Dysfunkcje układu oddechowego, których nie można ignorować
Zdrowie i fitness

Dysfunkcje układu oddechowego, których nie można ignorować

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Choroby i dysfunkcje układu oddechowego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Ignorowane mogą prowadzić do sporych powikłań i innych przykrych konsekwencji. Przedstawiamy najczęstsze choroby układu oddechowego oraz podpowiadamy, jakich objawów nie wolno ignorować.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

Układ oddechowy jest bardzo istotny dla działania całego organizmu. To właśnie on dostarcza tlen do wszystkich komórek. Niestety jest on narażony na wiele schorzeń, które mogą być bardzo przykre w skutkach. Jakie choroby układu oddechowego występują najczęściej?

Choroby układu oddechowego możemy podzielić przede wszystkim na choroby obturacyjne i choroby restrykcyjne. Te pierwsze związane są ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach, należą do nich: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli oraz zespoły dyskinezy rzęsek drzewa oskrzelowego. Choroby restrykcyjne natomiast skutkują zmniejszeniem się pojemności płuc. Zaliczamy do nich: choroby śródmiąższowe płuc, pylice płuc, zapalenia naczyń płucnych, zwłóknienie, gruźlica, krzemica, sarkoidoza oraz rozsiew nowotworowy. Przy leczeniu wielu z nich potrzebny jest koncentrator tlenu.

Objawy, których nie wolno ignorować?

Jakich objawów infekcji dróg oddechowych nie wolno ignorować, aby uniknąć poważnej choroby? Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji, jest uczucie wiercenia w nosie, drapanie w gardle, czy lekkie dreszcze. Następnie mogą pojawić się także problemu z oddychaniem i szybkie łapanie tak zwanej zadyszki. Mogą pojawić się także bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Mimo że pierwsze objawy infekcji dróg oddechowych mogą wydawać się niegroźne, to koniecznie zadbaj o wdrożenie leczenia już na tym etapie, aby uniknąć rozwinięcia się choroby w coś poważniejszego.

Przyczyny chorób układy oddechowego

Przyczyn chorób układu oddechowego może być naprawdę sporo. Przyczyniają się do nich między innymi: zanieczyszczone powietrze, w tym smog, zanieczyszczone wnętrza, dym papierosowy, niehigieniczny tryb życia, wyziębienie organizmu oraz geny. Aby nieco zwiększyć swój komfort życia i uniknąć wielu chorób układu oddechowego, możesz zdecydować się na przykład na oczyszczacz powietrza, dzięki któremu oddychanie będzie znacznie łatwiejsze. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Oleksandr Pidvalnyi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 książek dla fashionistek
5 książek dla fashionistek
Książki o modzie można podzielić na wiele gatunków: biografie, pamiętniki, szkice historyczne i poradniki. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Kulinarne odkrycia na świętokrzyskim szlaku – sekrety kuchni Sosnowego Dworku
Kulinarne odkrycia na świętokrzyskim szlaku – sekrety kuchni Sosnowego Dworku
Zapraszamy na podróż kulinarną w serce świętokrzyskiego, gdzie odkryjesz sekrety tradycyjnej kuchni Sosnowego Dworku. Smaki, które zachwycą i zainspirują wszystkich miłośników dobrej kuchni.
Balkon w stylu prowansalskim – jak urządzić?
Balkon w stylu prowansalskim – jak urządzić?
Balkon w tym stylu na pewno przeniesie cię do malowniczej Prowansji. Aby uzyskać taki efekt nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych, a jedynie nieco wyobraźni. Podpowiemy, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy