5 filmów o rozwoju osobistym
PsychologiaRozwój osobisty

5 filmów o rozwoju osobistym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz obejrzeć film o rozwoju osobistym, jednak zależy Ci na produkcji, która nie mówi „jak”, ale podpowiada „dlaczego”? Dobrze trafiłeś, mamy listę 5 ciekawych filmów!

Filmy o rozwoju osobistym — co warto obejrzeć?

Ranking filmów o rozwoju osobistym to popularny temat, o którym zdawałoby się, że powiedziano już wszystko. My jednak chcielibyśmy zaproponować Ci 5 tytułów, które o rozwoju osobistym nie mówią wprost (jak przywoływany zazwyczaj na takich listach „Sekret”), ale skłaniają do refleksji nad sobą i swoimi wyborami.

„Choć goni nas czas”

Na start film z 2007 roku w gwiazdorskiej obsadzie (Jack Nicholson i Morgan Freeman w rolach głównych). Mówi się, że na miłość nigdy nie jest za późno, a ten film udowadnia, że podobnie jest z przyjaźnią. Dwóch chorych na raka mężczyzn trafia na jedną salę w szpitalu. Dzieli ich niemal wszystko (poziom życia, temperament), a połączy chęć realizacji marzeń, które zawsze odkładali na później. Jednak to film nie tylko o spełnianiu marzeń, ale też film o przyjaźni i to takiej w wydaniu „pomimo przeszkód”.

„Bonneville”

Ten film także nie należy do nowości. I też dotyka trudnego tematu — żałoby. Wdowa i jej dwie najlepsze przyjaciółki wyruszają w podróż. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że jest to podróż nie tylko w nieznane im rejony kraju, ale też podróż w głąb siebie, po przemianę każdej z kobiet. Niezwykłe widoki, niezwykłe sytuacje i niezwykle trudne decyzje, które trzeba podjąć. „Bonneville” to film drogi, który zdecydowanie warto obejrzeć.

„Elegia dla bidoków”

Zrealizowany dla Netflixa film z 2020 roku, którego fabuła jest oparta na autobiografii autorstwa J.D. Vance’a, która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. 

J.D. to student prawa na Yale, który pochodzi z rodziny tytułowych bidoków. Sytuacja rodzinna sprawia, że musi on wrócić do domu, o którym wolałby zapomnieć. W rodzinnym domu poza licznymi problemami pojawiają się też wspomnienia i J.D. zdaje sobie sprawę, że jedynie pogodzenie się z przeszłością da mu szansę na dalszy rozwój i ułatwi mu spełnienie marzeń.

To film, który miał być hitem Netflixa, jednak nie spełnił pokładanych w nim oskarowych nadziei. Mimo wszystko warto go zobaczyć, gdyż można wiele wynieść z historii J.D. Vance’a w kontekście rozwoju osobistego.

„Piękny umysł”

Russel Crowe jako matematyczny geniusz, który choruje na schizofrenię. Crowe zagrał Johna Forbesa Nasha Jr. – jest to zatem biograficzna opowieść o matematyku, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. I choć film nie ukazuje rzeczywistego przebiegu choroby Nasha, to zdecydowanie porusza ten temat. Widzimy odwagę i pasję, która jest tak wielka, że nie jest w stanie jej zatrzymać nawet poważna choroba. Determinacja Nasha i nieocenione wsparcie ze strony żony skutkują powstaniem pracy na temat teorii gier, która podważa twierdzenia doktryny Adama Smitha.

„Jutro będziemy szczęśliwi”

Na sam już koniec chcielibyśmy polecić film, który doskonale opowiada o dojrzewaniu do odpowiedzialności. W filmie Hugo Gelina główny bohater jest często zmuszany do przewartościowywania priorytetów. Pierwszy taki zwrot akcji ma miejsce, gdy kobieta, z którą jakiś czas temu spędził jedną noc, przynosi ich wspólne dziecko i zostawia je pod jego opieką. „Jutro będziemy szczęśliwi” to film, którego fabuła jest momentami może nieco naciągana, ale z pewnością warto poznać tę historię, w której śmiech przeplata się ze wzruszeniem.

Zdj. główne: RoyBuri/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*