Samotność w związku – z czego może wynikać i jak sobie z nią poradzić?
PsychologiaRelacje

Samotność w związku – z czego może wynikać i jak sobie z nią poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób wychodzi z założenia, że będąc w związku nie można czuć się samotnym. Doświadczenia różnych par pokazują jednak, że takie uczucie może pojawić się nawet mając przy boku bliską osobę. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić?

Samotność w związku – przyczyny

Bardzo często osoby będące w długim związku odczuwają brak zainteresowania ze strony partnera. Natłok różnych spraw i obowiązków sprawia, że ich życie we dwoje coraz częściej ogranicza się głównie do załatwiania codziennych spraw. Wspólne spędzanie czasu i budowanie poczucia bliskości schodzi wtedy na dalszy plan. Stopniowe oddalanie się od siebie sprawia, że komunikacja między partnerami zaczyna dotyczyć głównie przyziemnych rzeczy, jak „co dziś na obiad?” czy „Kto robi pranie?”, a długie nocne rozmowy o swoich potrzebach, oczekiwaniach i marzeniach ustępują miejsca prozie życia. I chociaż bliska Ci osoba jest fizycznie tuż obok to coraz rzadziej odczuwasz wsparcie i zrozumienie z jej strony.

Po pewnym czasie następuje taki moment, w którym to partnerzy dochodzą do wniosku, że tak naprawdę niewiele wiedzą na swój temat i nie poświęcają sobie tyle uwagi, na jakiej by im zależało. Samotność często pojawia się również w przypadku tych par, które żyją w związku na odległość. I chociaż wydaje się, że dzięki komunikatorom jesteśmy w stałym kontakcie to dla niektórych osób może być to niewystarczające, aby zbudować silną relację, opartą na zaufaniu i głębokiej więzi emocjonalnej. Kobiety w takich sytuacjach zazwyczaj odczuwają większą potrzebę bliskości i brakuje im kogoś, kto np. w trudnych chwilach będzie dla nich oparciem.

Fot. freestocks.org/Pexels

Jak sobie radzić z samotnością w związku?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, co może być przyczyną takiego stanu. Pomocna w tym wypadku może być szczera rozmowa z partnerem na temat swoich odczuć. Każdy związek wymaga systematycznej pracy i zaangażowania. Zastanówcie się, co kiedyś sprawiało Wam największą radość i postarajcie się wspólnie zaplanować takie aktywności, które na nowo umocnią Waszą relację. Dla jednych może być to kilkudniowy wyjazd we dwoje z dala od codziennych spraw, dla innych romantyczny spacer w blasku księżyca. Ważne, aby było to coś, co na nowo pozwoli Wam zbliżyć się do siebie w sensie emocjonalnym i psychicznym.

Samotność w związku i obojętność ze strony partnera często może być przyczyną niższej samooceny i braku pewności siebie. Nie bez znaczenia wielu ekspertów od relacji damsko-męskich podkreśla, że uczucie szczęścia i spełnienia w związku w dużej mierze zależy także od tego jak postrzegamy i jaki mamy stosunek do siebie samego. Staraj się więc pokochać to, kim jesteś, docenić swoją wewnętrzną siłę i kobiecość. Zastanów się, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w związku i mów otwarcie o swoich potrzebach partnerowi. Szczera komunikacja to klucz do wzajemnego zrozumienia, a w konsekwencji przyszłości Waszej relacji.

Fot. Masha Raymers/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poznaj swoje ciało i uprawiaj jogę ze specjalistami!
Poznaj swoje ciało i uprawiaj jogę ze specjalistami!
Zadbaj o swój kręgosłup i skorzystaj z wiedzy studentów medycyny poznańskiego uniwersytetu!
Ciekawe pomysły na aranżację swojego ogrodu! Nasze pomysły i rozwiązania!
Ciekawe pomysły na aranżację swojego ogrodu! Nasze pomysły i rozwiązania!
Ogród to pewnego rodzaju wizytówka całego domu. Dobrze opracowany i zagospodarowany może być miejscem odpoczynku przez większą część roku. Jeśli został on jednak zaniedbany, chociażby z powodu braku czasu, warto poświęcić chwilę w celu jego odnowienia.
Marynarka w pepitkę – jak ją nosić?
Marynarka w pepitkę – jak ją nosić?
Pepitka to ponadczasowy deseń, który można spotkać nie tylko w stylizacjach wielu domów mody, ale też na ulicach miast. Podpowiadamy, jak nosić marynarkę w pepitkę, sprawdź nasze pomysły!
Ostatnie wpisy