Krakowska kultura w pigułce. Z czego słynie stolica Małopolski?
Lifestyle

Krakowska kultura w pigułce. Z czego słynie stolica Małopolski?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków od lat pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Miasto to w 2000 r. otrzymało prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, cieszy się także tytułem Miasta Literatury UNESCO. Od lat przoduje w zakresie bogatej oferty kulturalnej, która skierowana jest nie tylko do stałych mieszkańców stolicy Małopolski, lecz także do licznych turystów z Polski i zza granicy. To jedno z tych miejsc w naszym kraju, gdzie nie sposób się nudzić, zwłaszcza jeśli kochamy obcować z kulturą, która w Krakowie jest obecna niemal na każdym kroku.

Kraków jako ważny ośrodek kulturalny na skalę europejską

Nie ulega żadnej wątpliwości, że kultura w Krakowie tętni życiem. Miasto jest od wielu lat uznawane za ważny ośrodek życia kulturalnego i turystycznego nie tylko w samej Polsce, lecz także w Europie. Na terenie stolicy Małopolski znajduje się pokaźna sieć kin, teatrów, muzeów i pozostałych ośrodków kultury, które regularnie organizują wydarzenia dla mieszkańców miasta i turystów. Nie sposób nie wspomnieć także o bogatych tradycjach literackich miasta – to właśnie na jego terenie tworzyli tacy znani i cenieni po dziś dzień poeci i pisarze, jak m. in. nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a także znany na całym świecie autor fantastyki Stanisław Lem.

Fot.: elements.envato.com/micens

Kultura w Krakowie tętni życiem także za sprawą festiwali. Za organizację wielu z liczących się wydarzeń z tej kategorii odpowiedzialne jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Z jego inicjatywy lub z jego wsparciem w stolicy Małopolski cyklicznie obywają się m. in. Misteria Paschalia – europejski festiwal poświęcony muzyce renesansu i baroku, Sacrum Profanum, na którym można usłyszeć muzykę współczesną, a także największy w Polsce Festiwal Muzyki Filmowej. Miłośnicy literatury coś interesującego dla siebie znajdą natomiast w ramach corocznego Conrad Festiwal.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie. Co ciekawego dzieje się w mieście?

W mieście regularnie odbywają się także wydarzenia związane z małopolskimi tradycjami. Kultura w Krakowie jest ciągle żywa m. in. za sprawą takich imprez, jak coroczny pochód Lajkonika, Wianki czy małopolskie wielkanocne tradycje. Ważnym wydarzeniem w mieście jest także Jarmark Bożonarodzeniowy – coroczne spotkanie na Rynku Głównym, organizowane z wielkim rozmachem i według wielu, najpiękniejszy tego typu event w całej Polsce. Kraków słynie także z przepięknych szopek bożonarodzeniowych, które zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Wiele ciekawych wydarzeń odbywa się także w okolicach miasta. Do najważniejszych spośród nich należy Rekonstrukcja Bitwy pod Racławicami, organizowane co 2 lata Miechowskie Dni Jerozolimy, a także Charsznickie Dni Kapusty – święto dla wszystkich miłośników tego tradycyjnego, polskiego specjału. Przez Kraków przebiega także Małopolska Trasa Smakoszy, na której znajdują się liczne restauracje, karczmy i lokale gastronomiczne. Na miłośników wina czeka natomiast Małopolski Szlak Winny, który łączy ze sobą najważniejsze małopolskie winnice.

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekskluzywne tuniki damskie – ubierz się dobrze na wyjątkową okazję!
Ekskluzywne tuniki damskie – ubierz się dobrze na wyjątkową okazję!
Każda kobieta pragnie bardzo dobrze się prezentować, niezależnie od okazji.
Chcesz się cieszyć piękną i promienną cerą? Sprawdź, jak stosować odżywcze maseczki na noc
Chcesz się cieszyć piękną i promienną cerą? Sprawdź, jak stosować odżywcze maseczki na noc
Maseczka na noc może być idealnym sposobem na doskonałą pielęgnację cery. Dowiedz się, jaką wybrać!
Jak wybrać idealne miejsce na swój ślub?
Jak wybrać idealne miejsce na swój ślub?
Planujesz ślub, ale nie wiesz, jakie miejsce wybrać? Sprawdź, co uwzględnić przy poszukiwaniach.
Ostatnie wpisy