Jak pielęgnować relacje z przyjaciółkami?
PsychologiaRelacje

Jak pielęgnować relacje z przyjaciółkami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze przyjaciółki mogą być dla nas ogromną podporą w trudnych chwilach. Bardzo ważne jest, aby pielęgnować relacje, mimo różnic, jakie nas dzielą, czy kilometrów. Takie przyjaźnie sprawiają, że będziemy mieć pewność, że nie grozi nam samotność, nawet kiedy będziemy singielkami.

Opowiadajcie o sobie

Mimo dzielących nas kilometrów ważne jest, by wciąż pielęgnować więź, jaka jest między przyjaciółkami. Dzięki temu możemy znacznie dłużej utrzymać relację, nawet kiedy dzielą nas ogromne odległości. Opowiadajmy na bieżąco, jakie zmiany zachodzą w naszym życiu, co czujemy oraz pytajmy, co słychać u naszej bratniej duszy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że interesujemy się sobą nawzajem i okazujemy zainteresowanie. Poza tym w porę zareagujemy, kiedy u którejś z nich będzie się działo coś złego.

Dzwońmy do siebie często

Starajmy się zadzwonić do naszych przyjaciółek, tak często, jak to możliwe. Krótki telefon z zapytaniem o samopoczucie może poprawić humor i na pewno da wiele radości. Przyjaciółki będą mogły opowiedzieć nam o nowych zdarzeniach i zacieśnimy więzi.

Starajmy się mieć czas na wspólne spotkanie

Mimo telefonów i maili niestety nie zawsze nasza więź będzie taka sama jak wcześniej. Warto więc znaleźć choć jeden dzień w miesiącu, kiedy będziemy mogły się spotkać z przyjaciółkami. Niekoniecznie musi być to szalony weekend, podczas którego zdążymy się zgubić i znaleźć w całkiem innym województwie. Wystarczy wieczór filmowy, czy zwykła kawa, aby móc sprawdzić naocznie, czy wszystkie nasze przyjaciółki mają się dobrze.

Bądź z przyjaciółkami także wtedy, kiedy jest źle

Łatwo być przyjacielem, kiedy druga strona ma się dobrze i nie ma żadnych problemów. Prawdziwa przyjacielska więź, podobnie jak w związku, jest wystawiana na próbę, kiedy osobie, na której nam zależy, nie wiedzie się dobrze. Niezależnie, czy jest to choroba, czy może problemy finansowe – zawsze starajmy się być w pobliżu i pocieszyć. Warto też zaoferować pomoc w wydostaniu się z kłopotów.

Bądźcie wobec siebie fair

Prawdziwe przyjaciółki traktuje się jak własną rodzinę. Nie możemy więc w gronie rodziny robić sobie przykrości, czy też obgadywać siebie nawzajem. Kiedy pośród przyjaciółek nie ma jednej z nich, nie rozmawiajmy o niej w taki sposób, aby ją umniejszyć w oczach innych. Starajmy się być wobec siebie życzliwymi. W końcu tak samo chcemy być traktowani.

Uważajmy na rady

Aby podtrzymać relacje, często wśród przyjaciółek zwierzamy się z różnych sekretów, czy też palących nas problemów. Jeśli wysłuchamy danej historii, starajmy się pomóc, ale w taki sposób, aby nie pogłębić jeszcze bardziej problemu. Warto wysłuchać przyjaciółki, a nasze osądy muszą być obiektywne. Oceniajmy zawsze sytuację i zachowanie, a nie daną osobę. Nie starajmy się również na siłę przekonywać do naszego zdania. Najważniejsze będzie wysłuchanie problemu i mądra rada. Pouczanie, czy też nasze prywatne zdanie pozostawmy dla siebie. Warto dwa razy zastanowić się, zanim komuś doradzimy w bardzo osobistej sprawie. Zawsze podkreślajmy, że to tylko nasz osąd sytuacji i to przyjaciółka ma rozwiązać problem na swój sposób.

Spotykajmy się sam na sam

Mimo że stanowimy część paczki przyjaciół, warto mieć również chwilę na spotkanie się z każdą z przyjaciółek osobno. Będziemy mieć wtedy pewność, że mamy dla każdej z nich wystarczająco dużo czasu i uwagi, by móc je wysłuchać. Również i ona będzie mogła mieć więcej energii na wysłuchanie naszych historii i problemów. Dzięki takim spotkaniom możemy znaleźć rozwiązania, na które samodzielnie byśmy nie wpadli.

Dbaj o miłą atmosferę

Podczas spotkania z dawno niewidzianą przyjaciółką postarajmy się nie psuć atmosfery negatywnymi emocjami, czy też rozwlekaniem własnych problemów. Stwórzmy miłą atmosferę, dzięki której łatwiej będzie rozmawiać. Postarajmy się mówić, ale też słuchać. Może po wysłuchaniu drugiej strony nasze problemy okażą się mniej istotne. 

Fot. Omar Lopez/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*