Jak zadbać o dobre relacje w pracy?
PsychologiaRozwój osobisty

Jak zadbać o dobre relacje w pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Praca jest miejscem, w którym każdy z nas spędza bardzo dużą ilość czasu. Atmosfera w niej przekłada się na nasz stan psychiczny oraz zadowolenie z życia. Z tego powodu ważne jest, aby relacje między pracownikami były jak najlepsze. W tym artykule dowiesz się, jak utrzymać dobre relacje w pracy.

Szukanie przyjaźni w pracy – czy to na pewno dobry pomysł?

Ludzi w pracy można podzielić na dwie podstawowe kategorie: tych przychodzących do miejsca pracy, aby wykonać swoje obowiązki i wrócić do życia prywatnego, i tych szukających życia prywatnego w pracy. O ile nawiązywanie przyjaźni w pracy nie jest niczym złym, to zbyt duża chęć przypodobania się innym i przejścia z relacji służbowych na te osobiste może tworzyć wiele konfliktów. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie się zasady, która mówi, że do pracy przychodzisz zarabiać pieniądze, a jeśli uda się przy tym zyskać czyjąś sympatię – będzie świetnie. Niestety często ludzie rozumieją to na opak. 

Rywalizacja w pracy

Każdemu zależy na tym, aby piąć się coraz wyżej po szczeblach kariery w firmie. Nie ma w tym nic dziwnego, ale pod warunkiem, że rywalizacja o awans nie przeradza się w obsesję. Jeżeli całymi dniami jesteś w stanie myśleć o tym, co zrobić, by być lepszym od innych, może to znacznie pogorszyć Twoje relacje z kolegami z branży. Ty będziesz w nich widział zagrożenie, a oni przestaną Ci ufać – możesz więc uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Postaraj się więc, aby rywalizować, ale rozsądnie. Gdy jednak poczujesz, że coś jest nie tak, weź kilka dni wolnego i postaraj się nabrać zdrowego spojrzenia na sprawę. 

Samozwańczy kierownik – wystrzegaj się tego!

Syndrom samozwańczego kierownika objawia się zwykle u pracowników, którzy w firmie są najdłużej, a nie osiągnęli jeszcze awansu. Wtedy, gdy do pracy przychodzą nowe osoby, starsi stażem koledzy poczuwają się do tego, aby pokazać swoją wyższość nad nimi. Pamiętaj, aby się nie wywyższać i starać się nie przejmować obowiązków szefa, którym nie jesteś. Wyjdzie to na dobre i Tobie, i współpracownikom. Jeżeli natomiast zauważysz, że w firmie ktoś zaczyna zachowywać się nieadekwatnie do powierzonego mu zadania – powiedz mu to. Jest spora szansa na to, że ta osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że źle się zachowuje.

Bądź szczery i komunikuj się z innymi

Nie ma nic lepszego w każdej relacji niż szczera rozmowa i udana komunikacja. Jest to bardzo ważne w relacjach między pracownikami, jak również w relacji przełożony–podwładny. Jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrze wykonać powierzone Ci zadanie, coś Ci się nie podoba albo masz wątpliwości, to naucz się komunikować to innym. Tylko wtedy jest szansa, że sytuacja ulegnie poprawie. Bo przecież inni nie są w stanie czytać Ci w myślach! Nie bój się również być szczerym wobec przełożonego. Zasugeruj mu swoje uwagi i wątpliwości, a istnieje duża szansa, że to doceni.

Zdj. główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest teleradiologia?
Czym jest teleradiologia?
W tym artykule dowiesz się, czym w ogóle jest radiologia oraz jakie możesz mieć z tego korzyści.
Dodatki do mieszkania, które odmienią jego wygląd!
Dodatki do mieszkania, które odmienią jego wygląd!
Sprawdź kilka prostych sposobów na odświeżenie swojego mieszkania!
Jak skutecznie poprawić kondycję swoich włosów dzięki zaawansowanym technologiom w kosmetykach pielęgnacyjnych?
Jak skutecznie poprawić kondycję swoich włosów dzięki zaawansowanym technologiom w kosmetykach pielęgnacyjnych?
Odkryj sposoby na zwiększenie zdrowia włosów z pomocą technologii kosmetycznych. Dowiedz się, jak zaawansowane produkty do pielęgnacji mogą przemienić Twoje włosy.
Ostatnie wpisy