Wyjątkowe wakacje w słonecznej Toskanii
Lifestyle

Wyjątkowe wakacje w słonecznej Toskanii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Toskania jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów we Włoszech. W przeszłości zamieszkiwana przez Etrusków została podbita przez Rzymian i weszła w skład Imperium Rzymskiego, stając się jego perłą w koronie. Podzielona na dziesięć niezwykłych prowincji, z których każda posiada swój unikatowy charakter, słynie z doskonałej, regionalnej kuchni, a także aromatycznych, bogatych w smaku win. Co więcej, do skąpanej w południowym słońcu Toskanii należą takie wyspy jak: Elba, Montecristo, Caparaia, Gorgona, Pianosa i Gilio. Decydując się na wakacje w Toskanii, warto udać się w podróż do niewielkich zabytkowych miasteczek, których wygląd nie zmienił się od wieków.

Florencja – zachwycająca stolica Toskanii

Florencja nie bez powodu nazywana jest sercem Toskanii. Znajdziemy tutaj wszystko, co najpiękniejsze: olśniewające miasta, zapierające dech w piersiach krajobrazy, znane na całym świecie dzieła sztuki, a także najsmaczniejsze regionalne potrawy i aromatyczne wino. We Florencji trudno znaleźć jeden najważniejszy zabytek, gdyż całe miasto uznawane jest za pomnik pamięci. W przeszłości to w tym mieście prowadził eksperymenty Leonardo da Vinci czy Galileusz, a swoje dzieła tworzył Michał Anioł i Sandro Botticelli.

Planując wakacje w Toskaniiwarto odwiedzić Kościół Santa Maria Novella, którego budowę zainaugurowano w XIII wieku. Budynek składa się z trzech majestatycznych naw przykrytych żebrowym sklepieniem. Wewnątrz na ścianach świątyni można podziwiać dzieła największych artystów doby średniowiecza i renesansu. Znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków arcydzieła, po latach odzyskały swój dawny blask.

Palazo Vecchio to siedziba władz miasta. Budynek powstał w XIII wieku, a jego zwiedzanie do dziś dostarcza przybyłym wielu emocji. Aż trudno sobie wyobrazić, iż dzisiejsi włodarze miasta prowadzą obrady pośród fresków Varasatiego i Michała Anioła. Palzo Vecchio można zwiedzać po wcześniejszym zakupie biletu wstępu, który upoważnia do wejścia na drugie piętro, na którym znajduje się galeria dzieł malarskich dawnych mistrzów pędzla.

Fot. Andrea Spallanzani/Pixabay

Siena – najstarsze toskańskie miasto

Według podań Siena została założona przez synów Remusa, którzy uciekając przez wujem, znaleźli schronienie w górach. To tam założyli miasto, którego symbolem stała się znana wszystkim wilczyca karmiąca dwójkę dzieci. Siena do dziś zachowała swój pierwotny charakter. Do jej najważniejszych zabytków należy XII-wieczna katedra, a także Piazza del Campo oraz Torre del Mangia. To tutaj na przełomie XIII/XIV wieku powstała znana na całym świecie szkoła malarska zwana sieneńską. Co więcej, każdego roku w mieście odbywa się jeden z najbardziej spektakularnych wyścigów konnych  we Włoszech, podczas którego jeźdźcy ubrani są w stroje z XV wieku.

Elba i Napoleon Bonaparte

Elba jest największą z wysp Archipelagu Toskanii. Wybierając wczasy Toskania, warto przybyć tutaj choć na jeden dzień.  Zbudowana z granitów i skał osadowych, w przeszłości była miejscem zesłania Napoleona Bonaparte. Przybijając do wyspy, warto odwiedzić położoną na zboczu góry Campanne miejscowość Marciane, która uważana jest za jedno z najstarszych miejscowości na Elbie. Między Macianą a Poggio znajduje się dolna stacja kolejki, którą można dostać się na najwyższy szczyt wyspy – Monte Capanne. Marina do Campo to z kolei największy kurort na wyspie. Otoczony zielonymi wzgórzami pozwala cieszyć się spokojem i widokiem na malowniczą zatokę. Doskonale skomunikowana z kontynentem, każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów.

Ważnym punktem na planie każdej wycieczki na Elbę jest Muzeum Napoleona. W tej przepięknej rezydencji zebrano dziesiątki unikatowych pamiątek po cesarzu. Rezydencja z widokiem na latarnię morską składa się z dwóch budynków urządzonych w stylu empire z przepiękną salą balową i  biblioteką mieszczącą ponad 1500 tomów należących niegdyś do Napoleona. Każda z nich została opatrzona na okładce inicjałami cesarza.

Wakacje w Toskanii mogą przerodzić się w podróż życia, gdyż liczba miejsc wartych odwiedzenia jest tak duża, iż można jej poświęcić resztę życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Olej rycynowy na włosy – wykorzystaj jego znakomite właściwości
Olej rycynowy na włosy – wykorzystaj jego znakomite właściwości
Chcesz przyśpieszyć porost włosów, a może przywrócić im utracony blask? Zobacz, jak poprawić kondycję włosów z pomocą oleju rycynowego!
Jakie badania wykonać u okulisty?
Jakie badania wykonać u okulisty?
Dowiedz się, jakie badania warto wykonać podczas wizyty u okulisty.
Jak zakończyć związek z klasą?
Jak zakończyć związek z klasą?
Rozstanie nigdy nie jest przyjemnym czy łatwym wydarzeniem, ale warto odejść z klasą. Jak to zrobić?
Ostatnie wpisy