Notatek.pl: jak skutecznie notować i uczyć się do egzaminu?
PsychologiaRozwój osobisty

Notatek.pl: jak skutecznie notować i uczyć się do egzaminu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobre notatki są trudne do przecenienia. Kiedy je posiadamy, nauka do egzaminów jest zdecydowanie łatwiejsza. Niestety z niewiadomych przyczyn w szkole nie uczy się nas jak notować. Warto zdawać sobie, że dobre notatki to takie, które są na tyle przejrzyste, że możemy z nich korzystać nawet po wielu latach od ich wykonania.

Bezcenna umiejętność notowania

Każdy student powinien zacząć swoją przygodę z edukacją od nauki notowania. Dzięki niej jego szanse na pomyślne zdanie egzaminów zdecydowanie wzrosną. Dla większości z nas notowanie oznacza zapisywanie każdego słowa wykładowcy. Często obywa się do bez zrozumienia poruszanego zagadnienia. Takie notatki są bezużyteczne. Nawet jeżeli przeczytamy je kilkadziesiąt razy, nasze zrozumienie przedmiotu nie wzrośnie.

Osoby, które w taki właśnie sposób robiły notatki i w tym momencie przygotowują się do sesji egzaminacyjnej, powinny poszukać innych materiałów do nauki. Dobrym pomysłem może okazać się odwiedzenie serwisu notatek.pl. Znajdziemy w nim notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych obecnie na polskich uczelniach. Mamy szansę zapoznać się z notatkami osób studiujących na naszej uczelni lub osób, które studiowały ten sam kierunek w innych miejscach.

Oprócz notatek możemy poszukać zestawów pytań egzaminacyjnych z ubiegłych lat. Pytania takie są niezwykle cenne, gdyż dzięki nim dowiadujemy się jakie zagadnienia poruszane są przez wykładowców na sesji egzaminacyjnej. Jeśli do sesji zostało nam już mało czasu, dobrym rozwiązaniem jest nauka odpowiedzi na te pytania (jest prawdopodobne, że wykładowca nie będzie miał ochoty tworzenia nowego zestawu pytań specjalnie dla naszego roku).

Przygotowanie do notowania jest istotne

Do każdego wykładu powinniśmy się przygotować. Zanim wyjdziemy z domu, koniecznie sprawdźmy czy mamy notatnik i długopisy, ewentualnie laptop z w pełni naładowaną baterią. Dobrą praktyką jest wybór takiego miejsca, żebyśmy mogli słyszeć wykładowcę. Pamiętajmy również o wyłączeniu telefonu. Jeżeli przychodzimy na kolejny wykład z danego przedmiotu, koniecznie przejrzyjmy notatki z poprzednich zajęć – dzięki temu będziemy wiedzieć do czego nawiązuje wykładowca.

Skuteczne notowanie

Pamiętajmy, że nie musimy notować każdego słowa prowadzącego zajęcia. Ważniejsze jest, żebyśmy uważnie go słuchali i zadawali pytania, gdy czegoś nie rozumiemy. Notować należy tylko kluczowe, najważniejsze informacje. W sytuacji, kiedy nie zdążyliśmy czegoś zanotować, nie obawiajmy się prosić o powtórzenie.

Jeżeli zagadnienia poruszane podczas zajęć nie są dla nas nowością, nie musimy notować ich wszystkich. Lepiej jest zapisać słowa kluczowe, najważniejsze nazwiska i daty.

Możemy posługiwać się skrótami, jednak róbmy to w taki sposób, żeby były one dla nas czytelne nawet kilka miesięcy po wykonaniu notatek (wielu studentów ma z tym poważny problem). Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozszyfrować swoich własnych skrótów lub piszemy tak brzydko, że nie możemy się rozczytać – nasze notatki stają się bezużyteczne.

Doskonałą praktyką jest przepisywanie notatek na komputerze jeszcze tego samego dnia po przyjściu z uczelni. Wówczas nawet gdy jakość naszego pisma pozostawia wiele do życzenia, jesteśmy w stanie przypomnieć sobie o czym mówił wykładowca i prawidłowo to zanotować. Dodatkowo notatki w formie elektronicznej trudno jest zgubić, są dostępne zawsze gdy mamy przy sobie urządzenie elektroniczne umożliwiające ich odtworzenie. Zachęcamy do udostępniania swoich notatek w serwisie notatek.pl. Zajmie nam to dosłownie kilka chwil.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać szampon na słabe, wypadające włosy?
Jak wybrać szampon na słabe, wypadające włosy?
Podstawą kuracji na wypadnie włosów są przede wszystkim badania trychologiczne i przyjmowanie zalecanych kapsułek na nadmierną utratę włosów.
Peeling do skóry głowy – jak wykonać?
Peeling do skóry głowy – jak wykonać?
Czy wiesz, że jest zabieg, który może sprawić, że kosmetyki do włosów, których używasz, będą lepiej wnikać? Zrób peeling skóry głowy – podpowiadamy, jak go wykonać.
Sekrety pielęgnacji włosów zgodnie z rytmem natury
Sekrety pielęgnacji włosów zgodnie z rytmem natury
Odkryj naturalne metody pielęgnacji włosów, które harmonizują z rytmem natury. Dowiedz się, jak odpowiednie techniki i produkty mogą pomóc ulepszyć kondycję włosów.
Ostatnie wpisy