Czym karmić konie?
Inne

Czym karmić konie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Koniec to roślinożerne zwierzęta hodowlane. W związku z tym ich dieta oparta jest na produktach roślinnych, takich jak zboża, warzywa i pasze przygotowane na bazie roślin. Zadbanie o prawidłowe odżywianie koni wymaga jednak nie tylko skomponowania diety pod względem kalorycznym, ale również jakościowym.

Pasza zbożowa

Na stronie: https://eggersmann.com.pl/ znajdziesz różnego typu pasze dla koni i innych zwierząt hodowlanych, w tym paszę zbożową. Charakteryzuje się ona dużą zawartością zbóż takich jak jęczmień, kukurydza czy owies. Dla koni istotne jest pozyskiwanie z pożywienia dużej ilości białka i kalorii, ze względu na ich zapotrzebowanie kaloryczne i tryb życia – a pasza zbożowa idealnie nadaje się do realizacji tych potrzeb. Stanowi ona doskonałą podstawę diety i może być skutecznym sposobem na karmienie koni w każdej porze roku.

Siano

Popularnym dodatkiem do końskiej diety jest siano. Siano to suche, rozdrobnione liście, pędy i kłosy roślin, takich jak koniczyna, lucerna czy słoma pszeniczna. Słynie właśnie jako składnik końskiej diety, używa się go jednak również do karmienia innych zwierząt hodowlanych, na przykład owiec, kóz i królików. Dla koni jego obecność w diecie jest bardzo ważna, ponieważ siano zawiera stosunkowo dużą ilość błonnika, który wspomaga prawidłową pracę jelit tych zwierząt. Ciekawym, choć mniej znanym faktem jest również to, że siano dostarcza koniom witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania zdrowych zębów (między innymi wapnia, fosforu i magnezu).

Warzywa i owoce

Kolejnym składnikiem niezbędnym w końskiej diecie są warzywa i owoce. Oczywiście, należy pamiętać, że zwierzęta hodowlane nie mogą jeść wszystkich ich rodzajów. Dla koni odpowiednie będą jabłka, banany i marchewki. Warto jednak pamiętać, aby podawać je w racjonalnych ilościach, ponieważ są one bogate w cukry proste, przez co mogą prowadzić do otyłości i chorób z nią powiązanych u zwierząt hodowlanych.

Kompozycje paszowe

Jeżeli nie masz czasu informować się o diecie swoich podopiecznych, z łatwością możesz skorzystać z kompozycji paszowych, czyli mieszanek składników odżywczych, które są specjalnie zaprojektowanie do potrzeb konkretnego gatunku zwierząt. Kompozycje paszowe dla koni będą zawierały mieszankę zboża, białek roślinnych i witamin oraz minerałów. Należy jednak pamiętać, że każdy koń jest inny i może mieć inne potrzeby żywieniowe. Ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od żywienia koni, aby ustalić odpowiednią dietę dla danego zwierzęcia.

Woda

Niezwykle ważnym składnikiem diety każdego zwierzęcia jest woda. Konie są dużymi zwierzętami, dlatego, w zależności od masy, mogą potrzebować nawet kilkudziesięciu litrów wody dziennie. Powinna ona być dla nich dostępna przez cały czas, a nie wydziela porcjami. Odpowiednie nawodnienie jest nie tylko niezbędne do zachowania zdrowia, ale pozwala również na prawidłową pracę układu nerwowego.

Fot.: David Dibert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ziarnistą, mieloną, rozpuszczalną – jaką kawę wybrać?
Ziarnistą, mieloną, rozpuszczalną – jaką kawę wybrać?
Chcesz zacząć pić kawę lub dowiedzieć się o niej więcej? Zobacz, jaką kawę wybierać, by była aromatyczna i delikatna w smaku.
Uniwersalne i praktyczne podarunki
Uniwersalne i praktyczne podarunki
Zastanawiasz się, jakie wybrać prezent dla osoby, która ma wszystko? Podpowiadamy, jakie uniwersalne i praktyczne upominki możesz wybrać!
Jak wybrać treserki dla psa?
Jak wybrać treserki dla psa?
Jakie trenerki wybrać i gdzie je kupić?
Ostatnie wpisy