Jak dbać o zdrowie psychiczne swoich dzieci?
PsychologiaRelacje

Jak dbać o zdrowie psychiczne swoich dzieci?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dzieciństwo jest fazą rozwoju odciskającą piętno na całym późniejszym życiu człowieka. Każdy młody organizm zasługuje więc na to, by przeżyć je w pełni szczęśliwie i bezproblemowo. Niekiedy jednak, sytuacja rodzinna bądź problemy w szkole powodują, że pociecha narażona jest na nadmiar szkodliwych dla psychiki bodźców. Rodzic bądź opiekun stale powinien troszczyć się o kondycję psychiczną swojego malucha i przede wszystkim rozmawiać z nim o problemach. W jaki sposób wspierać swoje dzieci, by okres ich dojrzewania przebiegał prawidłowo i bez jakichkolwiek zastrzeżeń?

Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie – czym może skutkować?

Mówi się, iż małe dzieci nie przejmują się problemami dnia codziennego i żyją w pełni beztrosko. Jest to niestety tylko wyidealizowany obraz dzieciństwa, który być może dotyczył naszych przodków. Dziś o zdrowie psychiczne swoich pociech należy dbać od ich najmłodszych lat, gdyż w przeciwnym razie skutki mogą być naprawdę tragiczne.

Zła kondycja psychiczna dziecka może być spowodowana wieloma czynnikami. Bardzo często skutkuje ona pojawieniem się nieprawidłowości w rozwoju, które z biegiem lat przekładają się na problemy w dorosłym życiu. Niestety, coraz częściej słyszy się również o próbach samobójczych podejmowanych przez młode osoby. Temat jest więc poważny i absolutnie nie należy go lekceważyć.

Porady dla rodziców – jak zapobiegać problemom u dzieci?

Rola rodziców jest najistotniejsza przy wychowaniu dziecka. Kiedy młoda osoba idzie już do szkoły, zaczyna się nieco usamodzielniać. Niektóre bodźce zaczynają więc działać bezpośrednio na nią, a niekoniecznie na samych rodziców. Dlatego też, bardzo istotna jest rozmowa. Zabawa z dzieckiem, zabieranie go w przeróżne miejsca i spędzanie z nim czasu – to klucz do utrzymania go w dobrej kondycji psychicznej.

Kiedy zauważamy choć małe problemy, o których pociecha nie chce z nami rozmawiać, warto od razu interweniować. Niezbędne okaże się wtedy wsparcie psychologiczne dla dzieci, przeprowadzane wyłącznie pod okiem specjalistów. Chodzenie z maluchem do psychologa nie jest obecnie żadnym powodem do wstydu – szczególnie, że w dzisiejszych czasach o problem psychiczny absolutnie nie jest trudno.

Czego rodzic powinien unikać?

Zdecydowanie, obecne zasady wychowania zabraniają jakichkolwiek form przemocy wobec dziecka – nie tylko fizycznej, ale i werbalnej. Bardzo zły wpływ na stan psychiczny malucha mają również częste kłótnie rodziców. Mogłoby się wydawać, że kiedy dziecko ma wszystko, jego psychice nic nie grozi. Atmosfera w domu może natomiast znacząco o tym zaważyć i pozostawić ślady w pamięci młodych osób. Dzieci potrzebują miłości i troski okazywanej nie tylko im, ale również wszystkim znajdującym się w ich otoczeniu. Nie można pokazywać im złych stron, których sami jako dorośli wolelibyśmy unikać. Warto, aby dziecko w domu rodzinnym czuło się bezpieczne i nie było narażane na nadmierny stres i nerwowość.

Bardzo istotne jest również wsparcie przy czynnościach dnia codziennego. Najmłodsi od czasu do czasu oczekują pochwał, a nie demotywacji. Wmawianie im, że nie potrafią czegoś zrobić po kilku nieudanych próbach, zaburza ich pewność siebie i może doprowadzić do braku ambicji w przyszłości.

Zdjęcie główne: elements.envato.com /  LightFieldStudios

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze dobrać obuwie do stylu ubioru: przewodnik dla nowoczesnego mężczyzny
Jak dobrze dobrać obuwie do stylu ubioru: przewodnik dla nowoczesnego mężczyzny
Poradnik dla współczesnego mężczyzny, jak idealnie pasować buty do stylu ubierania się. Dowiedz się, jak podkreślać swój styl i pewność siebie, wybierając odpowiednie obuwie.
7 naturalnych produktów, po które warto sięgać zimą
7 naturalnych produktów, po które warto sięgać zimą
Sprawdź, jakie naturalne produkty pomogą Ci przetrwać zimę bez chorób i z dobrym samopoczuciem!
Pozycjonuj swojego bloga o modzie! Jak?
Pozycjonuj swojego bloga o modzie! Jak?
Prowadzisz bloga modowego i zastanawiasz się jak zwiększyć ruch na swojej witrynie? Przedstawiamy sprawdzone sposoby zwiększania konwersji!
Ostatnie wpisy