5 książek dla fashionistek
Lifestyle

5 książek dla fashionistek

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Źródłem wiedzy o modzie są nie tylko portale i blogi, ale też książki. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującą fashionistką czy wytrawną znawczynią mody, z pewnością znajdziesz wśród tych tytułów coś dla siebie.

„Luksus. Dlaczego stracił blask”, Dana Thomas

Książka „Luksus. Dlaczego stracił blask” jest wynikiem wieloletnich badań autorki w zakresie rynku dóbr luksusowych. Thomas pisze o luksusowych produktach i tanich podróbkach, losie tradycyjnych metod produkcji i modelu biznesowym zwanym szybką modą. Przybliża nam ewolucję przemysłu luksusowych towarów, pokazując, jak prestiżowe marki modowe obniżają jakość na rzecz zysku.

Z lektury dowiesz się, dlaczego luksus traci na wartości i staje się dostępny dla rzesz. Pozycja dla miłośniczek mody i… powieści sensacyjnych.

„Dior i ja. Autobiografia”, Christian Dior

Autor od samego początku rozróżnia Christiana Diora – człowieka i Diora – wybitnego krawca i projektanta. Właśnie to rozgraniczenie czyni z jego autobiografii na wskroś osobistą lekturę.

Prawdziwa, szczera opowieść Diora o latach młodości i odkrywaniu swojego powołania ujmuje prostotą, a relacja o drodze, jaką przeszedł już jako autorytet w świecie mody – fascynuje i budzi podziw. Podróże, odkrycia, poszukiwania własnego stylu, historia domu mody oraz liczne fotografie z rodzinnego i osobistego albumu – wszystko to otwiera przed czytelnikiem zdumiewający świat Christiana Diora, który do dziś inspiruje jego kontynuatorów, wielbicieli i naśladowców. 

„Paryski szyk jeszcze raz. Podręcznik stylu”, Inès de la Fressange, Sophie Gachet

Inès de la Fressange, wcielenie francuskiego szarmu i elegancji, dzieli się tajemnicą prawdziwie paryskiego stylu. Żeby wyglądać jak paryżanka, wystarczy mieć w swojej garderobie siedem rzeczy i umiejętnie uzupełniać je dodatkami – twierdzi Inès, która ma za sobą wiele lat w przemyśle mody.

W książce obok rozdziałów poświęconych urodzie i garderobie znalazły się wskazówki na temat tego, gdzie szukać w Paryżu i w Internecie ubrań, ozdób, kosmetyków i wszelkich akcesoriów. Nowe poszerzone wydanie „Paryskiego szyku” zostało wzbogacone o rysunki Inès i doskonałe fotografie.

„Historia mody”, Fogg Marnie, Steele Valerie

Każda szanująca się fashionistka powinna znać historię mody, dlatego jeśli masz w tym zakresie braki, koniecznie zaopatrz się w tę pozycję. Dowiesz się z niej, jak epoka po epoce ewoluowały trendy modowe.

Niewątpliwą zaletą książki jest wprowadzenie czytelnika w kontekst historyczno-kulturowy, który pozwala ocenić wpływ epoki na kształtowanie się mody. Z tą lekturą stajesz się bezpośrednią uczestniczką narodzin haute couture – od pojawienia się idei, przez koncentrację na detalach, do ubrań z wybiegów.

„Kobiety, które wstrząsnęły światem mody”, Bertrand Meyer-Stabley

Autor książki – Bertrand Meyer-Stabley, pisarz i dziennikarz związany z czasopismem „Elle” – zapozna Cię z historią największych domów mody założonych przez kobiety. Lektura jest więc zarazem opowieścią o legendarnych projektantkach, które zmieniły nasze wyobrażenia o roli kobiety w świecie.

Autor wziął pod lupę życiorys Rose Bertin – modystki Marii Antoniny, Jeanne Lanvin – założycielki najstarszego francuskiego domu mody, a ponadto Madeleine Vionnet, Coco Chanel, Soni Rykiel i wielu innych, przedstawiając ich życiowe dramaty i zawodowe zwycięstwa.

Zdj. główne: Gülfer ERGİN/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny otulacz bawełniany dla twojego maluszka?
Jak wybrać idealny otulacz bawełniany dla twojego maluszka?
Odkryj, jak dopasować idealny otulacz bawełniany do potrzeb Twojego dziecka. Zacznij podróż od wyboru materiału, po funkcjonalność i design, aby zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo.
Cera mieszana – jak ją pielęgnować?
Cera mieszana – jak ją pielęgnować?
Utrzymanie skóry mieszanej w dobrym stanie bywa problematyczne. Dobór właściwych kosmetyków oraz codzienna pielęgnacja są w tym przypadku podstawą. Zobacz, jak możesz poprawić stan skóry mieszanej.
Sushi Kraków: historia, tradycje i popularność tej japońskiej potrawy
Sushi Kraków: historia, tradycje i popularność tej japońskiej potrawy
Historia sushi: jak ta japońska potrawa zdobyła popularność na całym świecie?
Ostatnie wpisy