Naturalne loki to nie tylko efektowny element wyglądu, ale również obszar troskliwej pracy dla właściciela lub właścicielki. Szczególnie, jeśli Twoje włosy są długie, a ich skręt jest mocny. W takich przypadkach pielęgnacja loków musi być szczególnie dobrze dobrana – ale jeśli o nią zadbasz, z pewnością będziesz cieszyć się pieknymi włosami, wzbudzającymi zachwyt we wszystkich wokół.
Budowa wszystkich włosów – prostych i kręconych, cienkich i grubych – jest podobna. Osłaniają je łuski, których odchylenie od rdzenia włosa decyduje o porowatości i wpływa na sposób przyjmowania przez włosy różnych substancji. Nie ma ścisłej korelacji między porowatością włosów a ich skrętem, ale obserwuje się, że dość często kręcone włosy charakteryzują się odchylonymi łuskami (wysoką porowatością) i nierówną strukturą. Decyduje to o łatwym traceniu wilgoci (odchylone łuski jej nie zatrzymują) oraz odbijaniu światła. Z tych powodów włosy o dużym skręcie często są matowe, kruche i podatne na puszenie się.
Charakterystyka loków wpływa na ich kondycję. Włosy kręcone są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego podczas mycia i suszenia wymagają wyjątkowej troski i delikatności. Mycie powinno odbywać się przy użyciu łagodnego szamponu, najlepiej pozbawionego SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Ten związek z bardzo wielu produktach od mycia włosów występuje na drugim miejscu, zaraz po wodzie, a jest silnym detergentem, który w większości przypadków nie powinien być używany częściej niż raz na dwa-trzy tygodnie. Mycie kręconych włosów dobrze jest zakończyć spłukaniem ich chłodną wodą, ponieważ wspomaga to proces domykania łusek. Ten sam zabieg mogą stosować osoby o włosach prostych wysokoporowatych. Podczas suszenia warto unikać używania suszarki, a przede wszystkim mocnego tarcia włosów. Najskuteczniejszym sposobem będzie delikatne odciśnięcie loków w bawełniany materiał (może to być stara bluzka lub poszewka). Właścicielkom i właścicielom kręconych włosów poleca się również nakładanie odżywki na wilgotne włosy, bez spłukiwania. W ten sposób wspomaga się naturalną sprężystość loków.
Warto powstrzymywać się od używania suszarki, ponieważ gorące powietrze niekorzystnie wpływa na kondycję włosów i nadmiernie je przesusza. Najskuteczniej jest zaplanować mycie włosów z uwzględnieniem czasu potrzebnego na ich naturalne wyschnięcie. Co ważne, mycie głowy wieczorem, tuż przed pójściem spać, nie jest najlepszym rozwiązaniem – jeśli położysz się z mokrymi włosami, ich kontakt z poduszką również negatywnie wpłynie na ich odporność mechaniczną i staną się bardziej kruche i podatne na złamania. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których musisz umyć i wysuszyć włosy natychmiast. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto mieć odpowiednią suszarkę – najlepsze są modele z funkcją jonizacji. Ważne jest również suszenie włosów letnim nawiewem, zamiast wybierania najgorętszej opcji. Aby domknąć łuski (i ograniczyć puszenie się włosów) warto kierować strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com