

Drugim schorzeniem, które objawia się bardzo bolesnymi miesiączkami, jest endometrioza. Najczęściej jest również związana z zaburzeniami miesiączkowania oraz objawia się obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Pojawia się też bolesność podczas współżycia, złe samopoczucie, skurcze brzucha czy problemy z płodnością.

Endometrium jest to inaczej błona śluzowa, która wyściela ścianki macicy. Kiedy narasta, ulega złuszczeniu i wydziela się na zewnątrz podczas krwawienia miesięcznego. Kobiety cierpiące na endometriozę mają spore problemy z bólem brzucha podczas okresu, a także mogą mieć obfite miesiączki. Przy tej chorobie endometrium cofa się przez jajowody do jamy brzusznej, a także wszczepia się do jajników, jelit, a nawet pęcherza moczowego. W miejscu, gdzie powstają wszczepienia, tworzą się guzki, bardzo wrażliwe na działanie hormonów płciowych. Kiedy hormony płciowe wzrastają, również guzki zwiększają swoją objętość i następuje krwawienie ognisk endometrialnych. 

Jeśli odczuwasz silny ból w trakcie miesiączki lub masz problem z zajściem w ciąże, może to oznaczać niezdiagnozowaną endometriozę. Nie jest łatwa do wyleczenia, ale warto szybko ją wykryć, ponieważ odpowiednie dawki hormonów mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy tego schorzenia.

Fot. Andrea Picquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zakończyć związek z klasą?
Jak zakończyć związek z klasą?
Rozstanie nigdy nie jest przyjemnym czy łatwym wydarzeniem, ale warto odejść z klasą. Jak to zrobić?
Z czym nosić jeansową kurtkę?
Z czym nosić jeansową kurtkę?
Prawie każda kobieta ma w swojej garderobie jeansową kurtkę. To klasyk, który pasuje do wielu różnych stylizacji. Sprawdzamy, jak nosić katanę w tym sezonie, by prezentować się naprawdę modnie!
Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe gwiazd. Są warte fortunę!
Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe gwiazd. Są warte fortunę!
Chcesz dowiedzieć się, ile kosztowały najdroższe pierścionki zaręczynowe znanych osób? W tym artykule przedstawiliśmy listę, która zaspokoi Twoją ciekawość.
Ostatnie wpisy