Jak utrzymać czystość w samochodzie?
Dom i ogród

Jak utrzymać czystość w samochodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Samochód to nie tylko Twój wierny przyjaciel i sługa, ale też Twoja „druga skóra”. Brud, ślady ptasich odchodów na karoserii, zacieki na szybach i popiół z papierosów na obiciach siedzeń nie najlepiej świadczą o właścicielu nawet najbardziej „odjechanego” auta. Naucz się dbać o samochód, by służył Ci jak najdłużej i uatrakcyjnił Twój wizerunek!

Regularnie myj samochód

Na czystość auta wpływa wiele czynników, począwszy od soli sypanej zimą na drogi, a skończywszy na żywicy i soku kapiącym z drzew wiosną i latem. Wszystko to wygląda nieestetycznie, a ponadto wżera się w karoserię i ma wpływ na podzespoły w samochodzie. Regularne mycie to główne zalecenie, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Szczególnie istotne jest mycie niewidocznych części pojazdu, takich jak podwozie i felgi. W ich zagłębieniach gromadzi się trudny do usunięcia brud, który z czasem może doprowadzić do korozji.

Nie zaniedbuj wnętrza auta

Czyste, zadbane wnętrze samochodu to nie tylko warunek komfortowej i przyjemnej jazdy. Kurz, tłuste plamy i brud – wszystko to niszczy obicia siedzeń. Właściwa pielęgnacja samochodu przewiduje czyszczenie wszystkich elementów wnętrza, w tym siedzeń, drzwi, podłogi i sufitu.

Odkurzaj możliwie często

W ciepłych miesiącach, wiosną, latem i wczesną jesienią, auto należy odkurzać co najmniej raz w miesiącu. Tylko tak uchronisz siebie i pasażerów przed kurzem i alergenami, które przedostają się do wnętrza przez otwarte okna. 

Pamiętaj o dywanikach i progach

Kierowcy często zapominają o tym, że progi w aucie też należy czyścić. Choć na pierwszy rzut oka brud na progach nie jest zbyt widoczny, przy otwartych drzwiach auto wygląda nieestetycznie. O dywaniki też należy zadbać, zwłaszcza po opadach deszczu i śniegu. Gumowe dywaniki wystarczy przemyć wodą, a te z materiału – wytrzepać i odkurzyć.

Światła i szyby

Czyste światła i szyby to warunek bezpiecznej jazdy. Zacieki i błoto na oknach i reflektorach pogarszają widoczność, co prowadzi do wypadków na drogach. Reflektory należy myć po każdej dłuższej drodze. Od czasu do czasu dobrze jest też przetrzeć je specjalną pastą do polerowania i wyczyścić lampy samochodowe od środka. Nawet jeśli na ulicy jest bardzo ciemno, nie przecieraj włączonych świateł wilgotną chusteczką. Od tego matowieje powierzchnia reflektorów. Zanim je przetrzesz, pozwól im nieco ostygnąć. 

Zachowuj ład w samochodzie

Nie zamieniaj samochodu w mały składzik. Zabieraj w podróż tylko to, co niezbędne. I pod żadnym pozorem nie trzymaj w nim śmieci! Wyrzucaj systematycznie kubeczki po kawie, plastikowe torebki i butelki. Zakupy układaj tak, żeby nic nie wypadło i nie potoczyło się w trudno dostępne miejsce. Pamiętaj, swobodnie przemieszczająca się po podłodze butelka może wpaść pod pedały i uniemożliwić hamowanie!

Powstrzymuj się przed jedzeniem i paleniem 

Najlepszym sposobem na utrzymanie auta w czystości jest pełen zakaz palenia i jedzenia w samochodzie. Tylko tak zabezpieczysz się przed tłustymi plamami, a także wszędobylskim popiołem z papierosów. Jeśli nie możesz się obejść bez przekąsek, spraw sobie mały lunch box i postaw na podłodze oddzielny pojemnik na odpady.

Zdj. główne: Arteum.ro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szafki nocne – nowoczesne czy klasyczne?
Szafki nocne – nowoczesne czy klasyczne?
Urządzasz sypialnię i zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie i pasujące do wystroju szafki nocne? Nowoczesne czy klasyczne – które okażą się właściwym wyborem? Od czego zależy wybór? Cenne wskazówki znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak wybrać bezpieczny i komfortowy sprzęt do spania dla twojego noworodka?
Jak wybrać bezpieczny i komfortowy sprzęt do spania dla twojego noworodka?
Poznaj kluczowe aspekty wyboru odpowiedniego sprzętu do spania dla noworodka! Porady dotyczące bezpieczeństwa, komfortu i co więcej, sprawdzone rekomendacje.
6 powodów, dla których warto zainwestować w domową bieżnię
6 powodów, dla których warto zainwestować w domową bieżnię
Zastanawiasz się nad zakupem własnego sprzętu? Dowiedz się, dlaczego warto z niego korzystać i jakie efekty w codziennym treningu może nieść ze sobą!
Ostatnie wpisy