Badania biochemiczne krwi psa
Lifestyle

Badania biochemiczne krwi psa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podstawą diagnostyki wielu zwierzęcych chorób jest badanie biochemiczne krwi. Umożliwia ono ustalenie chorób narządowych, a także stopnia uszkodzenia narządów. Co niezwykle ważne, szybko i sprawnie przeprowadzone badanie krwi umożliwia postawienie trafnej diagnozy, która z kolei doprowadzi do zastosowania odpowiedniego leczenia i poprawienia stanu zdrowia zwierzęcia.

Kiedy przeprowadzić badanie biochemiczne krwi?

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć, że badanie krwi to podstawowy sposób diagnostyki chorób. Co niezwykle ważne, poprzez takie badanie możliwe jest wykrycie przypadłości, które nie manifestują się jeszcze żadnymi konkretnymi i dostrzegalnymi objawami w postaci np. nietypowego zachowania zwierzęcia. Oznacza to, że umożliwiają wykrycie chorób na bardzo wczesnym etapie, co w połączeniu z wcześnie rozpoczętym leczeniem daje naprawdę wielką szansę na wyleczenie chorób i przedłużenie życia psu.

Kiedy powinno się zrobić tego rodzaju badanie u swojego psa? Tak naprawdę zalecane jest ono co roku po wejściu psa w wiek średni. Oznacza to, że należy coroczne badanie zacząć około 8 roku życia u psa. Rasy małe mogą te badania zacząć nieco później, natomiast te duże wcześniej, bo już około 6 roku życia.

Co się bada we krwi zwierzęcia?

Nowoczesne badania biochemiczne krwi zwierząt stoją na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Doskonałym przykładem może być oferta https://weterynaria.cormay.com/chemia-kliniczna/, w której doskonale widać, jak szerokie jest spektrum różnorodnych badań i wykorzystywanych do nich specjalistycznych urządzeń. Często jednak właściciele psów zastanawiają się nad tym, co konkretnie jest badane we krwi. Podstawą jest oczywiście morfologia, która pokazuje poziom najważniejszych składników krwi, czyli np. białych i czerwonych krwinek, a także płytek krwi. Dodatkowo przeprowadza się rozmaz krwi, a także ocenia się enzymy, hormony i elektrolity, które pozwalają ocenić stan organów zwierzaka.

Czy pies wymaga przygotowania do badań biochemicznych krwi?

Żeby badanie krwi miało sens i dało faktyczny wynik stanu ciała danego zwierzęcia, pies musi być odpowiednio przygotowany do badania. Nie są to jednak żadne skomplikowane działania, gdyż sprowadzają się do tego, aby pies był na czczo. Podobnie jak w przypadku organizmu ludzkiego, wiarygodność badania i jego prawdziwy wynik zależy od tego, kiedy zostanie zjedzony ostatni przed badaniem posiłek. Zaleca się więc, aby pies był bez jedzenia oraz picia przez minimum 8 godzin, a najlepiej, żeby głodówka trwała nawet 12 godzin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 modele butów na zimę, które warto mieć
3 modele butów na zimę, które warto mieć
Zima nadejdzie nas już niedługo, dlatego też warto zawczasu uzupełnić swoją garderobę. Podpowiadamy więc, jakie modele butów zimowych wybrać.
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
3 pomysły na mikołajkowe paznokcie
Co zrobić, aby Mikołajki były jeszcze bardziej wyjątkowe? Postaw na oryginalne paznokcie!
Właściwości i korzyści z suplementacji naturalnymi produktami pochodzenia mlecznego
Właściwości i korzyści z suplementacji naturalnymi produktami pochodzenia mlecznego
Odkryj naturalną moc mleka - zbadaj korzyści z suplementacji produktami mlecznymi dla zdrowia i samopoczucia.
Ostatnie wpisy