Zazdrość o partnera – jak sobie z nią poradzić?
PsychologiaRelacje

Zazdrość o partnera – jak sobie z nią poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele kobiet jest bardzo zazdrosnych o swoich partnerów. Jeśli i ty zaliczasz się do grona zazdrośnic, sprawdź, jak możesz walczyć z tym uczuciem.

Z czego bierze się zazdrość?

Zazdrość jest czasem dobrym objawem, ponieważ wiemy, że zależy nam na naszym partnerze. Niekiedy jednak zamienia się w niszczące uczucie, które może zmienić naszą relację w koszmar.  Zazdrość ma wiele czynników, m.in.:

Zbyt niska samoocena

Wiele dziewczyn ma niską samoocenę, przez co doszukują się wokół siebie konkurentek, które mogłyby zabrać im ukochanego. Czują się mniej atrakcyjne od innych dziewczyn, dlatego obawiają się, że ich partner znajdzie kogoś lepszego.

Brak zaufania

Brak zaufania do ukochanej osoby może mieć podłoże w naszych dawnych traumach. Kobieta po przejściach oraz zdradzie ze strony byłego partnera będzie znacznie mniej ufała obecnemu ukochanemu. Podświadomie obawia się, że jej nowy ukochany zawiedzie jej zaufanie i ją zdradzi.

Toksyczne otoczenie

Zazdrość jest często podsycana przez koleżanki, które same miały złe doświadczenia z mężczyznami. Zdarza się, że wyolbrzymiają problem, przez co rośnie w nas brak zaufania do partnera. Warto zastanowić się, dlaczego nie ufamy i co jest tego przyczyną. Może kierujemy się złymi doświadczeniami lub opinią innych. Zazdrość pojawia się najczęściej na początku związku, kiedy nie widujemy się na co dzień z partnerem, ale nie jest to regułą. Kobiety będące wiele lat w związku też są zazdrosne.  

Fot. Priscilla du preez/Unsplash

Jak zwalczyć w sobie zazdrość?

Powinnyśmy bardziej zaufać naszemu partnerowi. Zrozumieć jego odrębności i autonomiczności. To że jest naszym życiowym partnerem nie oznacza, że ma spędzać z nami każdą wolną chwilę. Dajmy mu nieco wytchnienia, a zobaczymy efekty. Każdy z nas potrzebuje nieco czasu dla siebie. 

Należy też zastanowić się, czemu nie ufamy partnerowi. Może zbyt mało z nim rozmawiamy albo nie wiemy o nim zbyt wiele. Warto porozmawiać z nim o naszych obawach. Nie zarzucajmy mu od razu oszustwa. Zapytajmy o to, jak minął mu dzień i zacznijmy rozmowę na temat tego, jak widzi wasz związek. Jeśli otworzy się przed nami, będziemy mieć pewność, że jest wobec nas szczery. Tylko dzięki rozmowie można budować zaufanie w związku. 

Wiele kobiet obawia się, że jeśli ich partner nie odbiera telefonu lub długo nie odpisuje, to znak, że knuje coś za ich plecami. Długie minuty czy godziny bez telefonu lub SMS-a nie oznaczają od razu zdrady z seksowną sekretarką w biurze. Zastanówmy się, ile razy same nie odpisałyśmy na wiadomość, bo np. pracowałyśmy lub jechałyśmy autem bez możliwości zatrzymania się na parkingu. W związku bardzo ważna jest wyrozumiałość oraz empatia. Dzięki niej na pewno łatwiej nam będzie zrozumieć drugą stronę oraz spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Nasza samoocena ma kluczowe znaczenie. Jeśli czujemy się przy partnerze bezpiecznie oraz wiemy, że podobamy mu się zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym, na pewno nie będziemy myślały o jego ewentualnej niewierności. Pewność siebie powinien budować w nas ukochany poprzez komplementowanie nas i dostrzeganie naszych starań. 

Fot. Katerina Holmes/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 filmów o rozwoju osobistym
5 filmów o rozwoju osobistym
Jakie filmy o rozwoju osobistym warto obejrzeć? Sprawdź naszą listę 5 filmów o rozwoju osobistym, które skłonią Cię do refleksji nad życiowymi wyborami.
Prezent dla 12-latka – na jaką zabawkę postawić?
Prezent dla 12-latka – na jaką zabawkę postawić?
Wchodząc w wiek nastoletni, dzieci coraz rzadziej sięgają po standardowe zabawki. Znacząco ogranicza nam to możliwości wyboru prezentu dla 12-latka, dlatego musimy wykazać się nieco większą kreatywnością. Nie tak łatwo jest dopasować jakąś zabawkę dla dzieci powoli wkraczających w okres dojrzewania, dlatego przygotowaliśmy kilka uniwersalnych propozycji, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem zakupu.
Czy warto uczyć się pływać? Zalety uprawiania tego sportu przez dorosłych – czy warto skorzystać z pomocy instruktora?
Czy warto uczyć się pływać? Zalety uprawiania tego sportu przez dorosłych – czy warto skorzystać z pomocy instruktora?
Nauka pływania Warszawa oferuje doskonałe możliwości dla dorosłych, którzy chcieliby opanować tę umiejętność lub doskonalić swoje już istniejące umiejętności w tym zakresie.
Ostatnie wpisy