Walka z samotnością w miastach? Sprawdź, jakie rozwiązanie może okazać się pomocne
PsychologiaRelacje

Walka z samotnością w miastach? Sprawdź, jakie rozwiązanie może okazać się pomocne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

W dzisiejszych czasach, samotność jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych, z którymi borykają się mieszkańcy miast. Według statystyk, aż 73% ludzi w wieku 18-22 lat w USA i co czwarty dorosły Polak doświadcza tego problemu. Samotność jest uważana za chorobę XXI wieku, która wymaga działań mających na celu jej redukcję.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Noreenę Hertz, autorkę książki pt. „Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi”, pierwsze dwie dekady XXI wieku to czas, w którym występował największy w historii problem z samotnością. Niestety, obecnie sytuacja ta pogłębia się, a szczególnie dotyka młodej generacji.

Samotność to zjawisko, które zwiększa ryzyko wystąpienia depresji, lęków i pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Międzynarodowe badania wykazały, że samotność może mieć równie negatywny wpływ na zdrowie, co palenie papierosów lub otyłość. W Wielkiej Brytanii firmy tracą rocznie około 800 milionów funtów z powodu chorobowych zwolnień związanych z samotnością.

Według badań prowadzonych przez Unię Europejską, odsetek ludzi odczuwających samotność w Polsce wzrósł z 16,5% (w okresie sprzed pandemii) do 25,9% (w pierwszej połowie 2020 roku). Problem samotności szczególnie dotyka ludzi mieszkających w miastach. Wnioski z zeszłorocznego raportu Instytutu Pokolenia „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” wykazały, że to ogromny problem. Okazało się, że mieszkańcy największych miast (o populacji powyżej 500 tys.) najczęściej doświadczają wysokiego poziomu samotności (41%). Największe narażenie na ten problem mają dorośli mężczyźni i kobiety w wieku do 34 lat (odpowiednio 54% i 40%).

Nie wystarczy jedynie zdawać sobie sprawę z zagrożenia i poważnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą samotność. Warto również podjąć stosowne działania w celu przeciwdziałania temu problemowi. 

W takiej sytuacji istotne jest podjęcie działań mających na celu poprawę relacji społecznych, takich jak udział w grupach zainteresowań, klubach społecznych czy organizacjach non-profit. Można również skorzystać z pomocy rodziny i przyjaciół oraz rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej lub terapeutycznej, która pomoże rozwiązać problemy podstawowe i przyczyniające się do odczuwania samotności.

W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z Internetu w poszukiwaniu pomocy w walce z poczuciem samotności. Jednym z narzędzi, które może okazać się pomocne, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, są aplikacje randkowe. Pozwalają one na nawiązanie kontaktu między ludźmi i ułatwiają budowanie relacji społecznych – od krótkich i niezobowiązujących rozmów, przez przyjaźnie, aż po związki.

Aplikacje randkowe, na przykład dua.com umożliwiają użytkownikom tworzenie profili oraz wyszukiwanie osób o podobnych zainteresowaniach i preferencjach, zwanych „meczami”. Zanim jednak nastąpi pierwsze spotkanie na żywo, aplikacje te ułatwiają przeprowadzenie komunikacji tekstowej lub wideo między zainteresowanymi stronami, co pozwala na zdalne poznawanie się. 

Aplikacje randkowe czasami oferują dodatkowe funkcje, takie jak możliwość stworzenia lub dołączenia do grup tematycznych oraz nawiązywania kontaktu z osobami z sąsiedztwa.

Dzięki społecznościowemu charakterowi cyfrowych rozwiązań, takich jak aplikacje randkowe, młode osoby w miastach mogą czuć się mniej samotne i odizolowane. Dzięki temu, że mogą łatwiej połączyć się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i wartościach, tworzenie i rozwijanie relacji z innymi osobami stało się dostępne jak nigdy wcześniej. Możliwość znalezienia ludzi, którzy podzielają nasze pasje i sposób patrzenia na świat, może przynieść ogromną korzyść w redukcji poczucia samotności i izolacji wśród młodych ludzi.

Aplikacje randkowe o charakterze społecznościowym umożliwiają ludziom uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach i aktywnościach grupowych, takich jak na przykład wyjścia lub spotkania. Dzięki funkcji dua Friends w aplikacji Dua użytkownicy mogą łatwiej poczuć się częścią społeczności i tym samym wzbogacić swoje doświadczenia życiowe

Samotność w mieście ma wiele twarzy. Inaczej ona wygląda u osób starszych, a inaczej u młodych. Inaczej należy do niej podejść w przypadku obu grup. W tej pierwszej dobrze sprawdzają się inicjatywy takie jak uniwersytet trzeciego wieku czy też kluby osiedlowe lub dzielnicowe. W przypadku osób młodych, które są zaprawione w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych, aplikacje randkowe (z rozwiniętym elementem społecznościowym) mogą ułatwić nawiązywanie społecznych relacji oraz zwalczyć poczucie izolacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Serum do twarzy – jakie wybrać?
Serum do twarzy – jakie wybrać?
Szukasz najlepszego serum do twarzy, ale nie wiesz, jakie będzie odpowiednie dla Ciebie? Podpowiadamy!
Filmy romantyczne idealne na walentynkowy wieczór we dwoje
Filmy romantyczne idealne na walentynkowy wieczór we dwoje
Sprawdź, jakie produkcje oferują popularne serwisy streamingowe!
Do których specjalistów potrzebne jest skierowanie?
Do których specjalistów potrzebne jest skierowanie?
Kiedy trzeba przedstawić skierowanie do lekarza specjalisty?
Ostatnie wpisy