Co robić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?
PsychologiaRozwój osobisty

Co robić, gdy dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Godzina, dwie, a może trzy? Jaki czas spędzony przed komputerem jest dla dziecka bezpieczny? Co  robić, by „uzdrowić” jego relacje z wirtualnym światem ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym materiale!

Jak długo dziecko może siedzieć przed komputerem?

Specjaliści mają różne zdanie na temat tego, ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem komputera. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje rodzicom, by czas, jaki dzieci spędzają przed ekranem komputera, był nie dłuższy niż dwie godziny dziennie.

Do 6. roku życia kontakt z urządzeniami elektronicznymi powinien być ograniczony do 60 minut dziennie, a przez pierwsze dwa lata życia dziecko należy całkowicie odgrodzić od świata wirtualnego. Światowa Organizacja Zdrowia regularnie przypomina o konieczności większej dawki ruchu wśród dzieci przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości czasu spędzanego przed monitorem.

Co robić, jeśli dziecko spędza przed komputerem zbyt dużo czasu?

Internet i technologie to nieodłączny element współczesnego życia. I jako rodzic masz wybór: możesz stać się dla dziecka „przewodnikiem” ustalającym zdrowe relacje ze zdobyczami techniki, albo zająć bierną pozycję lub co gorsza „wypaść” razem z dzieckiem ze świata rzeczywistego.

Nie zapominaj jednak, że dzieci przed komputerem niekoniecznie zabawiają się grami: równie dobrze mogą się uczyć, rysować i komunikować ze światem zewnętrznym. Karcenie dziecka za kolejną godzinę spędzoną na graniu, oglądaniu filmów czy buszowaniu w sieciach społecznościowych nie ma sensu. To jak wyrzucać mu to, że łaknie nowych informacji czy kontaktów z rówieśnikami.

Dużo lepiej rozmawiać z dzieckiem. Wykaż zainteresowanie: zapytaj, jakie kanały na YouTube najchętniej ogląda, w co gra; zaproponuj mu wspólne spędzenie czasu. Milczące, zbywające półsłówkami dziecko powinno zapalić Ci lampkę ostrzegawczą w głowie. Zdrowe dziecko, w pełni rozwinięte emocjonalnie i fizycznie, utrzymujące zdrowe relacje z rodziną, chętnie odpowiada i dzieli się z bliskimi. Jeśli jest inaczej, należy pomyśleć o spotkaniu ze specjalistą.

Jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko zbyt długo ślęczy przed komputerem, zrezygnuj ze stawiania sprawy na ostrzu noża. Podejmij z nim spokojny, rzeczowy dialog, przedstaw swój punkt widzenia i wysłuchaj drugiej strony. Celem Waszej rozmowy jest ustalenie granic cyfrowej aktywności, a nie odcinanie dziecka od świata wirtualnego.

Jak rozmawiać z dzieckiem o szkodliwości komputera?

Po pierwsze powiedz dziecku otwarcie, że nie masz nic przeciwko komputerowi, niemniej uważasz, że spędzanie długich godzin przed monitorem nikomu nie wychodzi na zdrowie. Następnie ustal jasne zasady korzystania ze sprzętu. Omów z dzieckiem, ile czasu może spędzać przed komputerem, i jakiej kary może się spodziewać za jego przekroczenie. Wykazując się konsekwencją, stworzysz system oparty na jasnych, przewidywalnych i zrozumiałych regułach.

Rozmowa na temat szkodliwości komputera będzie dużo bardziej owocna, jeśli Ty także będziesz przestrzegać ustalonych reguł. Czy przypadkiem nie wysuwasz wobec dziecka żądań, których sam nie wypełniasz? Często to właśnie rodzice siedzą godzinami z nosem w komputerze, dając dziecku wzór do naśladowania.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakich sytuacjach skorzystać z porady prawnej?
W jakich sytuacjach skorzystać z porady prawnej?
Zastanawiasz się, jak wygląda porada prawna w praktyce i czy warto się na nią zdecydować? Przeczytaj, w jakich sytuacjach może być szczególnie pomocna.
Jakie choroby psychiczne mogą się wytworzyć w szkole
Jakie choroby psychiczne mogą się wytworzyć w szkole
Choć nie wszystkie dzieci doświadczają zaburzeń psychicznych w szkole, istnieje grupa, która jest bardziej narażona na takie trudności.
Idealny kosmetyk na lato? Sięgnij po masło shea
Idealny kosmetyk na lato? Sięgnij po masło shea
Szukasz naturalnych metod pielęgnacji ciała i włosów? Sprawdź, jakie właściwości i zastosowania ma masło shea.
Ostatnie wpisy