Do których specjalistów potrzebne jest skierowanie?
Zdrowie i fitness

Do których specjalistów potrzebne jest skierowanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lekarze specjaliści z Lublina przyjmują pacjentów zarówno w ramach NFZ, jak i wizyt prywatnych. W przypadku drugich skierowanie nie obowiązuje – wystarczy zapisać się do wybranego lekarza i uiścić należność. Tymczasem korzystając z pomocy lekarzy na NFZ, pacjent musi posiadać skierowanie. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku nielicznych specjalności.

Kiedy trzeba przedstawić skierowanie do lekarza specjalisty?

Lekarze specjaliści w Lublinie przyjmują pacjentów na podstawie przedstawionego skierowania. Wystawia je lekarz rodzinny, internista albo lekarz innej specjalizacji, w zależności od konkretnego przypadku. Odpowiedź na pytanie, kto właściwie może wystawić skierowanie do specjalisty, jest złożona i zależy od wielu czynników. Niemniej jednak pacjent musi posiadać skierowanie już w momencie rejestracji. Pracownik ośrodka zdrowia poprosi u czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Na tej podstawie dokona rejestracji do wybranego specjalisty na konkretny dzień i godzinę. Tak wygląda procedura w centrum medycznym SGL, z którego szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://www.sgl.lublin.pl/. Podobnie system zapisów funkcjonuje w każdej innej przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Nie ma możliwości zarezerwowania terminu wizyty, jeśli nie posiadamy ważnego skierowania.

W jakich przypadkach skierowanie nie jest wymagane?

Od ogólnej, przedstawionej wyżej reguły obowiązuje kilka wyjątków. Pacjenci nie potrzebują skierowania, jeśli zamierzają skorzystać z pomocy onkologa, ginekologa, psychiatry, wenerologa albo lekarza stomatologa. Zapisy odbywają się na podstawie zgłoszenia, bez konieczności przedstawiania jakiejkolwiek dokumentacji medycznej. Jeśli jednak zamierzamy skorzystać z usług okołomedycznych, na przykład z zakresu psychologii, rehabilitacji ruchowej czy logopedii, będziemy potrzebować skierowanie. Choć logopeda ani psycholog nie są lekarzami, nie możemy odbyć wizyty w ramach NFZ bez skierowania.

Co warto wiedzieć o skierowaniach do specjalistów?

Skierowania do lekarzy specjalistów to temat, który wśród pacjentów budzi wiele nieścisłości. Problemu nie rozwiązało wprowadzenie elektronicznych skierowań w postaci kodów, z którymi nie wszyscy pacjenci potrafią „pracować”. Tymczasem schemat jest bardzo prosty – jeden kod umożliwia zapisanie się na wizytę do jednego specjalisty. Oznacza to, że nie możemy rezerwować wizyt w kilku miejscach w ramach jednego skierowania. Skierowanie, które nie zostało zrealizowane, nie przepada. Ważne jest dopóty, dopóki nie ustanie przyczyna, dla której zostało wydane. Pacjenci, którzy z różnych powodów nie wykorzystali swojego skierowania, nie muszą udawać się po kolejne, jeśli problem powróci. Warto jednak być pod opieką specjalisty, gdyż wiele chorób ma charakter przewlekły z fazami nasilenia i remisji. Wyjątkiem jest skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne, które należy zrealizować w ciągu 30 dni. Nie oznacza to, że w tym czasie zostanie wyznaczony termin zabiegu, ale jest to okres, w którym trzeba zgłosić się do rejestracji. Informacji na temat skierowań można szukać przede wszystkim w NFZ – w razie wątpliwości najlepiej zadzwonić na infolinię. Niezbędnych wiadomości udzielą nam również pracownicy przychodni specjalistycznych w Lublinie. Warto zadać pytanie lekarzowi, który wystawił skierowanie, dzięki czemu wiemy, do kogo dokładnie należy się udać. Pamiętajmy, że skierowanie do lekarza specjalisty można zrealizować w dowolnej jednostce współpracującej z NFZ – nie obowiązuje rejonizacja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny prezent na emeryturę? Przewodnik po personalizowanych upominkach
Jak wybrać idealny prezent na emeryturę? Przewodnik po personalizowanych upominkach
Zaplanuj najwspanialszy prezent na emeryturę z naszym przewodnikiem. Odkryj, jak personalizowane upominki mogą uczynić ten moment jeszcze bardziej niezapomnianym.
Gdzie może się odbywać spływ kajakowy?
Gdzie może się odbywać spływ kajakowy?
Spływ kajakowy to doskonała forma aktywności dla osób, które lubią wodne atrakcje i chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Taka forma spędzenia czasu daje możliwość aktywnego wypoczynku, relaksu, a także niesamowitych wrażeń związanych z przepływaniem przez różne tereny. Gdzie zatem można zorganizować taki spływ?
Rozpoczęła się III edycja projektu „Uniwersytet Sukcesu”
Rozpoczęła się III edycja projektu „Uniwersytet Sukcesu”
Sprawdź jak działa jeden z najbardziej kobiecych projektów edukacyjnych w Polsce!
Ostatnie wpisy