Bezdech senny – przyczyny i objawy
Zdrowie i fitness

Bezdech senny – przyczyny i objawy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezdech senny to poważna choroba, której objawów nie można ignorować. Jakie są jej dokładne przyczyny oraz po czym ją poznać? Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy bezdechu sennego oraz poznaj jego przyczyny.

Bezdech senny jest często lekceważoną dolegliwością. Niestety ignorowanie pierwszych objawów bezdechu może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy bezdechu oraz jak przebiega jego leczenie, aby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. 

Bezdech senny – co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest bezdech senny. Jest to nic innego jak choroba,  która charakteryzuje się przede wszystkim wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych.

Jakie są najczęstsze objawy bezdechu sennego? Jednym z pierwszych objawów jest chrapanie. Ponadto osoby z bezdechem sennym zazwyczaj budzą się rano z bólem głowy oraz zmęczeniem. Nie wysypiają się oraz są niespokojne. Innymi charakterystycznymi objawami są między innymi: gwałtowne wciąganie powietrza ustami, suchość w ustach, trudności z koncentracją i pamięci oraz nagłe wybudzenia ze snu, które połączone są zazwyczaj z uczuciem braku powietrza. 

Przyczyny bezdechu sennego

Głównymi przyczynami bezdechu sennego są różne nieprawidłowości występujące w górnych drogach oddechowych, na przykład polipy, skrzywiona przegroda nosowa, lub przerośnięta tkanka. 

Bezdech może mieć także inne przyczyny, niekoniecznie związane z samymi drogami oddechowymi. Zaliczamy do nich między innymi otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, regularne palenie papierosów oraz jedzenie tuż przed snem. 

Leczenie bezdechu sennego

Jak więc leczyć bezdech senny? 

Przede wszystkim warto rozważyć laryngologiczne usuwanie blokady przepływu powietrza, na przykład przerośniętej tkanki. Dzięki tej metodzie likwiduje się chrapanie i bezdechy, a co za tym idzie – przywraca się prawidłową strukturę snu.

Skuteczną metodą leczenia bezdechu sennego jest również korzystanie z aparatu CPAP, który znajdziesz między innymi na stronie https://autocpap.pl/kategoria-produktu/maski-cpap/. Aparat ten dostarcza organizmowi tlen poprzez specjalną maskę, dzięki czemu możliwy jest zdrowy sen.

Fot.: Ivan Oboleninov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uniknąć zapalenia zatok?
Jak uniknąć zapalenia zatok?
Zwłaszcza w sezonie jesiennym, narażeni jesteśmy na częste infekcje, które potrafią skutecznie uprzykrzać codzienne życie. Jednym z najpowszechniejszych schorzeń, które dotyka każdego z nas, jest zapalenie zatok, które nieleczone, wywołuje długotrwały dyskomfort. Jak można się zabezpieczyć przed tym problemem?
Jazda na rolkach jako pomysł na wyjątkowy czas dla całej rodziny
Jazda na rolkach jako pomysł na wyjątkowy czas dla całej rodziny
Jazda na rolkach to świetny sposób na stworzenie specjalnego czasu dla całej rodziny. Może to być zarówno zabawna i zdrowa aktywność, a jednocześnie daje wszystkim możliwość spędzenia razem trochę czasu.
3 modele butów na zimę, które warto mieć
3 modele butów na zimę, które warto mieć
Zima nadejdzie nas już niedługo, dlatego też warto zawczasu uzupełnić swoją garderobę. Podpowiadamy więc, jakie modele butów zimowych wybrać.
Ostatnie wpisy