Jak zakończyć związek z klasą?
PsychologiaRelacje

Jak zakończyć związek z klasą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Koniec związku nie jest czymś, na co czekamy, ale momentem, którego chcielibyśmy uniknąć. Jak się jednak zachować, gdy wiadomo już, że relacja nie jest możliwa do uratowania? Panuje przekonanie, że należy odejść z klasą i dotyczy ono także kobiet. Jak rozstanie powinno przebiegać w praktyce?

Przede wszystkim: zachowaj spokój

To podstawowa zasada, która powinna kierować nami podczas rozpadu związku. W idealnym świecie coś takiego, jak rozstanie nie powinno mieć miejsca i relacja, często wręcz bajkowo się zaczynająca, powinna trwać do grobowej deski. Życie toczy się jednak swoim torem i nie tylko mamy w nim rozstania, ale często są ostatnim aktem w długim spektaklu negatywnych emocji, obarczania się winą i narastającej niechęci.

Lepiej wszystko zaplanować, niż wykrzyczeć w silnych emocjach 

O spokój nie jest łatwo – w końcu poświęciliśmy komuś kawałek swojego życia i teraz to wszystko ma zostać przekreślone. Dlatego czasem warto odczekać kilka dni, odciąć się lub nawet gdzieś wyjechać, żeby dobrze przygotować rozmowę z dotychczasowym partnerem.

Pamiętaj, że jesteście sobie winni rozmowę

Rozstanie z klasą z pewnością nie odbywa się przez SMS, wiadomość na Facebooku lub inny komunikator. Także rozmowa telefoniczna nie jest dobrym rozwiązaniem. Gorsze może być już chyba tylko odejście bez słowa.

Dobrze zaaranżowane spotkanie

Wszystkie formy komunikacji na odległość mogą posłużyć jako wstęp do właściwej rozmowy. Ta zaś powinna się odbywać w odpowiednich okolicznościach. Oboje partnerów musi mieć czas na takie spotkanie. Powinno się ono też odbywać w ustronnym miejscu, gdzie można rozmawiać swobodnie. 

Uprzejmość

Łatwiejsza jest sytuacja, gdy obie strony postanawiają się rozstać. Gdy taka decyzja zapada jednostronnie, szczególnie często do głosu dochodzą silne i negatywne emocje. Rozstanie z klasą wymaga wówczas dużej dozy uprzejmości nawet wtedy, gdy partner jest daleki od jej okazywania.

Psych2Go – 5 Signs to Leave a Relationship

Nie dla mieszania innych z błotem

Utarło się, że rozstanie musi być równoznaczne niemal z awanturą – to bardzo szkodliwe przekonanie. Zamiast „niszczenia’’ drugiej osoby, traktujmy ją w taki sposób, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Szczerość to podstawa

Bycie miłym nie oznacza, że nie mamy mówić prawdy. Jeśli jest się absolutnie pewnym, że z tego związku nic dobrego nie wyniknie, to nie jest w porządku mówienie, że „nie jest się teraz gotowym’’ lub korzystać z innych prób maskowania prawdziwego przesłania.

Unikaj wymówek i utartych frazesów

Złym pomysłem jest używanie wymówek i utartych frazesów w rodzaju „zasługujesz na kogoś lepszego’’ lub „na pewno szybko sobie kogoś znajdziesz’’. Również branie winy na siebie, jeśli rzeczywistość była inna, nie jest w porządku. Rozstając się, warto dać komuś szczerą odpowiedź na pytanie, co w relacji było nie tak i czego zabrakło.  

Nie atakuj 

Nawet mówiąc o przeszkodach dla dalszego trwania związku, nie trzeba przypierać partnera do muru potokiem gniewnych argumentów. Chodzi o życzliwe powiedzenie tego, co jest prawdą.

Zachowaj się stanowczo

Nie wolno ulegać nawet wtedy, gdy z drugiej strony dochodzi do wyrzutów lub emocjonalnego szantażu. Jeśli istnieje pewność, że to już koniec, nic nie może temu przeświadczeniu przeszkodzić.

Dawanie fałszywej nadziei jest złe  

Prowadzi do tego, że odrzucona osoba żyje nadzieją z przeszłości, zamiast pogodzić się z sytuacją i żyć dalej. Chęć utrzymywania jej w takim przeświadczeniu również jest formą tchórzostwa z naszej strony. Nie należy też przedłużać, ale otwarcie i jasno określić swoją postawę.

Plany na przyszłość

Co po rozstaniu? Otóż życie toczy się dalej. Normalnym uczuciem jest smutek i poczucie straty, które dotyka często także osobę kończącą związek z własnej woli. Z czasem ich miejsce zajmą ulga i spokój.

Propozycja przyjaźni 

Skoro dwie osoby przez pewien czas łączyło coś pięknego, ale się skończyło, to nie będzie możliwości powrotu do miłości. Za to może być szansa na utrzymanie dobrych relacji na innej stopie. Do dobrego tonu należy więc zaproponowanie przyjaźni. 

Fot. Vera Arsic/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym karmić dorosłego kota?
Czym karmić dorosłego kota?
Wydaje Ci się, że kupujesz dobrą karmę dla swojego kota? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w kociej misce oraz jak czytać składy karm, by nie dać się oszukać.
NISKIE CIŚNIENIE
NISKIE CIŚNIENIE
W populacji polskiej obserwujemy problem głównie z nadciśnieniem tętniczym ale niektórzy pacjenci zgłaszają przeciwny problem – niskie ciśnienie. Czy jest ono groźne? Czy wymaga leczenia?
Zakupoholizm – jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z nim walczyć?
Zakupoholizm – jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z nim walczyć?
Zakupoholizm dotyczy wielu osób. Sprawdź, jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i co zrobić, by go zwalczyć.
Ostatnie wpisy