Co myślą Polki o swojej aktywności zawodowej? Poznaj wyniki raportu
PsychologiaRozwój osobisty

Co myślą Polki o swojej aktywności zawodowej? Poznaj wyniki raportu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiety w Polsce stawiają na aktywność zawodową, ale do pełnego sukcesu jeszcze daleko” – tak wynika z raportu opracowanego przez Mobile Instytute. Co jeszcze pokazują badania?

Raport „Siła Kobiet. Jakie są współczesne Polki?” powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 1600 internautów, z czego 1000 stanowiły kobiety. Zadaniem ankietowanych było udzielenie odpowiedzi na 170 pytań dotyczących różnych aspektów życia Polek.

41% kobiet w Polsce czuje się spełnionymi w pracy

Z badania wynika, że mniej niż 50% kobiet w naszym kraju czuje się zawodowo spełniona. Jednocześnie wiele z nich uważa, że aktywność zawodowa jest ich obowiązkiem. 38% wskazało, że zależy im na objęciu stanowisk kierowniczych. Tyle samo twierdzi, że w pracy jest widoczna rywalizacja między kobietami. Co ciekawe z raportu wynika również, że aż 30% Polek jest zdania, że płeć nie wpływa na zarobki, a 26% uważa, że mężczyźni zarabiają nie więcej niż 5%.

Polki nie chcą wybierać między karierą a rodziną. Są zdania, że jeden i drugi obszar życia jest dla nich bardzo ważny, a 43% wręcz zastanawia się, dlaczego miałyby wybierać. Ta chęć pogodzenia obu sfer – prywatnej i zawodowej – jest silna niezależnie od wieku badanych Polek, jak i osiąganych zarobków, czy formy zatrudnienia. Wyniki badania pokazują wyraźnie, że nawet najlepiej zarabiające kobiety (7000+ zł/m-c) wciąż nie stawiają wyłącznie na karierę (jedynie 9%), ale chcą harmonii pomiędzy rozwojem zawodowym i spełnieniem w sferze osobistej.

mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektorka zarządzająca Mobile Institute.

Kobiety nie chcą przesiadywać w domu

Najnowsze badanie Mobile Institute pokazuje również, że stereotyp według którego miejsce kobiety jest w domu a mężczyzny w pracy nie ma odzwierciedlenia w dzisiejszych realiach. Aż 79% Polek, mając do wyboru pracę a opiekę nad domem i rodziną nie zrezygnowałaby z aktywności zawodowej, a 65% jest zdania, że utrzymanie rodziny to wręcz ich obowiązek. Co ciekawe na aktywność zawodową kobiet coraz przychylniej patrzą mężczyźni, a praca kobiety na odpowiedzialnych i dobrze płatnych stanowiskach cieszy się ich uznaniem. Według Polek i Polaków nie istnieją zawody, które są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, co stwierdziło 87% mężczyzn i 80% kobiet.

Sprawiedliwy podział ról

Aż 91% kobiet twierdzi, że w połowie polskich rodzin podział obowiązków między kobietą a mężczyzną jest sprawiedliwy. Jeżeli byłaby konieczna rezygnacja z pracy, to taką opcję brałyby pod uwagę kobiety między 25 a 45 rokiem życia. Dla 46% niezależność finansowa ma duże znaczenie i są to przede wszystkim kobiety z najmłodszego pokolenia oraz w wieku 26-55 lat, mieszkanki dużych i bardzo dużych miast. Z kolei 21 % jest zdania, że to mężczyźni powinni być żywicielami rodziny.


Wspinaczka po szczeblach kariery

38% pracujących kobiet przyznało, że krępują się, kiedy muszą ubiegać się o należne im uznanie dla ich pracy. Najmniejszy problem mają z tym Polki z Pokolenia X, czyli w wieku 45-55 lat. Z kolei młodszych pokoleniom przychodzi to o wiele trudniej. Chęć obejmowania kierowniczych funkcji zadeklarowało 48% kobiet, z czego 10% już pracuje na takich stanowiskach. Najwięcej, bo aż 37% jest ich w grupie wiekowej 46-55 lat. Z kolei 34% ankietowanych deklaruje, że chce prowadzić swoje firmy, z czego własną działalnością może się pochwalić 9%.

Polki, w szczególności z pokoleń Z, Millennials i Xennials, czyli w wieku 18-45 lat, czują potrzebę dokształcania się, rozwijania własnych możliwości i kompetencji zawodowych, a 48% deklaruje, że są w stanie zmienić całkowicie branżę, jeśli będzie tego wymagał rynek.”

dodaje Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektorka zarządzająca Mobile Institute.

Fot. CoWomen/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chcesz mieć piękne paznokcie na lato? Sprawdź, jak wykonać manicure tytanowy!
Chcesz mieć piękne paznokcie na lato? Sprawdź, jak wykonać manicure tytanowy!
Manicure tytanowy staje się coraz bardziej popularny. Poznaj tajniki wykonywania manicure tytanowego w domu, bez lampy UV!
Torty dla dzieci – kolory i jednorożce
Torty dla dzieci – kolory i jednorożce
Tort na przyjęcie urodzinowe dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów takiego wydarzenia. Zazwyczaj krojenie tortu jest punktem kulminacyjnym programu, ważne jest więc, by na stole pojawił się tort w wymarzonym kształcie.
Znicze na grób – pamięć, symbolizm i hołd dla bliskich
Znicze na grób – pamięć, symbolizm i hołd dla bliskich
Znicze na grobach: Pamięć, hołd i refleksja. Odkryj symbolikę, różnorodność i ekologiczne rozwiązania w artykule.
Ostatnie wpisy