Co myślą Polki o swojej aktywności zawodowej? Poznaj wyniki raportu
PsychologiaRozwój osobisty

Co myślą Polki o swojej aktywności zawodowej? Poznaj wyniki raportu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiety w Polsce stawiają na aktywność zawodową, ale do pełnego sukcesu jeszcze daleko” – tak wynika z raportu opracowanego przez Mobile Instytute. Co jeszcze pokazują badania?

Raport „Siła Kobiet. Jakie są współczesne Polki?” powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 1600 internautów, z czego 1000 stanowiły kobiety. Zadaniem ankietowanych było udzielenie odpowiedzi na 170 pytań dotyczących różnych aspektów życia Polek.

41% kobiet w Polsce czuje się spełnionymi w pracy

Z badania wynika, że mniej niż 50% kobiet w naszym kraju czuje się zawodowo spełniona. Jednocześnie wiele z nich uważa, że aktywność zawodowa jest ich obowiązkiem. 38% wskazało, że zależy im na objęciu stanowisk kierowniczych. Tyle samo twierdzi, że w pracy jest widoczna rywalizacja między kobietami. Co ciekawe z raportu wynika również, że aż 30% Polek jest zdania, że płeć nie wpływa na zarobki, a 26% uważa, że mężczyźni zarabiają nie więcej niż 5%.

Polki nie chcą wybierać między karierą a rodziną. Są zdania, że jeden i drugi obszar życia jest dla nich bardzo ważny, a 43% wręcz zastanawia się, dlaczego miałyby wybierać. Ta chęć pogodzenia obu sfer – prywatnej i zawodowej – jest silna niezależnie od wieku badanych Polek, jak i osiąganych zarobków, czy formy zatrudnienia. Wyniki badania pokazują wyraźnie, że nawet najlepiej zarabiające kobiety (7000+ zł/m-c) wciąż nie stawiają wyłącznie na karierę (jedynie 9%), ale chcą harmonii pomiędzy rozwojem zawodowym i spełnieniem w sferze osobistej.

mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektorka zarządzająca Mobile Institute.

Kobiety nie chcą przesiadywać w domu

Najnowsze badanie Mobile Institute pokazuje również, że stereotyp według którego miejsce kobiety jest w domu a mężczyzny w pracy nie ma odzwierciedlenia w dzisiejszych realiach. Aż 79% Polek, mając do wyboru pracę a opiekę nad domem i rodziną nie zrezygnowałaby z aktywności zawodowej, a 65% jest zdania, że utrzymanie rodziny to wręcz ich obowiązek. Co ciekawe na aktywność zawodową kobiet coraz przychylniej patrzą mężczyźni, a praca kobiety na odpowiedzialnych i dobrze płatnych stanowiskach cieszy się ich uznaniem. Według Polek i Polaków nie istnieją zawody, które są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, co stwierdziło 87% mężczyzn i 80% kobiet.

Sprawiedliwy podział ról

Aż 91% kobiet twierdzi, że w połowie polskich rodzin podział obowiązków między kobietą a mężczyzną jest sprawiedliwy. Jeżeli byłaby konieczna rezygnacja z pracy, to taką opcję brałyby pod uwagę kobiety między 25 a 45 rokiem życia. Dla 46% niezależność finansowa ma duże znaczenie i są to przede wszystkim kobiety z najmłodszego pokolenia oraz w wieku 26-55 lat, mieszkanki dużych i bardzo dużych miast. Z kolei 21 % jest zdania, że to mężczyźni powinni być żywicielami rodziny.


Wspinaczka po szczeblach kariery

38% pracujących kobiet przyznało, że krępują się, kiedy muszą ubiegać się o należne im uznanie dla ich pracy. Najmniejszy problem mają z tym Polki z Pokolenia X, czyli w wieku 45-55 lat. Z kolei młodszych pokoleniom przychodzi to o wiele trudniej. Chęć obejmowania kierowniczych funkcji zadeklarowało 48% kobiet, z czego 10% już pracuje na takich stanowiskach. Najwięcej, bo aż 37% jest ich w grupie wiekowej 46-55 lat. Z kolei 34% ankietowanych deklaruje, że chce prowadzić swoje firmy, z czego własną działalnością może się pochwalić 9%.

Polki, w szczególności z pokoleń Z, Millennials i Xennials, czyli w wieku 18-45 lat, czują potrzebę dokształcania się, rozwijania własnych możliwości i kompetencji zawodowych, a 48% deklaruje, że są w stanie zmienić całkowicie branżę, jeśli będzie tego wymagał rynek.”

dodaje Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektorka zarządzająca Mobile Institute.

Fot. CoWomen/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o swoje zdrowie w czasach pandemii? Konferencja online
Jak zadbać o swoje zdrowie w czasach pandemii? Konferencja online
Eksperci z różnych dziedzin poruszą wiele ważnych zagadnień dotyczących koronawirusa.
Olej rycynowy na włosy – wykorzystaj jego znakomite właściwości
Olej rycynowy na włosy – wykorzystaj jego znakomite właściwości
Chcesz przyśpieszyć porost włosów, a może przywrócić im utracony blask? Zobacz, jak poprawić kondycję włosów z pomocą oleju rycynowego!
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
Co zrobić, aby Mikołajki były jeszcze bardziej wyjątkowe? Postaw na oryginalne paznokcie!
Ostatnie wpisy