Serwis kawowy i obiadowy – zbytek czy must have?
Dom i ogród

Serwis kawowy i obiadowy – zbytek czy must have?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastawy nie są koniecznością, ale na pewno będą przydatne podczas zwykłych, codziennych obiadów oraz bardziej formalnych okazji. Nadto piękny serwis, czy to kawowy, czy obiadowy, będzie cieszył oko w czasie posiłku, a jak wiadomo w wielu przypadkach człowiek najpierw je oczami. Jeśli zdecydujesz się na zakup zastawy, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Materiał

Ceramika

Ceramika emanuje wartością, solidnością i swobodnym wyglądem. Będąc jednym z najstarszych materiałów przemysłowych, nadaje również Twoim zastawom stołowym znaczną wagę. Aby zastawa stołowa wyglądała jak najlepiej, lepiej unikać nieoczekiwanych zmian temperatury, np. spowodowanych przez piekarnik lub wysokie ustawienia w kuchence mikrofalowej.

Porcelana

Porcelana, jak ta dostępna na kuchniasklep.pl, to wszechstronny materiał o nieporowatej powierzchni i niesamowitej trwałości wynikającej z wysokich temperatur wypalania. Porcelanę można zazwyczaj myć w zmywarce, używać w kuchence mikrofalowej i piekarniku. Niektóre zastawy stołowe zawierają metaliczne akcenty, więc pamiętaj, że przez to kuchenki mikrofalowe nie nadają się do użytku.

Porcelana kostna

Porcelana kostna jest trwałą, lekką i elegancką alternatywą zarówno do zastawy stołowej na co dzień, jak i na specjalne okazje, ponieważ jest odporna na odpryski. To najsilniejsza porcelana, ale w przeciwieństwie do szlachetnej porcelany jest ona zazwyczaj przeznaczona do kuchenek mikrofalowych i myć w zmywarce.

Melamina

Te zestawy z pewnością byłyby marzeniem artystów, ponieważ byłyby nietłukące, a także trudniejsze do złamania lub odpryskiwania. Naczynia z melaminy są idealne do użytku na zewnątrz. Naczynia z melaminy nie nadają się jednak do piekarnika lub kuchenek mikrofalowych, ale zazwyczaj można je myć w zmywarce.

Kamionka

Kamionkowe zestawy obiadowe mają specjalną glazurę wykończeniową, która nadaje gładki wygląd materiałowi i nieprzepuszczalne wykończenie, dzięki czemu idealnie nadaje się do codziennego użytku i jest przyjazny dla rodziny. Zestawy kamionkowe są trwalsze niż ceramika, ale nadal wymagają konserwacji i przechowywania w stałych temperaturach. Jeśli zdecydujesz się na kamionkę, uważaj, aby nie wystawiać jej na działanie wysokich temperatur lub mrozów. Należy również pamiętać, że elementy z ręcznie malowanymi wzorami mogą wymagać mycia ręcznego.

Wybór kompletu zastawy stołowej

Gdy już zdecydujesz, czego chcesz, czas rozważyć różne opcje. Czy powinieneś kupić zestaw obiadowy, nakrycie czy otwarty towar? Odpowiedź zależy od szeregu czynników, w tym od Twoich osobistych potrzeb. Przed podjęciem decyzji rozważ następujące kwestie:

Formalne zastawy stołowe są często sprzedawane w nakryciach, które zawierają wszystkie elementy, których jedna osoba potrzebowałaby przy stole. Idealny dla osób lub par budujących kolekcje, większość nakryć składa się z pięciu elementów: talerza obiadowego, talerza sałatkowego lub deserowego, talerza do chleba, filiżanki i spodka. Niektóre zestawy mogą zawierać miski na zupę. 

Zestawy naczyń obiadowych obejmują wiele nakryć, które pozwolą zadbać o cały stół. Najpopularniejsze zestawy to zestawy 20-częściowe, które oferują obsługę czterech osób. Zwykle zawierają talerz obiadowy, talerz sałatkowy, filiżankę i spodek do każdego ustawienia. Zastawa otwarta to zastawa stołowa sprzedawana na sztuki. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje tylko kilku elementów lub dla kogoś, kto chce mieszać i dopasowywać w ramach kolekcji.

Większość ekspertów zaleca posiadanie od 8 do 12 pięcioczęściowych nakryć stołowych, aby mieć wystarczającą ilość zastawy stołowej do ogólnego użytku i rozrywki. Jeśli kupujesz dwa zestawy – jeden na co dzień, a drugi do użytku formalnego – możesz wybrać od 4 do 6 nieformalnych nakryć i do 12 formalnych nakryć. To naprawdę zależy od wielkości twojej rodziny, częstotliwości, z jaką będziesz się bawić i ilości miejsca, które masz na przechowywanie dodatków.

Innym pomysłem jest kupienie białej zastawy stołowej, która sprawdza się zarówno w formalnym, jak i codziennym użytku, a następnie ubranie w akcesoria, takie jak podkładki, obrus itp. Możesz użyć akcesoriów, takich jak serwetki, aby dodać koloru i osobowości do neutralnego stołu. Alternatywnie, te akcesoria mogą stonować odważne lub wzorzyste zastawy stołowe.

Fot. Paulette Wooten/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
Co zrobić, aby Mikołajki były jeszcze bardziej wyjątkowe? Postaw na oryginalne paznokcie!
Czy warto uczyć się pływać? Zalety uprawiania tego sportu przez dorosłych – czy warto skorzystać z pomocy instruktora?
Czy warto uczyć się pływać? Zalety uprawiania tego sportu przez dorosłych – czy warto skorzystać z pomocy instruktora?
Nauka pływania Warszawa oferuje doskonałe możliwości dla dorosłych, którzy chcieliby opanować tę umiejętność lub doskonalić swoje już istniejące umiejętności w tym zakresie.
Jak nie przejmować się opinią innych?
Jak nie przejmować się opinią innych?
Opinie innych ludzi często wpływają na nasze życie i decyzje, co może prowadzić do lęku, niepokoju i poczucia niepewności. Chociaż opinie innych mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji, skupienie zbyt dużej uwagi na to, co mówią inni, może nas ograniczać i wpędzać w poczucie niepokoju. Jak nie przejmować się opinią innych i zyskać większą pewność siebie?
Ostatnie wpisy