Jakie badania wykonać u okulisty?
Zdrowie i fitness

Jakie badania wykonać u okulisty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz wizytę w gabinecie okulisty, ale nie wiesz, jakie badania warto wykonać, aby mieć pewność, że Twoje oczy są w pełni zdrowe? Przedstawiamy listę podstawowych badań okulistycznych, które warto profilaktycznie wykonywać oraz podpowiadamy, co ile należy odwiedzać gabinet okulisty.

Dodatkowe badania okulistyczne – jakie wykonać?

Wybierasz się do okulisty, ale nie wiesz, jakie badania zlecić? Do podstawowych badań, które zazwyczaj odbywają się podczas profilaktycznej wizyty, zaliczamy między innymi badanie ostrości widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie dna oka. Jednak jakie jeszcze badania warto zlecić?

ANGIO-OCT

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym warto dodatkowo wykonać badanie ANGIO-OCT. Badanie to polega na obrazowaniu przepływu w naczyniach siatkówki. Jest połączeniem angiografii z OCT, czyli wizualizacji naczyń krwionośnych z optyczną tomografią siatkówki. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, retinopatii cukrzycowej, zakrzepu żyły środkowej siatkówki, zatoru tętnicy środkowej siatkówki, czy centralnej chorioretinopatii.

OCT

Warto także wykonać OCT. Również jest to bezinwazyjne badanie siatkówki oka. Dzięki nowoczesnym sprzętom dostępnym dziś w gabinetach okulistycznych badanie OCT pozwala wykryć między innymi zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jaskrę, błonę nasiatkówkową, mokulopatię cukrzycową, obrzęk i otwór w plamce, centralną surowiczą chorioretinopatię. 

USG gałki ocznej

Jeśli masz obawy, co to stanu Twoich oczu, to warto także zdecydować się na badanie USG. Badanie sondą ultrasonografu trwa zazwyczaj kilka minut,  jednak jest kluczowe na przykład w przypadku badań pourazowych. USG gałki ocznej pomaga bowiem wykryć wiele groźnych przypadłości takich jak odwarstwienie się siatkówki, występowanie mętów w ciele szklistym, zmiany zachodzących po cukrzycy oraz guzy  wewnątrzgałkowe.

Badanie na synoptoforze

Jeśli podejrzewasz u siebie zeza, to koniecznie wykonaj również badanie na synoptoforze. Urządzenie to bada między innymi pracę mięśni okoruchowych i odbiór bodźców wzrokowych, dzięki czemu jest w stanie wykryć zeza oraz jego kąt i stopień obuocznego widzenia. Badanie to trwa zaledwie kilka minut oraz jest w pełni bezinwazyjne i bezbolesne. 

Wszystkie te badania oferuje między innymi klinika okulistyczna w Warszawie. Jeśli zaś okulista zaleci Ci noszenie okularów, to pomoc oferuje Ci optyk Poznań jest miejscem, w którym kupisz idealne okulary dla siebie.  

Zdjęcie główne: pexels.com/ANTONI SHKRABA

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego nosić białe sneakersy?
Do czego nosić białe sneakersy?
Must-have w każdej szafie. Białe sneakersy to gorący trend ostatnich miesięcy!
Depilacja okolic intymnych – najlepsze sposoby
Depilacja okolic intymnych – najlepsze sposoby
Masz dość sięgania co 2 dni po maszynkę, żeby usunąć włoski z okolic bikini? Doskonale Cię rozumiemy! Poznaj inne metody usuwania niechcianego owłosienia i wybierz tę optymalną dla siebie.
O czym może świadczyć ból zęba?
O czym może świadczyć ból zęba?
Zmagasz się z bolącym zębem? Sprawdź, co może być przyczyną.
Ostatnie wpisy