Jak szybciej uczyć się języków obcych?
PsychologiaRozwój osobisty

Jak szybciej uczyć się języków obcych?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czy chciałbyś porozmawiać po portugalsku ze swoim zagranicznym kolegą, zamówić bezbłędnie swoje ulubione fajity po hiszpańsku lub zapytać o drogę we Włoszech? Umiejętność mówienia w wielu językach to luksus, ale nauka języka zajmuje dużo czasu. A może wcale nie? W tym artykule podpowiadamy, jak szybko nauczyć się języków obcych.

1. Sięgnij po gry

Nauka języków nigdy nie była łatwiejsza niż dziś. W sklepach z aplikacjami znaleźć można setki różnych gier i aplikacji pomagających w nauce języków obcych. Grając w memory, puzzle lub krzyżówki, możesz jednocześnie przyswajać nową wiedzę z danego języka. A może wolisz poważniej podejść do sprawy? Jeśli tak, pobierz aplikację taką jak Duolingo. Przez łączenie słów z pasującymi zdjęciami, tłumaczeniami lub artykułami możesz szybko się nauczyć, jak zapytać kogoś o drogę, a nawet zaprosić na randkę.

Przydatna jest również zmiana ustawień języka w telefonie lub komputerze. W ten sposób nauczysz się nowych słów. Gry edukacyjne i aplikacje mogą być naprawdę skuteczne! Spróbuj zajmować się nimi przez pięć minut każdego dnia. Możesz to zrobić podczas przerwy na kawę, w toalecie lub tuż przed pójściem spać. Nie podchodź do sprawy lekko i wybierz poziom, który odpowiada Twojej wiedzy.

2. Czytaj i oglądaj wiadomości w wybranym języku

Wiadomości są wszędzie i są bardzo łatwo dostępne. Możesz nauczyć się czegoś na temat swojego ulubionego przedmiotu, a nauczenie się nowego języka będzie miłym dodatkiem. Niezależnie od tego czy przeczytasz o stylu życia, czy o sytuacji politycznej za granicą, zrozumienie tego w obcym języku będzie dla Ciebie coraz łatwiejsze, jeśli zachowasz regularność. Ponadto możesz zobaczyć, które konstrukcje zdań są używane w praktyce. Co więcej, dziennikarze często używają prostych zdań, aby każdy zrozumiał temat. To również ułatwi Ci naukę.

3. Posłuchaj podcastu

Dostępne są również podcasty na każdy możliwy temat i w każdym języku. Słuchanie ludzi mówiących w ich ojczystym języku, zapewnia szybkie wychwycenie możliwych niuansów i intonacji. Możesz również poprawiać swoją wymowę przez powtarzanie zdań. Włącz zagraniczny podcast, gdy jedziesz autobusem, stoisz w korku lub tuż przed pójściem spać. Kto wie, może obudzisz się z wiedzą native speakera? Wiele podcastów zawiera również zapis tego, co właśnie zostało powiedziane. Czytając to, uzyskasz jeszcze lepszy kontakt z językiem.

4. Napisz (w obcym języku) listę rzeczy do zrobienia

Praktyka czyni mistrza, a im częściej używasz języka, którego chcesz się nauczyć, tym szybciej go opanujesz. Jeśli będziesz wykonywał proste zadania w tym języku, poświęcisz mu więcej czasu, niż myślisz. Czy robisz listę rzeczy do zrobienia? Jeśli tak, zacznij ją pisać w języku, którego się uczysz. Możesz to również zrobić w przypadku spotkań zaznaczonych w swoim kalendarzu.

5. Używaj kart do nauki

Za każdym razem, gdy nauczysz się nowego słowa, zapisz je i opowiedz zabawną historię. Twój mózg dużo lepiej zapamiętuje słowa, gdy kojarzy je z zabawną sytuacją lub wyjątkową chwilą. Kiedy jesteś w trakcie długiej podróży pociągiem, możesz sprawdzić swoje karty katalogowe i zadać sobie pytanie. Jest to również łatwe, jeśli uporządkujesz je tematycznie. W ten sposób znasz również synonimy lub słowa, które do siebie pasują.

6. Przejrzyj słownik

Oczywiście nikt nie zna każdego słowa w słowniku, ale warto je przeglądać. Jeśli natkniesz się na słowo, którego używałbyś regularnie, zapisz je na karcie i spróbuj ułożyć z nim zdanie. Nie napełniaj głowy słowami, których nigdy nie użyjesz. To nie ma sensu, a szansa, że ​​kiedykolwiek je spotkasz jest niewielka.

7. Znajdź znajomych do wspólnej nauki

Rozejrzyj się, bo ktoś może chcieć nauczyć się tego samego języka co Ty. Wspólna nauka jest przyjemniejsza niż samotne próby. Spróbuj założyć grupę. Ze znajomym możesz prowadzić rozmowy w języku, którego chcesz się nauczyć lub możecie pomagać sobie nawzajem w zadawaniu pytań. Pomocne jest również to, że w takim układzie możecie zaplanować regularne spotkania. Na przykład wybierz kolegę, z którym często pijesz kawę. Im więcej ćwiczysz, tym szybciej opanujesz język. Warto też dawać sobie nawzajem drobne zadania.

8. Oglądaj reklamy

Mało kto lubi oglądać reklamy. Niemniej jednak reklama jest idealnym sposobem na szybkie przyswojenie języka. A to dlatego, że reklamy często powtarzają te same słowa. W ten sposób produkt dłużej pozostaje w pamięci słuchacza. Jeśli chcesz móc bezbłędnie zamówić w restauracji swoje ulubione danie lub chcesz zrozumieć najlepszy przepis od swojej greckiej teściowej, wybierz reklamy dotyczące jedzenia.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto sięgać po dania z naturalnych składników?
Dlaczego warto sięgać po dania z naturalnych składników?
Odkryj zdrowotne korzyści płynące z jedzenia dań z naturalnych składników. Porozmawiamy o znaczeniu zdrowego odżywiania i wpływie na organizm.
Jak wybrać idealny prezent na emeryturę? Przewodnik po personalizowanych upominkach
Jak wybrać idealny prezent na emeryturę? Przewodnik po personalizowanych upominkach
Zaplanuj najwspanialszy prezent na emeryturę z naszym przewodnikiem. Odkryj, jak personalizowane upominki mogą uczynić ten moment jeszcze bardziej niezapomnianym.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Jak dbać o cerę naczynkową?
Masz cerę naczynkową i chcesz poprawić jej stan? Podpowiadamy, jak o nią zadbać!
Ostatnie wpisy