Zabawki dla rocznego dziecka
Lifestyle

Zabawki dla rocznego dziecka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Małe dziecko rozwija się i zdobywa wiedzę o świecie przede wszystkim dzięki zabawie. To właśnie ona pełni najbardziej edukacyjną rolę na wczesnych etapach rozwoju. Wybór zabawek dla małego dziecka jest bardzo istotny, ponieważ to dzięki nim maluch może zdobywać nowe umiejętności, rozwijać się intelektualnie i ruchowo, a także stymulować zmysły, co również wspomaga jego mózg. Podpowiadamy, jakie zabawki najlepiej wybrać dla rocznego dziecka.   

Zabawki wspomagające koordynację  

Roczne dziecko zazwyczaj ma już opanowane umiejętności, takie jak chwytanie i ukierunkowanie ruchów. Koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz rozwój motoryki małej są nadal bardzo ważnym priorytetem w wyborze zabawek dla maluchów. Klocki to idealna zabawka, by szlifować te umiejętności i wzmacniać je. Budowanie wież, ustawianie konstrukcji oraz kreatywna zabawa wspierają nie tylko wyobraźnię dziecka, lecz także jego koordynację i motorykę. Duże klocki dla dzieci będą idealne dla rocznego malucha. Ich rozmiar zapobiega ryzyku połknięcia lub zakrztuszenia się zabawką, a także ułatwia zabawę, ponieważ do złożenia dużych elementów potrzebna jest mniejsza precyzja. Klocki dla rocznego dziecka powinny być kolorowe, o różnych kształtach i najlepiej różnych fakturach, by stymulowały malucha sensorycznie.   

Zabawki wspomagające motorykę dużą   

Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia zaczyna zazwyczaj chodzić. W tym okresie bardzo ważne jest skupienie się na rozwoju umiejętności w zakresie motoryki dużej, która odpowiada za ruch całego ciała. Bieganie, skakanie, jazda na rowerze, pływanie czy gra w piłkę są możliwe właśnie dzięki motoryce dużej. Dziecko, które już chodzi, może zacząć rozwijać dalsze umiejętności. Huśtawki, równoważnie, piłki gimnastyczne, drabinki i inne tego rodzaju zabawki pomogą maluchowi pracować nad dużą motoryką i usprawniać całe ciało. Utrzymywanie równowagi, balansowanie, podskoki i kontrola nad postawą ciała pozwolą dziecku poprawić umiejętności z zakresu ogólnej aktywności fizycznej w przyszłości. Dobre opanowanie motoryki dużej jest niezbędne do tego, by mogła rozwijać się motoryka mała, dlatego to właśnie od ćwiczeń ogólnorozwojowych powinno się zacząć. 

Zabawki edukacyjne   

Maluchy uczą się poprzez zabawę, dlatego ich zabawki powinny mieć przede wszystkim walory edukacyjne. Jakościowe zabawki to nie takie, które grają i świecą na różne kolory, a takie, dzięki którym dziecko może zdobyć nowe umiejętności. Sorter z klockami o różnym kształcie, dwuelementowe puzzle, tablica manipulacyjna czy kostka edukacyjna to idealne zabawki dopasowane do wieku rocznego dziecka. Nie tylko rozwijają one motorykę małą, której opanowanie jest konieczne dla rozwoju mowy, lecz także pokazują dziecku, jak działają różne przedmioty. Uczą je więc radzenia sobie z codziennymi czynnościami i prowadzą do szybszego usamodzielnienia. Jeśli dziecko ma już nieco ponad rok i uczy się mówić, do zabawek edukacyjnych mogą dojść jeszcze książeczki, które wzbogacą słownictwo malucha i wpłyną pozytywnie na rozwój mowy.   

Fot.: Yuri Shirota/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowy rok – nowa ja, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Nowy rok – nowa ja, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Co zrobić, żeby wytrwać? O postanowieniach noworocznych.
Jak wzmocnić więź w związku?
Jak wzmocnić więź w związku?
Szukasz sposobów na pogłębienie relacji z partnerem? Skorzystaj z tych propozycji na wspólne spędzanie czasu.
Cienie do powiek – jak dopasować do typu urody?
Cienie do powiek – jak dopasować do typu urody?
Cienie do powiek powinniśmy dopasować do naszego typu urody; koloru oczu lub karnacji.
Ostatnie wpisy