W czym pomoże podolog?
Zdrowie i fitness

W czym pomoże podolog?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kim jest podolog?

Podolog to kosmetolog specjalista, który w swojej praktyce zajmuje się chorobami stóp. Ten obszar pracy może kojarzyć się z wykształceniem medycznym, ale ten specjalista nie jest lekarzem – może za to pomóc Ci, jeśli mierzysz się z wrastającymi paznokciami, haluksami, grzybicą stóp i paznokci, odciskami czy stopą cukrzycową. Poza poradą w zakresie leczenia podolog jest w stanie również opracować z Tobą skuteczną rutynę dbania o stopy – bez zaniedbywania ich higieny i popełniania błędów pielęgnacyjnych.

Czy podolog jest tylko od chorób stóp?

Podolog nie zajmuje się wyłącznie chorobami stóp! Może również ułożyć z Tobą plan pielęgnacji, wykonać dla Ciebie masaż stóp, pomóc Ci w zmianie opatrunku (na przykład, jeśli mierzysz się ze stopą cukrzycową), dobrać ortezę do Twoich potrzeb czy obciąć Ci paznokcie. Jeżeli masz problem z nawracającymi schorzeniami stóp, również powinieneś odwiedzić gabinet podologiczny Bydgoszcz i to, nawet jeśli aktualnie nie masz żadnych zdrowotnych problemów. Dobry specjalista pomoże Ci ułożyć odpowiedni plan działania i rutynę pielęgnacyjną.

Podolog w Bydgoszczy zajmie się również estetycznym aspektem stóp. Pomoże Ci leczyć schorzenia, które negatywnie wpływają na wygląd Twoich stóp (na przykład grzybice czy wrastające paznokcie), ale również zadba o rozwiązanie takich problemów jak suche, pękające pięty czy pojawiające się brodawki. Te ostatnie mogą być również sygnałem świadczącym o poważnym stanie organizmu (na przykład o zakażeniu HPV), dlatego warto udać się do specjalisty, by sprawdził, czy zmiany nie są niebezpieczne.

Badanie w gabinecie podologicznym

Wiele osób boi się wizyt u lekarzy lub innych przedstawicieli zawodów medycznych. Takie wizyty często są stresujące i krępujące, ponieważ z pewnością nikt nie lubi dowiadywać się, że jest chory ani zwierzać się ze swoich problemów zdrowotnych obcym osobom. Z tych powodów jest całkowicie zrozumiałe, że chcesz odpowiednio przygotować się na wizytę w gabinecie podologicznym. Na szczęście, badanie wygląda bardzo prosto.

Badanie w gabinecie podologicznym składa się z czterech elementów:

• wywiadu,

• badania podobaroskopem,

• badania dynamicznego,

• badania manualnego.

Badanie powinno rozpoczynać się od „etapu zero”, czyli wywiadu, który podolog przeprowadza z pacjentem – specjalista może Cię zapytać o tryb życia, przebyte kontuzje oraz, oczywiście, problemy związane ze stopami. Następnie wykona on badanie podobaroskopem. Podczas tego etapu będziesz stał bez butów na specjalnej macie, która prześle obraz Twoich stóp do komputera. Drugi etap, badanie dynamiczne, to badanie chodu. Podczas niego podolog sprawdzi, czy poruszasz się równomiernie. Ostatni etap to badanie manualne, podczas którego podolog zbada ruchomość Twoich stawów oraz ustawienie miednicy.

Jak przygotować się na wizytę u podologa?

Zanim udasz się do podologa, warto zastanowić się, jakie są Twoje cele. Masz nawracające schorzenia, z którymi chcesz sobie poradzić? Potrzebujesz porady w zakresie pielęgnacji stóp? A może odczuwasz ból przy chodzeniu lub masz ograniczoną sprawność ruchową i nie jesteś w stanie samodzielnie obciąć sobie paznokci? Niezależnie od tego, jaki masz problem ze stopami, warto spotkać się ze specjalistą, który pomoże Ci go rozwiązać. 

Przed wizytą u podologa zadbaj więc o:

• sprecyzowanie swojego problemu zdrowotnego lub pielęgnacyjnego,

• przypomnienie sobie historii Twoich chorób związanych ze stopami,

• przypomnienie sobie nazw produktów leczniczych i kosmetyków, które stosowałeś na stopy,

• umycie stóp i założenie czystych skarpetek (wybierz też środek transportu, który pozwoli Ci na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, na przykład samochód, tramwaj lub autobus).

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Letnie przyjęcie tematyczne czyli garden party – strój, na który musisz zwrócić uwagę!
Letnie przyjęcie tematyczne czyli garden party – strój, na który musisz zwrócić uwagę!
Letnie przyjęcia tematyczne, takie jak garden party, baby shower czy imprezy urodzinowe, cieszą się ogromną popularnością. Organizowane na świeżym powietrzu, […]
Przepis na wiosnę, czyli spotkanie online z Robertem Makłowiczem
Przepis na wiosnę, czyli spotkanie online z Robertem Makłowiczem
Czwartkowe spotkanie to doskonała okazja, aby poznać ciekawe fakty z życia słynnego dziennikarza.
Prezent dla 12-latka – na jaką zabawkę postawić?
Prezent dla 12-latka – na jaką zabawkę postawić?
Wchodząc w wiek nastoletni, dzieci coraz rzadziej sięgają po standardowe zabawki. Znacząco ogranicza nam to możliwości wyboru prezentu dla 12-latka, dlatego musimy wykazać się nieco większą kreatywnością. Nie tak łatwo jest dopasować jakąś zabawkę dla dzieci powoli wkraczających w okres dojrzewania, dlatego przygotowaliśmy kilka uniwersalnych propozycji, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem zakupu.
Ostatnie wpisy