W jakich sytuacjach pomocny może być psycholog?
PsychologiaRelacje

W jakich sytuacjach pomocny może być psycholog?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowie psychiczne dzisiejszego społeczeństwa jest na naprawdę niskim poziomie. Bardzo wiele osób choruje na depresję, nerwicę czy zaburzenia lękowe, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wiele chorób o podłożu psychicznym jest niestety śmiertelnych i wymagają leczenia, by pacjent mógł na nowo cieszyć się życiem. Przekonaj się, w jakich sytuacjach pomocny może być psycholog oraz kiedy warto się do niego udać.   

Depresja i problemy z lękami   

Choroby psychiczne to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Bardzo wiele osób zmaga się z depresją, zaburzeniami lękowymi, fobią społeczną lub zespołem stresu pourazowego (PTSD). Te stany, jeśli nie są bardzo nasilone i nie wymagają leczenia farmakologicznego, mogą być skutecznie leczone dzięki pomocy psychologa. Terapia to proces, w którym pod okiem lekarza starasz się znaleźć przyczyny problemu i rozwiązać go w zdrowy sposób. Bardzo wiele zaburzeń lub niezdrowych zachowań to mechanizmy obronne, jakie wykształca mózg w sytuacjach kryzysowych, przy trudnych emocjach, z którymi nie umie sobie poradzić  lub w obliczu wielkich zmian. Kiedy z pomocą psychologa rozłożysz te mechanizmy na czynniki pierwsze, często okazuje się, że łatwo można im zapobiegać lub zastąpić je zdrowymi nawykami. 

Kłopotem dla osób potrzebujących terapii są często kwestie finansowe, ponieważ jedno spotkanie z psychologiem to wydatek rzędu 100-200 złotych, a terapia może trwać czasem latami. Jeśli również masz ten problem, nie poddawaj się i spróbuj znaleźć rozwiązanie. Darmowe wsparcie psychologiczne oferowane jest przez strony internetowe, poradnie zdrowia psychicznego, placówki finansowane przez NFZ czy szkoły i uczelnie wyższe.    

Problemy rodzinne   

Nie ma idealnych rodzin – w każdej pojawiają się kryzysy i problemy, które nie zawsze da się rozwiązać na własną rękę. Często przez brak profesjonalnej pomocy małżeństwa rozwodzą się, a rodziny przechodzą przez bardzo trudne sytuacje. Zarówno w przypadku kryzysu małżeńskiego, jak i problemów z dziećmi lub rodzicielstwem, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Dzieci i młodzież bardzo trudno przechodzi przez problemy rodzinne i często okres ten rzutuje na całą resztę ich życia. Jeśli rodzice decydują się na rozwód, zapewnienie całej rodzinie wsparcia psychologa, to bardzo ważny i potrzebny ruch. Dzięki wsparciu profesjonalistów wszystkie strony mogą wyjść z tej sytuacji bez szwanku i w dobrych stosunkach. Na stronie http://puer-zawiercie.pl/Psycholog-m możesz dowiedzieć się więcej na temat pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz sytuacji, w których warto wysłać dziecko po pomoc.   

Leczenie uzależnień  

W Polsce problem alkoholizmu oraz narkomanii jest od wielu lat bardzo powszechny. Alkohol jest obecny w codziennym życiu Polaków, spożywa się go nawet w obecności dzieci. Przez wszechobecność oraz normalizację alkoholu w przestrzeni publicznej, uzależnienie często jest zauważane zbyt późno lub problem jest bagatelizowany. Jeśli już osoba uzależniona zdecyduje się na podjęcie leczenia, niezwykle pomocny może okazać się psycholog zajmujący się terapią uzależnień. Grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani czy jakakolwiek inna organizacja zrzeszająca osoby zmagające się z tymi samymi problemami są pomocne, ale terapia indywidualna również jest bardzo potrzebna. Nałóg ma często podłoże głęboko w podświadomości osoby uzależnionej, na terapii pacjent może lepiej poznać mechanizmy rządzące uzależnieniem i zrozumieć, dlaczego funkcjonuje w taki właśnie sposób.  

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*