Włosy wysokoporowate są wynikiem częstych zabiegów fryzjerskich. Chodzi o ondulację oraz ich rozjaśnianie. Przez nie włosy stają się bardziej suche i łamliwe. Jeśli również masz włosy wysokoporowate, sprawdź, jak odpowiednio o nie zadbać, by były mocne i lśniące.
Włosy tego typu mają rozchylone łuski, a także są bardziej podatne na uszkodzenia. Podczas pielęgnacji można zauważyć, że:
Kobiety, które wykorzystują prostownicę do układania fryzury, również sprawiają, że łuski otwierają się, a włosy przez to stają się mniej błyszczące. Lokówka i suszarka też wpływają na ich kondycję – przy ich użyciu niszczona jest zewnętrzna osłona włosa, a następnie jego rdzeń, czyli kora.
Częściej wysokoporowatość można zauważyć przy końcówkach i na wybranych pasmach, np. przy twarzy.
Włosy wysokoporowate będą więc znacznie bardziej kruche, łamliwe i szorstkie. Nie mają zdrowego blasku, a kolor może stać się bardziej wypłowiały. Fryzurę trudniej ułożyć, ponieważ kosmyki nie są elastyczne, lecz sztywne i puszące się.
Podczas pielęgnacji jest zauważalne to, że włosy wręcz „piją” wodę, odżywki, czy też oleje, które są na nie aplikowane. Są również znacznie bardziej wrażliwe na ciepło, więc po użyciu prostownicy bądź lokówki stają się jeszcze bardziej suche i kruche. Dodatkowo dość trudno je rozczesać, ponieważ wystające łuski zahaczają o siebie, tworząc małe kołtuny.
Przede wszystkim ważne jest unikanie wszystkich zabiegów, które oparte są na mocnym rozjaśnianiu kosmyków lub mają na celu stylizowanie włosów za pomocą gorącego powietrza. Niewskazane jest więc ich prostowanie czy długotrwałe suszenie. Doświadczeni fryzjerzy również wiedzą, że ten rodzaj włosów nie powinien być cieniowany ani stylizowany za pomocą gorącego powietrza.
Panie z takimi włosami muszą unikać rozjaśniania, które jeszcze bardziej wysusza kosmyki. Należy również unikać w miarę możliwości nadmiaru słońca, wiatru oraz płukanek z kwaśnym pH. Rozczesujemy je za pomocą delikatnej, naturalnej szczotki lub grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Nie powinno się również używać kosmetyków z parafinami, proteinami, alkoholem lub humektantami.
Jak w takim razie dbać o włosy wysokoporowate? Najlepszym sposobem na zadbanie jest:
Ponieważ włosy wysokoporowate są znacznie bardziej narażone na zniszczenie, trzeba na zawsze pożegnać się z lokówką oraz suszarką, która suszy wyłącznie za pomocą gorącego powietrza. Znajdź czas na domową pielęgnację, w tym olejowanie na mokro, a także pamiętaj o nakładaniu odżywki z dużą ilością składników odżywczych. Dzięki niej włosy na pewno staną się mniej niesforne oraz wyraźnie grubsze. Wybierz maski odpowiednie do włosów wysokoporowatych, które posiadają w składzie oleje oraz witaminy, w tym A oraz B.
Dobrej jakości kosmetyki oraz odżywienie poprzez olejowanie na pewno sprawi, że włosy staną się mocniejsze i mniej podatne na zniszczenie.
Fot. Moose Photos/Pexels