Grejpfruty to bardzo lubiane cytrusy, które mają wiele witamin oraz minerałów. Charakteryzują się goryczkowym smakiem oraz bardzo świeżym aromatem. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę albo po prostu chcesz zadbać o swoją kondycję i sylwetkę, koniecznie włącz je do swojego codziennego jadłospisu. W niniejszym artykule dowiesz się, czemu warto je jeść oraz jak oddziałują na nasz organizm.
Najbardziej znaną zaletą tych owoców jest fakt, że mają one działanie odchudzające. Ich ekstrakt można spotkać m.in. w suplementach diety spalających tkankę tłuszczową. Przyspieszają przemianę materii, a także ułatwiają spalanie tłuszczu. Są polecane również w trakcie detoksu, ponieważ dzięki nim w organizmie znajduje się mniej szkodliwych toksyn. Biała wewnętrzna skórka – albedo – ma działanie lekko przeczyszczające, dlatego zaleca się ją osobom, które mają problemy z regularnym wypróżnianiem się.
Co ważne, grejpfruty mają niski indeks glikemiczny – jedynie 20 – i w porównaniu z innymi owocami zawierają małą ilość cukrów prostych. To oznacza, że nie podnoszą poziomu glukozy we krwi i dlatego mogą je jeść cukrzycy i osoby na diecie niskokalorycznej. Jedna porcja zawiera jedynie 40 kcal. Dodatkowo dzięki błonnikowi znacznie zwiększają uczucie sytości, dlatego są to idealne owoce dla osób odchudzających się.
Te niepozorne cytrusy bardzo pomagają wszystkim zmagającym się z cukrzycą, ponieważ spowalniają rozkład cukru w organizmie, a także zwiększają wrażliwość komórek na insulinę.
Właściwości grejpfrutów:
Grejpfruty są polecane dla osób dbających o smukłą sylwetkę oraz tych, które dopiero o nią walczą. Można również jeść je w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dzięki dużej zawartości witaminy C i flawonoidów wpływają pozytywnie na układ odpornościowy. Pomagają również w lepszym skupieniu uwagi, dlatego są zalecane wszystkim uczącym się i pracującym umysłowo. Można jeść je jako przekąskę, ale równie dobrze smakuje sok z grejpfruta, który możesz zacząć pić zamiast herbaty lub jako dodatek do wody mineralnej.
Codzienne picie szklanki soku z grejpfruta pomaga pozbyć się zaparć, a także polepsza kondycję układu nerwowego. Można go również stosować jako tonik – po wyciśnięciu soku z tego owocu wystarczy jedynie odcedzić go z pestek oraz miąższu i przelać do butelki. Wcześniej warto rozcieńczyć uzyskany płyn z przegotowaną wodą. Codzienne przemywanie skóry taką miksturą sprawi, że będzie ona jaśniejsza i wolna od zanieczyszczeń oraz podrażnień. Naturalny tonik z sokiem z grejpfruta możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Na diecie niskokalorycznej możesz bez obaw sięgać po ten owoc. Zawiera jedynie 40 kcal na 100 g, a także 0,14 g tłuszczu oraz 10,66 g cukrów – cukry proste stanowią jedyne 6,89 g. Błonnik w ilości 1,6 g zapewni Ci sytość na dłuższy czas, a także poprawi perystaltykę jelit.
Te owoce mają wiele cennych witamin oraz minerałów, dlatego są zalecane również podczas karmienia piersią. U niektórych niemowląt mogą jednak wywoływać alergię. Przed rozszerzeniem swojej diety podczas karmienia dziecka piersią warto zapytać o radę specjalisty laktacyjnego.
Fot. Rayia Soderberg/Unsplash