Wskazania i przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
Zdrowie i fitness

Wskazania i przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Problemy z widzeniem mogą skutecznie pogorszyć jakość życia. Trudności przeczytaniem tekstu zaczynają być prawdziwą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu, kiedy nie jesteśmy w stanie zapoznać się z dokumentami do podpisania w banku czy urzędzie lub prowadzić auta bez obawy o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. O ile okulary czy szkła kontaktowe często rozwiązują sprawę, to nierzadko okazuje się, że bez laserowej korekcji wzroku nie ma szans na poprawne funkcjonowanie. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu, a kiedy jest on całkowicie zabroniony? Odpowiadamy!

Kiedy warto przeprowadzić laserową korekcję wzroku?

W niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest laserowa korekcja wzroku Warszawa i inne duże miasta dysponują wieloma placówkami medycznymi, które oferują taki zabieg w krótkim terminie. Istnieje jednak kilka głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Najważniejszymi z nich są poważne wady wzroku – krótkowzroczność do -10 dioptrii i nadwzroczność do +5 dioptrii, a także astygmatyzm do 5 dioptrii. Na wykonanie korekcji wzroku decydują się najczęściej osoby, którym okulary lub soczewki przeszkadzają w codziennych czynnościach, uprawianiu hobby (np. nurkowaniu) lub w pracy. Ten ostatni przykład dotyczy np. modeli i aktorów, u których konieczność występowania bez przerwy w oprawkach. Jeżeli szereg wykonanych badań potwierdzi, że nie pacjenta nie dotyczą współtowarzyszące choroby i wady wzroku, otrzymuje on kwalifikację do zabiegu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że istnieje wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. 

Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku zaliczają się przede wszystkim współistniejące choroby oczu, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, stożek rogówki czy zespół suchego oka. Lekarze nie decydują się na przeprowadzenie zabiegu również w przypadku pacjentów, którzy widzą tylko na jedno oko, z uwagi na zbyt duże ryzyko. 

Warto też wspomnieć o tzw. stabilności wady wzroku. Mowa o niej w momencie, gdy od co najmniej 6 miesięcy wada nie pogorszyła się ani nie poprawiła. Najlepiej odczekać pełen rok bez zmian w zakresie wyników, co pozwoli na uzyskanie trwałego rezultatu zabiegu. 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wiek – laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u osób poniżej 21 roku życia, choć ustawowo dolna granica wieku wynosi 18 lat. 21 lat to jednak wiek, w którym wada najczęściej jest już stabilna, czego nie zawsze można być pewnym w przypadku osób, które dopiero wkroczyły w pełnoletność. 

Pozostałymi przeciwwskazaniami mogą być:

  • cukrzyca, 
  • ciąża, 
  • laktacja, 
  • choroby reumatyczne, 
  • problemy z układem odpornościowym. 

Warto zaznaczyć, że do każdego przypadku specjaliści podchodzą indywidualnie i rozpatrują go na podstawie wyników badań. Dopiero one, w połączeniu z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, decydują o możliwości przeprowadzenia korekcji. 

Fot.: Amanda Dalbjörn/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 najmodniejsze fryzury damskie w 2021 roku – wybierz idealną dla siebie!
3 najmodniejsze fryzury damskie w 2021 roku – wybierz idealną dla siebie!
Planujesz noworoczną metamorfozę? Zobacz, jakie fryzury będą królować w 2021 roku!
Przepis na wiosnę, czyli spotkanie online z Robertem Makłowiczem
Przepis na wiosnę, czyli spotkanie online z Robertem Makłowiczem
Czwartkowe spotkanie to doskonała okazja, aby poznać ciekawe fakty z życia słynnego dziennikarza.
Modne kozaki w różnych stylizacjach!
Modne kozaki w różnych stylizacjach!
Rozpoczął się sezon na cieplejsze stylizacje. Zobacz jakie kozaki ubierają modowe influencerki!
Ostatnie wpisy