Związek z młodszym partnerem – czy duża różnica wieku w związku ma znaczenie?
PsychologiaRelacje

Związek z młodszym partnerem – czy duża różnica wieku w związku ma znaczenie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach związek, w którym mężczyzna jest o wiele lat starszy od kobiety, nikogo już nie dziwi. Jak zresztą związek, w którym to Ona jest starsza od Niego. Z czym jednak wiąże się taka relacja? Dowiedz się z naszego materiału!

Jak różnica wieku wpływa na związek?

Jest kilka powodów, dla których różnica wieku wpływa na związek. Najważniejszy to potrzeby i oczekiwania partnerów, które nie dość, że są odmienne, to jeszcze mogą ewoluować z biegiem lat. To oznacza, że para, którą dzieli różnica wieku, potrzeb i dążeń, będzie musiała wszystko uzgadniać, żeby utrzymać szczęśliwą i trwałą relację.

Dużej różnicy wieku towarzyszy też zazwyczaj inny poziom dojrzałości, co generuje niezgodność na różnych płaszczyznach. Ona w przyszłości może stać się źródłem niekończących się nieporozumień i konfliktów między partnerami.

Im większa różnica wieku, tym więcej problemów

Z reguły im większa różnica wieku dzieli partnerów, tym więcej napotykają oni problemów. Z doświadczenia wielu psychologów wynika, że w przypadku dużej różnicy wieku starszy partner może niepoważnie traktować potrzeby młodszego.

Ponadto dużej różnicy wieku towarzyszy często nierówny podział obowiązków. Starszy partner może czuć konieczność sprawowania kontroli nad młodszym, dlatego że uważa się za bardziej doświadczonego i, niewykluczone, bardziej zaradnego w sensie finansowym.

Wpływ na życie rodzinne

Choć bywają szczęśliwe pary z dużą różnicą wieku, są to raczej wyjątki od reguły. Zwłaszcza gdy kochających się ludzi dzieli całe pokolenie. W tym przypadku partnerzy mają odmienne doświadczenie życiowe. Ich przekonania i wartości mogą być na tyle różne, że będą generować trudności, gdy dojdzie do omawiania ważnych spraw dotyczących życia rodzinnego.

Nawet jeśli na początku duża różnica wieku nie przysparza problemów, te ostatnie zaczną ukazywać się później, gdy przyjdzie czas przejścia na emeryturę lub pojawią się kłopoty ze zdrowiem.

Największym problemem par z dużą różnicą wieku jest zazdrość i nieufność. W którymś momencie starszy partner zaczyna rozumieć, że nie jest już tak atrakcyjny jak wcześniej. W efekcie zaczyna odczuwać zazdrość, gdy jego druga połówka nie spędza z nim czasu. Pomiędzy partnerów wkrada się nieufność i brak zrozumienia, dlatego, że młodszego będzie ciągnęło do rozrywek i aktywnego wypoczynku, podczas gdy starszy zacznie sobie cenić relaks i spokojny tryb życia.

Co robić, gdy kobieta jest starsza od mężczyzny

Jak już zauważyłaś, duża różnica wieku w związku ma znaczenie. Ale co robić, jeśli już związałaś się ze znacznie młodszym od siebie mężczyzną? Jak budować z nim relacje? Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie, w jakim kierunku mają zmierzać relacje z tą osobą, i porozmawiaj z nią o tym. Znajdźcie wspólne wartości i priorytety życiowe. Jeśli okaże się, że nie ma między wami nic wspólnego, lepiej zakończyć taką znajomość.

Następnie określ, na ile dojrzały emocjonalnie jest Twój partner. Jak patrzy na życie? Czy wasze poglądy się pokrywają? Często przecież bywa tak, że młodszy o 10–15 lat mężczyzna jest przy tym na tyle dojrzały, że jego partnerka czuje się z nim zupełnie swobodnie. Z takim partnerem możesz spokojnie kroczyć przez życie.

Jeśli jednak dostrzegasz, że już na danym etapie wasze poglądy zbytnio się różnią i niewiele Was łączy, lepiej nie kusić losu i odpowiednio wcześnie przerwać relację.

Zdj. główne: Travis Grossen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sucha skóra dłoni – jakie kremy rzeczywiście pomagają?
Sucha skóra dłoni – jakie kremy rzeczywiście pomagają?
Czas dowiedzieć się, jakie kremy rzeczywiście pomagają na suchą skórę dłoni.
Zakupoholizm – jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z nim walczyć?
Zakupoholizm – jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z nim walczyć?
Zakupoholizm dotyczy wielu osób. Sprawdź, jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i co zrobić, by go zwalczyć.
Jak ułatwić codzienne czynności higieniczne dzięki krzesłom prysznicowym?
Jak ułatwić codzienne czynności higieniczne dzięki krzesłom prysznicowym?
Odkryj, jak krzesła prysznicowe mogą ułatwić i bezpieczniej przeprowadzać codzienne czynności higieniczne. Zdobądź wiedzę i porady, które pomogą ci poprawić komfort i niezależność.
Ostatnie wpisy