Bezdech senny – przyczyny i objawy
Zdrowie i fitness

Bezdech senny – przyczyny i objawy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezdech senny to poważna choroba, której objawów nie można ignorować. Jakie są jej dokładne przyczyny oraz po czym ją poznać? Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy bezdechu sennego oraz poznaj jego przyczyny.

Bezdech senny jest często lekceważoną dolegliwością. Niestety ignorowanie pierwszych objawów bezdechu może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy bezdechu oraz jak przebiega jego leczenie, aby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. 

Bezdech senny – co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest bezdech senny. Jest to nic innego jak choroba,  która charakteryzuje się przede wszystkim wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych.

Jakie są najczęstsze objawy bezdechu sennego? Jednym z pierwszych objawów jest chrapanie. Ponadto osoby z bezdechem sennym zazwyczaj budzą się rano z bólem głowy oraz zmęczeniem. Nie wysypiają się oraz są niespokojne. Innymi charakterystycznymi objawami są między innymi: gwałtowne wciąganie powietrza ustami, suchość w ustach, trudności z koncentracją i pamięci oraz nagłe wybudzenia ze snu, które połączone są zazwyczaj z uczuciem braku powietrza. 

Przyczyny bezdechu sennego

Głównymi przyczynami bezdechu sennego są różne nieprawidłowości występujące w górnych drogach oddechowych, na przykład polipy, skrzywiona przegroda nosowa, lub przerośnięta tkanka. 

Bezdech może mieć także inne przyczyny, niekoniecznie związane z samymi drogami oddechowymi. Zaliczamy do nich między innymi otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, regularne palenie papierosów oraz jedzenie tuż przed snem. 

Leczenie bezdechu sennego

Jak więc leczyć bezdech senny? 

Przede wszystkim warto rozważyć laryngologiczne usuwanie blokady przepływu powietrza, na przykład przerośniętej tkanki. Dzięki tej metodzie likwiduje się chrapanie i bezdechy, a co za tym idzie – przywraca się prawidłową strukturę snu.

Skuteczną metodą leczenia bezdechu sennego jest również korzystanie z aparatu CPAP, który znajdziesz między innymi na stronie https://autocpap.pl/kategoria-produktu/maski-cpap/. Aparat ten dostarcza organizmowi tlen poprzez specjalną maskę, dzięki czemu możliwy jest zdrowy sen.

Fot.: Ivan Oboleninov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?
Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?
Opalanie powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego przed wybraniem się na plażę koniecznie sprawdź, jakie kosmetyki do opalania będą dla ciebie idealne.
Jakie problemy psychologiczne występują najczęściej obecnie?
Jakie problemy psychologiczne występują najczęściej obecnie?
Obecnie, w dobie szybkiego tempa życia, łatwego dostępu do informacji i różnorodnych bodźców, wiele osób zmagają się z różnymi problemami psychologicznymi. Niektóre z tych problemów są częstsze niż inne i mogą dotyczyć ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęściej występującym problemom psychologicznym w dzisiejszych czasach.
Spódnica mini – jak ją nosić, aby wyglądać stylowo?
Spódnica mini – jak ją nosić, aby wyglądać stylowo?
Szukasz pomysłów na stylizacje ze spódnicą mini? Oto najlepsze pomysły!
Ostatnie wpisy