Jak poszerzać słownictwo z języka obcego?
PsychologiaRozwój osobisty

Jak poszerzać słownictwo z języka obcego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wizja samodzielnej nauka języka obcego wręcz przeraża wiele osób. Tymczasem wystarczy dobra organizacja, by w zaciszu własnego domu nabyć nowych, niezwykle cennych umiejętności. Na edukacyjnej ścieżce pojawi się wiele przeszkód, lecz wśród nich to właśnie słownictwo stanowi największy problem. Jak efektywnie się uczyć nowych słówek?

Czytać, czytać, czytać

Tak będzie brzmieć odpowiedź każdego, kto w jakimś stopniu opanował umiejętności komunikacyjne w obcym języku. To szczera prawda! Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na poszerzenie zasobu słów. Czynność ta nie oznacza wyłącznie ślęczenia nad książką – czytanie ma wiele interpretacji.

Można zacząć na przykład od lektur dla najmłodszych – tam poziom językowy jest stosunkowo niski, co świetnie sprawdzi się w początkowym etapie nauki języka. Następnie można przejść do czytania rzeczy, które sprawiają przyjemność i znajdują się w kręgu zainteresowań – takie rzeczy czyta się ze znacznie większym zainteresowaniem. Można też czytać fragmenty piosenek lub oglądać filmy z oryginalnymi napisami. Notowanie nieznanych słów i wyrażeń z pewnością wpłynie na zasób słownictwa.

Fot.: freepik.com / 89stocker

Fiszki – znakomity trening dla umysłu

Kolejnym sposobem na zgłębianie językowych kwestii są fiszki. To zestaw kartoników, na których wypisane są słowa w języku polskim i docelowym. Jeśli wybór padnie na fiszki z niemieckiego, na jednej stronie znajdzie się słówko w ojczystym języku, a na odwrocie jego odpowiednik w docelowym języku. Ponadto w każdej fiszce znajduje się zapis fonetyczny danego zwrotu oraz jego przykładowe użycie w zdaniu. Fiszki umożliwiają samodzielną naukę w dowolnym miejscu – w domu, na uczelni czy w pociągu.

Zeszyt zawsze przy sobie

Jednym z bardziej efektywnych sposobów nauki słówek jest zapisywanie ich w zeszycie wraz ze znaczeniem w docelowym języku. Dzięki temu można wyłonić kolejne frazy i także wyjaśnić ich definicję w przystępny sposób.

Wielu native speakerów zaleca także słowotwórstwo oscylujące wokół konkretnego słowa. Warto sprawdzić, czy od rzeczownika można utworzyć czasownik, przymiotnik czy przysłówek, a może istnieją jakieś zwroty lub idiomy powiązane z tym wyrazem, które są często stosowane w języku potocznym? To wszystko warto notować, bo przynosi ogromne korzyści.

Podsumowanie nauki

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli podsumować pewien okres nauki, jest pisanie krótkiego tekstu, w którym znajdą się nowo przyswojone słowa. Może to być dialog, wiersz, krótkie opowiadanie – wszystko zależy od poziomu zaawansowania. Taką „pracę domową” warto sobie zadawać raz w tygodniu lub co miesiąc. To pozwoli realnie ocenić postęp w nauce nowych wyrażeń.

Nauka słówek to świetny trening umysłowy

Rozszerzanie słownictwa to nic innego jak ćwiczenie pamięciowe dla mózgu. Regularnie trenowany organ odwdzięczy się sprawnym układem nerwowym i przytomnością umysłową. Jak widać, taka nauka przyniesie nie tylko dobre rezultaty w postaci szerokiego wachlarza językowych zwrotów, ale i liczne korzyści zdrowotne. I z pewnością nie pójdzie w las!

Zdjęcie główne: freepik.com / alexkich

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uzyskać efekt trwałego nawilżenia skóry?
Jak uzyskać efekt trwałego nawilżenia skóry?
Poznaj kwas hialuronowy, czyli substancję o udowodnionym działaniu nawilżającym.
Kreacje na eleganckie przyjęcie – z tymi pomysłami nie popełnisz faux-pas!
Kreacje na eleganckie przyjęcie – z tymi pomysłami nie popełnisz faux-pas!
Szukasz kreacji na eleganckie przyjęcie? Oto kilka naszych propozycji, dzięki którym nie popełnisz faux-pas.
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Preply, platforma do nauki języków obcych, przeprowadziła badania, aby dowiedzieć się, który kraj i który autor mają najwięcej przetłumaczonych książek w historii.
Ostatnie wpisy