Masz problemy z „pomarańczową skórką”? Oto najlepsze sposoby na cellulit
Pielęgnacja ciała

Masz problemy z „pomarańczową skórką”? Oto najlepsze sposoby na cellulit

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Cellulit jest zmorą kobiet, ale nie musi być również Twoją! Przed sezonem letnim poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się uporczywej pomarańczowej skórki i spraw, by skóra stała się jędrna i gładka. 

Cellulit a cellulitis – różnice

Cellulitis pochodzi z języka łacińskiego i mimo podobnego brzmienia, nie ma nic wspólnego z popularnym cellulitem. Jest to dermatologiczna jednostka chorobowa, która spowodowana jest przez zapalenie tkanki podskórnej. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna. Symptomy cellulitisu to m.in. miejscowo pojawiający się świąd, pieczenie oraz obrzęk. Tym objawom towarzyszą często wymioty i gorączka. Nieleczony cellulitis może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych oraz sepsy. Do jego leczenia stosuje się antybiotyk. 

Cellulit z kolei to nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która najczęściej uwydatnia się na udach lub brzuchu. Po ściśnięciu skóry staje się ona pomarszczona jak skórka pomarańczy. Cellulit może pojawiać się u kobiet stroniących od zdrowego stylu życia, a także cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości. Na szczęście taki estetyczny defekt można łatwo zniwelować za pomocą domowych metod.

Przyczyną powstawania cellulitu jest:

  • siedzący tryb życia,
  • problemy z nadwagą lub otyłością,
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym kuracja hormonalna,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • bogata w tłuszcze i węglowodany dieta. 

Cellulit – jak się pozbyć pomarańczowej skórki?

Istnieją dwa rodzaje cellulitu:

  • wodny – miękki,
  • tłuszczowy – twardy.

Pierwszy z nich łączy się z zatrzymaną wodą w organizmie. Może być wynikiem przyjmowania tabletek hormonalnych lub picia zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. By móc go zwalczyć nie wystarczy jedynie dieta i uprawianie sportu. Warto przyjmować suplementy moczopędne z dodatkiem skrzypu, czarnego bzu lub jałowca. Bardzo pomocne jest picie zmineralizowanej wody w równych odstępach czasowych. Dzięki temu znacznie zwiększysz szansę na wygładzenie skóry, a także poprawę jej odżywienia i nawilżenia.

Jeśli chodzi o cellulit twardy, to jest on znacznie trudniejszy do zwalczenia. Najlepszym sposobem będzie ruch oraz pozbycie się z diety węglowodanów prostych i nadmiaru tłuszczu. Cellulit najczęściej pojawia się na pośladkach, udach i brzuchu, a jego zwalczanie jest zależne od umiejscowienia pomarańczowej skórki.

Możesz łatwo sprawdzić, jaki rodzaj cellulitu masz. Po ściśnięciu skóry pod pośladkami lub na udach przypatrz się, jak zachowuje się pod wpływem nacisku. Jeśli jest biała, a palce zagłębiają się w niej, masz do czynienia z cellulitem wodnym. Z kolei kiedy skóra staje się widocznie pomarszczona i twarda – wtedy wiesz, że to cellulit tłuszczowy.

Fot. Peakstock/Adobe Stock

Cellulit na udach

Wiele kobiet skarży się na pomarszczoną skórę właśnie w tym miejscu. Cellulit na udach potrafi być prawdziwą zmorą, jednak jest to część ciała, na której dość łatwo przeprowadzać różne masaże oraz zabiegi ujędrniające.

Idealnym sposobem na cellulit na udach jest ruch. Wyskoki, chodzenie, wspinanie się po schodach czy wykonywanie deski sprawi, że limfa będzie płynęła szybciej, a ilość tkanki tłuszczowej zmniejszy się. Bardzo dobrze na ujędrnienie skóry działają masaże za pomocą bańki chińskiej, a także masaże próżniowe wykonywane np. aparatem do endermologii. To bardzo skuteczna metoda, zwłaszcza w przypadku cellulitu tłuszczowego, ponieważ pod wpływem rolki masującej oraz podciśnienia, skóra ujędrnia się, a złogi tłuszczu są rozbijane na mniejsze części.

Bardzo ważne jest codzienne stosowanie peelingów oraz body wrappingu. Ten drugi zabieg można z powodzeniem wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu. Na cellulit na udach działa zbawiennie drenaż limfatyczny, zmniejszający obrzęki i ilość toksyn w organizmie.

Cellulit na pośladkach

Cellulit na pośladkach jest uciążliwy, ale nie niemożliwy do poskromienia.  Skutecznymi ćwiczeniami na cellulit umiejscowiony w tym miejscu są: przysiady, skłony, rozciąganie nóg, bieg oraz pływanie. Podczas różnych domowych czynności również możesz wzmocnić mięśnie pośladków, co znacznie je ujędrni. Wystarczy stanąć na palcach i przez około 30 sekund mocno zaciskać pośladki. 

Rekomendowane są również peelingi kawowe pobudzające mikrokrążenie oraz zmniejszające ilość toksyn w organizmie.

Cellulit na brzuchu

Cellulit na brzuchu jest oznaką, że Twoja dieta bogata jest w przetworzoną żywność typu fast food. Możliwe, że jesz zbyt mało błonnika, dlatego warto zmienić swoją dietę na bogatą, świeże warzywa oraz owoce. Sprawdź, czy Twoje ubrania nie uciskają Cię zbyt mocno w pasie. Zły dopływ krwi do tkanek może powodować cellulit na brzuchu.

Nie wszystkie zabiegi z zakresu kosmetologii mogą być przeprowadzane na brzuchu. Polecany jest lipolaser, który znacznie zwiększa gęstość skóry, przez co polepsza jej stan i zmniejsza widoczność cellulitu. Niezwykle pomocne są również zabiegi z użyciem rollera – masażera ze specjalnymi wypustkami, działającego ujędrniająco na skórę brzucha.

Zdjęcie główne: Valua Vitaly/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak codzienne nawyki wpływają na nasze samopoczucie?
Jak codzienne nawyki wpływają na nasze samopoczucie?
Dowiedz się, jak formowanie codziennych nawyków może wpłynąć na poprawę samopoczucia. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki i porady ekspertów.
Jak pracować z Kartami Archetypów? – poradnik
Jak pracować z Kartami Archetypów? – poradnik
Kartami Archetypów można pracować jako narzędziem rozwoju osobistego. Poznaj poradnik, jak efektywnie pracować z Kartami Archetypów.
Jak dobierać zdrowe i delikatne przekąski dla seniora wśród psów?
Jak dobierać zdrowe i delikatne przekąski dla seniora wśród psów?
Dowiesz się, jak wybierać odpowiednie, zdrowe przekąski dla starszych psów, które będą nie tylko smaczne, ale i wsparciem dla ich organizmu.
Ostatnie wpisy