Co warto wiedzieć na temat skanerów wewnątrzustnych?
Zdrowie i fitness

Co warto wiedzieć na temat skanerów wewnątrzustnych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jednym z nowoczesnych rozwiązań stosowanych w dzisiejszej stomatologii i ortodoncji jest skaner wewnątrzustny. Pozwala on na szybką diagnostykę dzięki natychmiastowemu obrazowaniu 3D na ekranie komputera, oznacza dobranie odpowiedniego leczenia, jak również pobranie cyfrowego wycisku dla celów ortodontycznych. Uzyskane dane błyskawicznie można wysłać do laboratorium protetycznego lub ortodontycznego. 

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny jest małym cyfrowym urządzeniem pozwalającym na uzyskanie niezwykle dokładnego odwzorowania jamy ustnej i uzębienia pacjenta przy pomocy dedykowanego oprogramowania CAD/CAM. Rozmiar obecnie produkowanych głowic pozwala na dotarcie do najmniejszych przestrzeni w jamie ustnej. Używanie skanera nie powoduje u pacjenta żadnego dyskomfortu, a wynik badania uzyskuje się w ciągu kilku  do kilkunastu minut, dzięki czemu terapia skrócona jest do niezbędnego minimum. Dzięki temu urządzeniu można zaplanować leczenie z użyciem licówek, mostków, koron protetycznych lub implantów, a także bardziej estetyczne ułożenie zębów przy zastosowaniu odpowiedniego programu (cyfrowa wizualizacja uśmiechu). Cechy dobrego skanera to:

  • łatwe i szybkie włączanie,
  • błyskawiczne skanowanie,
  • intuicyjne nawigowanie,
  • szybkie przetwarzanie danych, w celu uzyskania cyfrowego wycisku na ekranie komputera. 

Oprogramowanie powinno być regularnie aktualizowane. O sam skaner także należy odpowiednio dbać — nie wolno dopuścić do przewrócenia się urządzenia lub upuszczenia głowicy. Niezbędne jest właściwe przeszkolenie personelu, który będzie używał danego skanera. 

Kryteria wyboru skanera wewnątrzustnego

Kryteria wyboru urządzenia zależą od potrzeb danego gabinetu dentystycznego i stomatologów, w nim pracujących. Przy większej liczbie gabinetów, lepszym rozwiązaniem jest mały skaner mobilny, natomiast samodzielny dentysta może wybrać stabilny skaner stacjonarny. Należy wziąć pod uwagę wielkość głowicy, odpowiednie oprogramowanie, kształt i rozmiary skanera. Kolejnym punktem na liście jest koszt, na który składa się nie tylko cena samego skanera, ale też inwestycja w kolejne aktualizacje oprogramowania, lub jego subskrypcję, naukę obsługi, serwis sprzętu itp. Być może lepszym wyjściem niż decyzja o natychmiastowym zakupie skanera, będzie jego wypożyczenie w ramach testu, np. na stronie https://cereclab.pl/. Cereclab oferuje szeroką gamę urządzeń, m.in. Omnicam 2.0 i 1.0 upgraded, Cameo, Primescan i Medit i700. Ostatnie dwa skanery są wypożyczane lekarzom bezpłatnie na okres od 1 do 3 miesięcy, po którym musi się on zdecydować na zakup bądź rezygnację ze sprzętu.

Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 pomysłów na fit przekąski do pracy
6 pomysłów na fit przekąski do pracy
Co zjeść w pracy, gdy w brzuchu zaczyna burczeć, a do przerwy obiadowej jeszcze sporo czasu? Dzielimy się pomysłami na zdrowe przekąski!
Paznokcie z efektem holo – jak je zrobić?
Paznokcie z efektem holo – jak je zrobić?
Efekt holo to gorący hit tej jesieni. Zobacz, jak go wykonać.
Jak wybrać idealne pareo do swojego stroju kąpielowego?
Jak wybrać idealne pareo do swojego stroju kąpielowego?
Dowiedz się jak dopasować pareo do swojego stroju kąpielowego, aby wyglądać stylowo i modnie na plaży. Przeczytaj nasz praktyczny poradnik.
Ostatnie wpisy