Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na zanieczyszczenia, suche powietrze, mocne słońce, zmiany temperatur, stres, pocieranie, substancje zawarte w kosmetykach i wiele innych czynników. Narażona na kontakt z nimi, zaczyna piec, staje się zaczerwieniona, przesuszona i podrażniona. Z powodu wspomnianych reakcji na drażniące czynniki, skóra wrażliwa wymaga delikatnej i starannej pielęgnacji. Na czym powinna ona polegać?
Do oczyszczania wrażliwej skóry nadają się wyłącznie łagodne kosmetyki. Zwykłe mydło może naruszać naturalną warstwę ochronną skóry. Zamiast niego warto zastosować pianki, żele i emulsje do cery wrażliwej. Wspomniane kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu ani sztucznych substancji zapachowych. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Pożądanymi składnikami okażą się panthenol, żel aloesowy czy ekstrakt z lukrecji.
Oczyszczanie twarzy to również staranny demakijaż. Do usuwania makijażu i zanieczyszczeń z wrażliwej cery nadają się delikatne mleczka, płyny micelarne i olejki. Nie można zbyt mocno pocierać skóry wacikiem ani jej nadmiernie rozciągać. Po oczyszczeniu cery należy przywrócić jej optymalne pH poprzez nałożenie toniku. Kosmetyk trzeba aplikować dłońmi, delikatnie wtłaczając go w skórę.
Skóra wrażliwa potrzebuje produktów intensywnie nawilżających, kojących i pobudzających naturalne procesy naprawcze naskórka. Szczególnie wskazanymi składnikami są panthenol, gliceryna, olej z pestek winogron, ekstrakt z lukrecji, aloes, olej jojoba, hydrolat różany i z lipy, alantoina, tlenek cynku czy masło shea. Wybierając krem do skóry wrażliwej przeznaczony do stosowania na dzień, należy zadbać o to, by zawierał filtry przeciwsłoneczne i był bogaty w antyoksydanty. Bardzo ważne okażą się też składniki nawilżające i kojące. Krem na noc powinien regenerować naskórek. Może mieć cięższą konsystencję niż kosmetyk stosowany na dzień. Krem powinien wspierać naturalne procesy naprawcze zachodzące w skórze. Skóra pod oczami wymaga jeszcze łagodniejszej pielęgnacji, dlatego trzeba dobrać do niej oddzielny kosmetyk.
O odżywienie i regenerację cery wrażliwej można zadbać również, stosując odpowiednie serum. Kosmetyk działa na głębsze warstwy naskórka i stymuluje komórki do prawidłowego funkcjonowania. Może mieć właściwości antyoksydacyjne i nawilżające albo regenerujące i kojące. Pierwszy typ serum nadaje się do stosowania na dzień – będzie wzmacniał naturalną warstwę ochronną skóry. Drugi rodzaj kosmetyków warto stosować na noc, dla skuteczniejszej odbudowy naskórka i poprawy kondycji cery. Aplikując serum, nie należy pocierać skóry, by nie doprowadzić do podrażnień. Lepszy okaże się delikatny ruch wtłaczający.
Pielęgnację wrażliwej skóry warto wzbogacić dodatkowymi zabiegami upiększającymi. Raz na tydzień można wykonać delikatny peeling, by usunąć martwy naskórek i głębiej tkwiące zanieczyszczenia. Kosmetyk będzie stymulował odnowę skóry. Do cery wrażliwej odpowiedni będzie peeling enzymatyczny (bez drobinek). Produkt w łagodny sposób oczyszcza skórę, rozpuszczając martwy naskórek i ułatwiając usunięcie zanieczyszczeń. Jeżeli cera jest mocno podrażniona, można wykonywać peeling rzadziej, np. raz na 2 tygodnie albo na jakiś czas wstrzymać się z zabiegami.
Skórze wrażliwej warto dostarczyć dodatkową porcję nawilżenia i odżywienia, stosując odpowiednio dobraną do jej potrzeb maseczkę. Zabieg można wykonać raz w tygodniu, pozwalając sobie na chwilę relaksu. Kosmetyk nie powinien zawierać substancji drażniących ani alergizujących. Do cery wrażliwej nadają się maseczki kojące, nawilżające oraz regenerujące.
Wiatr, zimno, mocne nasłonecznienie, źle dobrane kosmetyki – skóra wrażliwa błyskawicznie reaguje na nie zaczerwienieniem, uczuciem suchości i pieczenia. Aby uniknąć podrażnień i właściwie zadbać o kondycję cery, warto stosować do niej łagodne produkty oczyszczające, nawilżające i odżywcze. Przestrzegając wyżej omówionych zasad pielęgnacji skóry wrażliwej, można przynieść jej natychmiastowe ukojenie i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Fot. Koolshooters/Pexels