W czym pomoże podolog?
Zdrowie i fitness

W czym pomoże podolog?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kim jest podolog?

Podolog to kosmetolog specjalista, który w swojej praktyce zajmuje się chorobami stóp. Ten obszar pracy może kojarzyć się z wykształceniem medycznym, ale ten specjalista nie jest lekarzem – może za to pomóc Ci, jeśli mierzysz się z wrastającymi paznokciami, haluksami, grzybicą stóp i paznokci, odciskami czy stopą cukrzycową. Poza poradą w zakresie leczenia podolog jest w stanie również opracować z Tobą skuteczną rutynę dbania o stopy – bez zaniedbywania ich higieny i popełniania błędów pielęgnacyjnych.

Czy podolog jest tylko od chorób stóp?

Podolog nie zajmuje się wyłącznie chorobami stóp! Może również ułożyć z Tobą plan pielęgnacji, wykonać dla Ciebie masaż stóp, pomóc Ci w zmianie opatrunku (na przykład, jeśli mierzysz się ze stopą cukrzycową), dobrać ortezę do Twoich potrzeb czy obciąć Ci paznokcie. Jeżeli masz problem z nawracającymi schorzeniami stóp, również powinieneś odwiedzić gabinet podologiczny Bydgoszcz i to, nawet jeśli aktualnie nie masz żadnych zdrowotnych problemów. Dobry specjalista pomoże Ci ułożyć odpowiedni plan działania i rutynę pielęgnacyjną.

Podolog w Bydgoszczy zajmie się również estetycznym aspektem stóp. Pomoże Ci leczyć schorzenia, które negatywnie wpływają na wygląd Twoich stóp (na przykład grzybice czy wrastające paznokcie), ale również zadba o rozwiązanie takich problemów jak suche, pękające pięty czy pojawiające się brodawki. Te ostatnie mogą być również sygnałem świadczącym o poważnym stanie organizmu (na przykład o zakażeniu HPV), dlatego warto udać się do specjalisty, by sprawdził, czy zmiany nie są niebezpieczne.

Badanie w gabinecie podologicznym

Wiele osób boi się wizyt u lekarzy lub innych przedstawicieli zawodów medycznych. Takie wizyty często są stresujące i krępujące, ponieważ z pewnością nikt nie lubi dowiadywać się, że jest chory ani zwierzać się ze swoich problemów zdrowotnych obcym osobom. Z tych powodów jest całkowicie zrozumiałe, że chcesz odpowiednio przygotować się na wizytę w gabinecie podologicznym. Na szczęście, badanie wygląda bardzo prosto.

Badanie w gabinecie podologicznym składa się z czterech elementów:

• wywiadu,

• badania podobaroskopem,

• badania dynamicznego,

• badania manualnego.

Badanie powinno rozpoczynać się od „etapu zero”, czyli wywiadu, który podolog przeprowadza z pacjentem – specjalista może Cię zapytać o tryb życia, przebyte kontuzje oraz, oczywiście, problemy związane ze stopami. Następnie wykona on badanie podobaroskopem. Podczas tego etapu będziesz stał bez butów na specjalnej macie, która prześle obraz Twoich stóp do komputera. Drugi etap, badanie dynamiczne, to badanie chodu. Podczas niego podolog sprawdzi, czy poruszasz się równomiernie. Ostatni etap to badanie manualne, podczas którego podolog zbada ruchomość Twoich stawów oraz ustawienie miednicy.

Jak przygotować się na wizytę u podologa?

Zanim udasz się do podologa, warto zastanowić się, jakie są Twoje cele. Masz nawracające schorzenia, z którymi chcesz sobie poradzić? Potrzebujesz porady w zakresie pielęgnacji stóp? A może odczuwasz ból przy chodzeniu lub masz ograniczoną sprawność ruchową i nie jesteś w stanie samodzielnie obciąć sobie paznokci? Niezależnie od tego, jaki masz problem ze stopami, warto spotkać się ze specjalistą, który pomoże Ci go rozwiązać. 

Przed wizytą u podologa zadbaj więc o:

• sprecyzowanie swojego problemu zdrowotnego lub pielęgnacyjnego,

• przypomnienie sobie historii Twoich chorób związanych ze stopami,

• przypomnienie sobie nazw produktów leczniczych i kosmetyków, które stosowałeś na stopy,

• umycie stóp i założenie czystych skarpetek (wybierz też środek transportu, który pozwoli Ci na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, na przykład samochód, tramwaj lub autobus).

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezdech senny – przyczyny i objawy
Bezdech senny – przyczyny i objawy
Dowiedz się, czym jest bezdech senny oraz poznaj jego najczęstsze objawy i metody leczenia.
Jak rozwijać kompetencje zawodowe – 5 prostych sposobów
Jak rozwijać kompetencje zawodowe – 5 prostych sposobów
Praca nad swoim rozwojem zawodowym może przynieść wiele korzyści, takich jak lepsza pozycja na rynku pracy, zwiększenie szans na awans, a także większa satysfakcja z pracy.
Zalety stosowania wody kwiatowej
Zalety stosowania wody kwiatowej
Dowiedz się jak działają te naturalne substancje i dlaczego warto je wykorzystywać w codziennej pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała.
Ostatnie wpisy